Gönderen Konu: Suya düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?  (Okunma sayısı 7252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
Suya düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?
« : 27 Haziran 2007, 17:59:22 »

Suya düşen elektronik cihazı yeniden çalıştırma alternatiflerine bir yenisi daha eklendi.

Cep telefonunuz suya ya da daha kötüsü tuvalete düşse ne yapardınız? Birçoğumuz ilk şaşkınlığı atlattıktan sonra, telefonun değerine ve düştüğü suyun temizliğine göre değişen düşünme süresinde elimizi telefonun bulunduğu yere uzatırız.

Telefonu sulu ortamdan çekip aldıktan sonra sıra ilk müdahaleyi yapmaya gelir. Kot pantolonumuzla silmek, bataryasını çıkarıp içindeki suyu boşaltmak ya da evdeysek saç kurutma makinası ile kurulamak ilk akla gelen çözümlerdir. Bu durumlarda, bir nevi çok kan kaybetmiş hastaya benzeyen cep telefonu, ilk müdahale yapıldıktan sonra yeniden aktif hale getirilmeye çalışıldığında çoğu zaman bizi hayal kırıklığına uğratır.

Böyle bir olayla karşılaşan Washington Post yazarlarından Ernesto Londoño olayın çözümü için evlerimizde sıkça başvurduğumuz bir yöntemi kullanmış. Özellikle nemli ortamlarda tuz gibi gıdaların nemini almak için kullandığımız pirinç, bu olayda kurtarıcı rolü oynamış.

Tuvalete düşen BlackBerry cihazını çıkarıp yaklaşık yarım saat saç kurutma makinası ile kurutan yazar, daha sonra cihazı içi pirinç dolu kavanoza koyarak sabaha kadar burada tutmuş. Sabaha kadar bu şekilde tutulan telefon, sabah olduğunda yeniden çalışmaya başlamış.

Pirincin nemi çekme özelliğinden faydalanan Londono, bu tür pratik buluşları ile bildiğimiz MacGyver hatırlatıyor. Bu yöntemin, nem oranı az olan bir ortamda yapılması daha sağlıklı sonuç veriyor.

-alıntı-

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
Cep telefonunuz suya düşse ne yaparsınız?
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2007, 21:00:39 »
bir arkadaşın cep telefonu tuvalete düşmüştü içindeki numaralar olmasa belki almicaktı ama önemli tel numarları vardı.eline bir poşet geçirdi ve teli çıkardı önce bi güzle yıkadı kuruttu daha iyi kurması için balkona masanın üstüne koydu birgün süreyle sanırım sonrada tekrar çalıştı:)

bu kadar sudan geçtikten sonra bidaha çalışmaz sanmıştım ama çalıştı:)

Çevrimdışı ruchanim

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Haziran 2007, 23:22:21 »
ilk önce Aküsü(bataryasini ) cikarin yoksa kisa devre yapar ondan sonra güzelce kurutun. calistigini göreceksiniz.

Selamün aleyküm :evil:

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2007, 01:06:49 »
Alıntı

neden kızdığınız anlayamadım :roll:

Çevrimdışı Himmet

• aktif yazar
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2007, 10:39:43 »
Alıntı yapılan: "isra"
Alıntı

neden kızdığınız anlayamadım :roll:

:) Herhalde arkadaşımızın telefonu zayi olduda o aklına geldi isra. :lol:
Yada yanlış smiley ekledi.

Peki saç kurutma makinası olmadığı yerde ne gibi önlem almalıyız?Mesela denize düşürdük..

Bu gibi durumda yapacağımız ilk iş telefonun bataryasını çıkartıp, cihazında hava ile temasını engellemek olmalıymış.
Mesela bir poşet içine koyup ağzını hava almıycak şekilde sıkıca bağlamak gibi.
Zâtının, Sıfâtının, Esmâının, Efâlinin Hudutsuzluğunca Şükürler Olsun Yâ RABBİİM..

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2007, 11:55:02 »
Alıntı

Mesela denize düşürdük..

bataryasını çıkarıp güneşe koyun.Kum kaçmasın yalnız içine.
Unutmadan garanti veremiyorum :lol:

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #6 : 28 Haziran 2007, 18:26:24 »
Alıntı

Herhalde arkadaşımızın telefonu zayi olduda o aklına geldi isra.  
Yada yanlış smiley ekledi

haklı olabilirsin himmet bunu düşünmemiştim

istikamet şehadet

• Ziyaretçi
Ynt: Cep telefonunuz suya düşse ne yaparsınız?
« Yanıtla #7 : 17 Haziran 2008, 12:35:57 »
evet benim lfnum  ben bulaşık yıkarken raftaydı ablam dolabı açınca bulaşık suyuna girdi:( sonra alıp hemen açtık ve kurutmaya başladık ama ne çare arama yapınca ses gelmiyodu yenisini aldık:(

Çevrimdışı demir

• aktif okur
  • **
  • Mücahid ve Muhacir olalım...
Ynt: Cep telefonunuz suya düşse ne yaparsınız?
« Yanıtla #8 : 17 Haziran 2008, 13:02:58 »
benimde abimin tel. iç lavoboya düşmüşde aynı şekilde yıkadık saçkurutma makinası ile kuruttuk çalışdı ama abimin içi almadı artık onu kullanmayı yenisini aldı :)
Çok işte çırak olacağına , bir işte usta ol....

talib 67

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 28 Haziran 2008, 01:35:05 »

Suya düşen cep telefonları ilginç yöntemlerle kurtarılabiliyor.

Islanan telefonların içindeki su, havayla çok fazla temas etmeden hızlı bir şekilde temizlenebilirse cihazın yeniden çalışması mümkün olabiliyor.

Üretici firmaların, garanti kapsamına almadığı ıslanma durumlarında kullanıcının ilk olarak, cihaz fişe takılıysa kısa devre yapmaması için fişi çıkarması değilse aynı riskten dolayı cihazla pilin birbirinden ayırması ardından da SIM kartı çıkartması gerekiyor. Bir çok durumda cihaz ıslansa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.

Cihazın pili ve SIM kartı çıkarıldıktan sonra kuru bir bezle hızlı şekilde kurulanması gerekiyor. Cihaz içerisindeki nemin doğal bir şekilde buharlaşması durumunda telefonun ''kurtulma'' ihtimali daha fazla bulunuyor.

Cep telefonunun içerisindeki nemi buharlaştırmanın en iyi yolu, bir elektrik süpürgesi ile içine, ortamdaki havanın üflenmesi ya da çekiş özelliği olan bir elektrik süpürgesi ile içerideki havanın dışarı çıkarılması. Ancak saç kurutma makinesinin kullanılmaması gerekiyor.

Çoğu saç kurutma makinesi, 'soğuk üfleme' modunda dahi ortamdaki havadan daha sıcak bir havayı makinenin içerisine üflediği için entegre ve lehimlere zarar verebiliyor. Bunun sonucunda cihaza pil takıldığı an telefon kısa devre yapabiliyor.

Kurulandığı halde içinde hala nem olan cep telefonlarını tamamen kurutmanın en iyi yolu ise pirinç taneleri ile dolu bir kavanozun ortasına koyup ağzını kapatmak ve en az bir gün bekletmek. Pirinç taneleri ortamdaki nemi hızla emebiliyor.

Kullanıcıların, saç kurutma makineleri, mikrodalga fırınlar ve doğrudan güneş ışığından kaçınması gerekiyor. Öte yandan cihazların ''tuvalete düşürülmediği sürece'' de alkolle temizlenmemesi gerekiyor. Solvent içerikli olan alkol, cihaz içindeki plastik bağlantıları eritebiliyor. Bunun yerine hırdavatçılardan temin edebilen ''Denature'' alkol kullanılabilir.

Telefonunu denize düşürenlerin, cihazı sudan çıkarıp bu sefer tatlı suya bırakmaları daha sonra oradan da çıkarıp kurulamaları gerekiyor. Çünkü tuzlu su barındırdığı kristallerden dolayı cihazın bazı parçalarına zarar verebiliyor.

GİZLİ İŞARETLER

Birçok kullanıcının, suya düşürdüğü için çalışmayan telefonlarını değiştirmek istemelerinin ardından üretici firmalar, uzun bir süredir cihazın hem dışına hem de içine garanti etiketleri yerleştirmeye başladı.

Su ile temas ettikleri zaman renk değiştiren bu etiketler sayesinde yetkili servis, telefonun içini açmadan dahi suya düşürüldüğünü anlayabiliyor. Birçok telefonun içinde de gizli işaretler bulunuyor. Bu işaretler, telefon ıslandıktan sonra dışındaki etiket değiştirilse bile cihazın ıslandığını tespit edebiliyor.

Çevrimdışı duha

• popüler yazar
  • ѕησωƒℓαкє
Ynt: Suya düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?
« Yanıtla #10 : 10 Ağustos 2009, 00:38:16 »
Dün başıma gelen talihsiz bi olaydan sonra önceden okumuş olduğum bu yazı çok işime yaradı fatihan kardeş Allah Razı olsun e58))

Dün gece ellerim ıslakken tlfnuma dokundum ekrana baya su kaçtı farkına varmadım tam telefonu kapatmak için srgüsünü kaldırıken ekranın kaydığını nokia yazısının ters döndüğün,sonra ekrandaki yazılar al yazı şeklinde hatta rengaremk olarak kaydığını , kendi klendine galeriye reheber girdiğini ve daha bi çok şeyi kendi kendine yaptığını farkettim hemen pili çıkartıp daldırdım pirince hem pili hem telefonu içimdende diyorum fatihan kardeşin umarım yazısı içime yarar die sabah uyandımda korku ile çıkardım telefonu pirincin içinden ya olmamılşsa die açtım ve gördüümki çok şükür sorunsuz çalışıyor sadece ışığın ekranı yanmıyordu oda inceledikten sonra ayarlar kısmından düzelttim tekrardan teşekkürler &) &) :mhcp
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2009, 01:24:49 Gönderen: mystic »
söz Hayâtî'dir; İnanç taşıyoruz.....

[/center]

Çevrimdışı ene dost

• yazar
  • 'Araz'
Ynt: Suya düşen cep telefonu nasıl kurtarılır?
« Yanıtla #11 : 10 Ağustos 2009, 20:02:30 »

Geçmiş olsun "duha" :)

Yaklaşık bir yıl önce hem telefonla konuşup hem de bulaşık yıkıyordum, telefon omuzumla kulağımın arasından kayıp bulaşık suyuna düşüverdi, o panikle telefonu alıp birde suya tuttum mu  e56))
Sonra hemen kurulayıp bataryayı çıkardım, saç kurutma makinasının soğuk kısmını açıp telefonu bataryayı bi güzel kuruttum. İlk başlarda ses de problem yaptı ama sonra kendiliğinden düzeldi şükür hala kullanıyorum  :)
Nakşibendi beyazdır, leke kabul etmez. (Gavs-ı Sani)