Gönderen Konu: Çay Kaşığının Dili :)  (Okunma sayısı 20845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
Çay Kaşığının Dili :)
« : 10 Şubat 2009, 00:14:33 »

Tıpkı beden dili gibi ‘çay kaşığının da dili’ varmış.  :hihi

-Çay kaşığını bardağın üzerine koymanın “daha içmeyecem, kafi” anlamına geldiğini hemen hemen herkes bilir. Ancak, bu hareketin ilk bardaktan hemen sonra yapılması “Bulaşık suyu gibi olmuş çok afedersin! Naaapmamı bekliyordun?” ifadesidir.

- Çay kaşığıyla dipte savrulan yaprakları ve erimeye çalışan şekeri uzuun süre analiz etmek, demleyene “yediğime içtiğime dikkat ederim, süzgeç kullan rica ederim” demektir.

- Çay içici, çayını karıştırdıktan sonra bir eliyle çayını yudumlarken diğer elinde çay kaşığını dikey tutuyorsa (hele hele de bacak bacak üstündeyse) “hararetli tartışırım, sakin göründüğüme bakma, çifkefin biriyim” mesajı vermek istiyordur.

- İçicinin çay kaşığını diğer kişinin kafasına ‘tıng, tıng, tong’ diye vurması; “değiştir bu kafayı!” demektir...

- Şekerler son atomuna kadar erimiş ve fakat kaşık hâlâ bardakta Japon ezgiler üretmeyi sürdürüyorsa, çay içici “düşünüyorum, muhakeme ediyorum. birazdan beyan edeceğim” demektedir.

- Çay kaşığı, çay tabağındaki alışılmış yerinin dışında, masa üzerine yüzüstü bırakılmışsa; ‘beni rahatsız etmeyin dışarıya kapattım kendimi’, sırtüstü bırakılmışsa; ‘muhabbetin tiryakisiyim, gelin tanış olalım’a ilaveten ‘kartlarımı açık oynarım‘ mesajı verilmektedir.

- Çay kaşığını boş bardak içine sertçe gürültü yapacak şekilde bırakmak “yav iki saattir bardağım boş, bi doldurup getirsenize şunu” demektir. Eğer bu hareket bir tartışma esnasında gerçekleşiyorsa “uzatma kes!” veya “ Allaah... tut şu ceketimi” mealindedir ki ikisi de tehlikelidir...

-Halime Gürbüz'ün Türkiye Gazetesi'ndeki "İki çay çek 3" adlı yazısından alıntı-
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2009, 15:58:24 Gönderen: moderatör »

Çevrimdışı Gül_Sultan

• popüler yazar
Ynt: Çay Kaşığının Dili :)
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2009, 01:59:06 »
Bilmeden ne kadarda çok şey söylüyormuşuz. Heralde bu kriterlere dikkat eden biri yoktur.

Ellerine saglık Fatihan kardeşim. :)
Dünya geçer, İnsan göçer ancak kurtuluş Müttakîlerindir.

Çevrimdışı enfa

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2009, 14:15:12 »
Dillenmeyen bir şey kalmadı heralde. :)

Zaman diyorum, biraz daha zaman.Dilimin ucundaki kelimeler bu kış donmazsa bir dahaki yıl uçmayı öğrenecekler!

Çevrimiçi BT 857

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2009, 03:20:57 »
Çay kaşığını bardağın üzerine koymanın “daha içmeyecem, kafi” anlamına geldiğini hemen hemen herkes bilir. Ancak, bu hareketin ilk bardaktan hemen sonra yapılması “Bulaşık suyu gibi olmuş çok afedersin! Naaapmamı bekliyordun?” ifadesidir.

bu baya tehlikeliymis yani
LA TENSENA

Çevrimdışı Lika

• popüler yazar
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2009, 15:12:50 »
Tıpkı beden dili gibi ‘çay kaşığının da dili’ varmış.  :hihi

-Çay kaşığını bardağın üzerine koymanın “daha içmeyecem, kafi” anlamına geldiğini hemen hemen herkes bilir. Ancak, bu hareketin ilk bardaktan hemen sonra yapılması “Bulaşık suyu gibi olmuş çok afedersin! Naaapmamı bekliyordun?” ifadesidir.

Yıllar evvel hocamızdan çay kaşığını bardağın üzerine koymanın görgü kurallarına aykırı olduğunu öğrenmiştik  :) O zamanlar çocuk denecek yaşlardasınız ama öyle bir yerleşiyor ki zihninize artık bu hareketi refleksle yapmaya kalktığınızda hemen o uyarı geliyor aklınıza zs3))
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2009, 15:59:00 Gönderen: moderatör »
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
« Yanıtla #5 : 23 Şubat 2009, 15:16:39 »
Erzurum taraflarında da bu hareket yani çay kaşığını bardağın üzerine kapatmanın manası çok kötü algılanıyormuş, adet küfür gibi.Ne derece doğrudur bilmiyorum ama Erzurumlu bir Hocamız bahsetmişti.

Çevrimdışı narçiçeği

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #6 : 23 Şubat 2009, 18:57:27 »
Siz çaydan bahsedince tebessüm ederken aklıma dayımın bir hatırası geldi.. Denizli'nin bir beldesinden diğer bir beldesine arkadaşının düğününe gidiyor .. Orada yemekten sonra çay veriliyor ( kendisi çayı az sever   :) ) 5 bardak içiyor dayım , sonra içmiycem sağolun diyor .. Bakıyor ki bir bardak daha geldi , adet üzere ağzına kaşık kapatıyor , Olmadı yine geldi , bardağı tabağa ters çeviriyor .. Velhasılı kelam oluru yok habire ne yapsa çay geliyor ...Oda çareyi bardağı cebine koymakta buluyor ..... :hihi  Meğer orada "çay içmiycem "diye kabul ettirebilmen için çaybardağını tabağa yan yatıracakmışsın ....Bunu da öğrenmiş olduk ... :mhcp
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2009, 18:59:42 Gönderen: narçiçeği »
Sakın terk-i edebden kûy-ı Mahbûb-i Hudâ’dır bu
Nazargâh-i ilâhidir, Makam-ı Mustafâ’dır bu

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
« Yanıtla #7 : 23 Şubat 2009, 19:05:00 »
Denizli'de öyle adetlerde mi varmış :)

Çevrimdışı narçiçeği

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2009, 19:19:53 »
Denizli de yok , ama o köyde var .. Yazıyı yazalıberi düşünüyorum hangi köydü diye nerdeyse dayımı arıycam o kadar takıldım yani... g2))

Çevrimdışı narçiçeği

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2009, 19:42:37 »
Sonunda buldum .. oh bee zs3))   tüm belediyeyi köyleri ilçeleri araştırdım isim çağrışım yaparmı acaba diye  çok emin olmamakla beraber sanki Kumavşarı olsa gerek ...

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
« Yanıtla #10 : 23 Şubat 2009, 19:45:15 »
Kumavşarı olabilir :)

Çevrimdışı Himmet

• aktif yazar
« Yanıtla #11 : 05 Mart 2009, 22:40:56 »
Alıntı
Çay kaşığını boş bardak içine sertçe gürültü yapacak şekilde bırakmak “yav iki saattir bardağım boş, bi doldurup getirsenize şunu” demektir.

Bu benim babama mahsus bir harekettir.  :)
Zâtının, Sıfâtının, Esmâının, Efâlinin Hudutsuzluğunca Şükürler Olsun Yâ RABBİİM..

Çevrimdışı narçiçeği

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #12 : 09 Mart 2009, 20:09:16 »
sayın fatihan en sonunda bu sefer doğru yeri buldum . :sas ... bu sefer çağrışım değil doğru kaynak ...    eski adı: Yusca     yeni adı :Yusufça .... oh be ...

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
« Yanıtla #13 : 17 Mart 2009, 14:38:19 »
Şu Gölhisar'ın Yusufça'sı öyle mi? :)

Çevrimdışı ENE 67

• araştırmacı
« Yanıtla #14 : 17 Mart 2009, 18:58:32 »
Siz çaydan bahsedince tebessüm ederken aklıma dayımın bir hatırası geldi.. Denizli'nin bir beldesinden diğer bir beldesine arkadaşının düğününe gidiyor .. Orada yemekten sonra çay veriliyor ( kendisi çayı az sever   :) ) 5 bardak içiyor dayım , sonra içmiycem sağolun diyor .. Bakıyor ki bir bardak daha geldi , adet üzere ağzına kaşık kapatıyor , Olmadı yine geldi , bardağı tabağa ters çeviriyor .. Velhasılı kelam oluru yok habire ne yapsa çay geliyor ...Oda çareyi bardağı cebine koymakta buluyor ..... :hihi  Meğer orada "çay içmiycem "diye kabul ettirebilmen için çaybardağını tabağa yan yatıracakmışsın ....Bunu da öğrenmiş olduk ... :mhcp

Ay yazik dayiniza birde cayi sevmeyen birisi.Kac bardak icti acaba?Son careyi iyi düsünmüs... :happy_166: :D
SIKINTI VE HUZURSUZLUK MUTLAKA BIR GÜNAHIN CEZASI,HUZUR ISE BIR IBADETIN KARSILIGIDIR
HZ.Mevlana