Gönderen Konu: Papazdan şeker, imamdan dayak yiyen çocuklar…  (Okunma sayısı 14418 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
  • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Ynt: Papazdan şeker, imamdan dayak yiyen çocuklar…
« Yanıtla #15 : 09 Aralık 2009, 22:41:49 »

Hizmetci kardeşim, yazınızdan çok etkilendim. Allah c.c. razı olsun. Efendimiz aleyhisselamın, böyle büyük bir hata yapan çocuğa olan tavrıyla, bu günkü her türlü eğitimcilerin tavrı kıyaslanamaz bile...
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...

Hz. Mevlana 

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #16 : 09 Aralık 2009, 23:02:57 »
Anlayışsızlığınıza hayran kaldım.
Kendimi çok cahil hissettim. :mhcp :sas
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2009, 23:12:31 Gönderen: tefhim »
Bedeel islemü gariben feseyeudü gariben fetuba lilgurabai.

Çevrimdışı hizmetci

• yazar
  • Evladim sen dogru ol, egri belasini bulur
« Yanıtla #17 : 09 Aralık 2009, 23:57:48 »
ne alaka tefhim kardes?biz sizi anladik- gerektigi yerde, hak edene dayak diyorsunuz-- ama yanlis diyorsunuz iste.Konuda bu ya, yoksa estegfirullah cahilsiniz demedik!!!
AllahIM BANA SENIN SEVGINI; SENIN SEVDIKLERININ SEVGISINI VE BENI SANA YAKLASTIRAN HERSEYIN SEVGISINI VER!!!AMIIN.

Çevrimdışı Tuğra

• popüler yazar
« Yanıtla #18 : 10 Aralık 2009, 02:15:15 »
Sayın tefhim Hz Ebubekr efendimizle başlayan ve hepimizin büyüğü ile noktalanan Silsile içinde bu söylediklerinizi destekleyecek tavır yada hareket varsa kaynağı ile birlikte yazın lütfen.Bizler için onlar ve ehlibeyt örnek teşkil eder

Aksi halde yatağı bozuk diye yada maça kaçtı diye dayağı marifet sayan zihniyetler asla örnek teşkil etmez.

Ayrıca kinaye İmam-ı Rabbani evladı için uygun bir uslup değildir.Söylemek istediğimi anlamışsınızdır eminim.
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #19 : 10 Aralık 2009, 11:03:34 »
Gerçekleri söylemek bu kadar mı zor.Bende isterim herşey mükemmel olsun ama gerçekleri bir tarafa itip hayal aleminde yüzmek bana komik geliyor.Size hayırlı rüyalar.

Ya beni gerçekten anlamıyorsunuz ya da başka bir gayeniz var niye prinçle taşı aynı tencereye koyuyorsunuz.Pilavı yerken illaki dişinizi mi kırmak istiyorsunuz.

Çok kıymetli Tuğra kardeşim Osmanlı tarihini bi araştır.

Osmanlı tarihinin içinde kaybolmamanız için sadece Hz.Fatih'in talebeliğini araştırsanız yeter, O ki Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olmuş Kostantiniyye Fatihi.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 13:20:28 Gönderen: Tuğra »

Çevrimdışı helps

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #20 : 10 Aralık 2009, 12:56:44 »
tefhim savundugun seyin sen de farkinda misin bilmiyorum ama ciddi bir hatanin icindesin....

nasil oluyor da bir dayagi ustelik de boyle basit konularda savunuyorsun? maca gider,vur,yatak toplanmadi,vur bi tane daha,asil senin bu anlayissizligi savunmana pes denir,pesss

sen simdi kendi evladini da dovuyorsun dur o zaman yazik o zavalillara ve yazik onlarin yetistirecegi nesillere...

bak sen de zamaninda yedigin dayaklari hangi akla hizmet ise hala israrla savunuyorsun ve dikkat et senden baska da savunan yok.

verilen ornkleri bir kenara birakip hala gelmis bize nasil dayagi savunuyorsun?

bu baslikda hepimizin konusmasi gereken nasil daha da sevdirilerek anlatiriz olmak yerine dayagi savunan bu mesajina sen anlam veriyo musun,bak yalnisim demek bu kadar zor degil; asil hata hatada israrci olmaktir.eger varsa verecek bir hesabin bilmiyorum ama senin bu yazdiklarindan sonra insanlar cocuklarini ilim yuvalarina zorla da olsa zar zor ikna edip yollarken sayende onu da yapamicaklar  ve sen bunun hesabini o dayagi savunanlar ile nasil vereceksinizzz?

verdigin pirinc ile tas orngi guzel de onu sen kendi adina dusun bakalim,tasli pirinci yediririz yedirilmeli diyen sensin.bu nasil bir egitim(sizlik) anlayisidir?
Fani dünyada kendini hiç edersen, hep olursun.

-Hz. Mevlana-

Çevrimdışı Nakkaş

• araştırmacı
« Yanıtla #21 : 10 Aralık 2009, 13:09:36 »
Alıntı
Gerçekleri söylemek bu kadar mı zor.Bende isterim herşey mükemmel olsun ama gerçekleri bir tarafa itip hayal aleminde yüzmek bana komik geliyor.

Tefhim kardeşim sizin gördüğünüz gerçekler demek ki olması gerekenler değilmiş. Günümüzde 3-5 tane kişinin yaptıkları gerçek olarak ne kabul edilir ne de bizlere örnek teşkil eder.

Alıntı
Sayın tefhim Hz Ebubekr efendimizle başlayan ve hepimizin büyüğü ile noktalanan Silsile içinde bu söylediklerinizi destekleyecek tavır yada hareket varsa kaynağı ile birlikte yazın lütfen. Bizler için onlar ve ehlibeyt örnek teşkil eder

Çok doğru. Bizler için örnek teşkil eden kişilerden ne duyduk ne gördük bu hareketleri.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 13:19:45 Gönderen: Nakkaş »

Çevrimdışı Tuğra

• popüler yazar
« Yanıtla #22 : 10 Aralık 2009, 13:50:55 »
Hz Fatih'in eğitiminde babası Sultan Murad Han'ın Kendilerini Molla Gürani Hz.'lerine teslim ederken;

''MEHMET okumak istemezse ve icap ederse dayak bile atabileceğini tembihlemişti.'' ama böyle bir şey vuku olmadı.Size Hz Fatih'in mubarek annelerinin sözü ile cevap veriyorum.

Cesâret ufkuna yelken veren, bu firâsetli annenin, duâları ve sözleriydi. O, evladına hep şöyle bir ideal noktası gösterdi:

''Şiddet göstermeksizin kuvvet sahibi olmak, zayıflığa düşmeksizin yumuşaklık ve şefkat sahibi olmak!..''

Marifet budur sayın tefhim size karşılık veremeyecek sizden zayıf bir varlığı ezmek değildir.İyi huylu insanla herkes anlaşır onu herkes yetiştirir.Kötü huylular ile uğraşmakdır bir başka marifet.

Bizim büyüğümüz bu şekilde davranmıştır ona tabi olanlarda aynı şekilde davranır.Bulundukları yerleri insanların ahlakları mükemmel yapar en iyi ders ise güzel örnek teşkil etmektir

Karşınızda artık kuzular koyunlar yok,bir el kaldırmada o eli kapıp yutacak kaplanlar aslanlar var,bir sürü kötü alışkanlık yaşı 9-10 na düştü artık,bu sert ve uzlaşmaz tavırlar kimseyi oralarda tutmaz.

Aksini savunmak da ısrar ederseniz o halde anca rüyalarınızda talebe bulursunuz okutacak

Bende size hayırlı rüyalar dilerim.  s4))
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 19:43:16 Gönderen: moderatör »
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı helps

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #23 : 10 Aralık 2009, 13:53:51 »
iste bu kadar,tebrikler tebrikler tebrikler klavyen zeval gormeye Tugra &) &) &) &) &) &)
Fani dünyada kendini hiç edersen, hep olursun.

-Hz. Mevlana-

Çevrimdışı ruy-ı zemin

• aktif yazar
  • Seher vakti bereket vakti...
« Yanıtla #24 : 10 Aralık 2009, 14:15:14 »
Muhterem kardeşlerim insanların karakter yapısı farklı farklıdır. Cenab-ı  Hakk'ın kimisi üzerinde cemal sıfatı galebe çalar, kimi üzerinde de celal sıfatı galebe çalar. Hz Ebubekir efendimiz merhametli bir sahabi iken, Hz. Ömer Efendimiz Celalli bir sahabi idi.  Kimisi asabidir, kimisi mülayimdir. Ama şunu bilmenizi rica ederim ki asabi olan insanlardan da islama hizmet edenler çoktur. Himmet alanlar, dua alanlar çoktur. Büyüklerimiizin hayatını okuduğuzda bunları ayan beyan görürüz.

Bahsi geçen mevzuda, tabiki şiddetin savunulacak bir tarafı yoktur. Bunda herkes hemfikirdir. Zevk için dayak atan bir zihniyeeten hiç kimseye bir fayda gelmez. Ama insanın asabiyeyyeti bozulur. Niyeti kimseye zarar vermek değildir. O vakit geldiği zaman insanın öfkesi kalbini gölgeler. Az veya çok içimizden herkes bunu yaşamıştır.

Farkında olmadan böyle bir hata yapabilir. Burada önemli olan hatasında ısrar etmemek. Hata yaptığı kişiden özürdüleyip bir daha böyle bişey yapmayacağına söz verip ve sözünde duruyorsa; bu kimsenin hatası üzerinde durmanın alemi yok. Ama hatasında devam ediyorsa hoca error veriyor demektir. Bu yaptıklarının masaya yatırılması lazım.

Burada da dikkat edilmesi gereken husus kimin haklı olup kimin haksız olduğu tartışılmadan hocanın diskalifiye edilmemesi. Bazen hocanın hiç bir suçu yok, çocuk hocasına iftira atıyor. Annesine babasına söylüyor. Annnesi babası hiç sorup soruşturmadan hocaya veryansın ediyor. Mes'ul idarecilere olay intikal ediyor.

Ve hocanın hizmetine son veriliyor. Bu son derece yanlış. Bu duruma düşen arkadaşlar gördüm. ve hocaefendi şimdi hizmeti bıraktı. Bu durumda söylermisiniz hocanın mes'uliyetini kim yüklenecek. Bunların hepsini düşünmek lazım. He bunun tam aksi olur.

Adam bu işi meslek haline getirmiştir. Gelene vur gidene vur. Bu arkadaş dediğim gibi error veriyor demektir. İlgili merci'lere müracaat edip meselenin çözülmesi lazımdır.

Tefhim kardeşime gelince söylediği gibi kendisini anlatamadı. Anlatmak istediği buydu galiba. Ama tartışma bambaşlka bir boyut kazandı.  

Ben acizane böyle düşünüyorum. Başka düşünen arkadaşlar varsa görüşlerine saygı duyarım.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 14:17:23 Gönderen: Tuğra »
پاى مار      چشم مور      نان منلا      كس نديد

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
« Yanıtla #25 : 10 Aralık 2009, 14:57:24 »
ruy-i zemin olayı iyi özetlemiş bence.Fikir alışverişinde bulunurken biraz sınırları zorluyor gibiyiz.Doğru bir şeyi anlatırken de üsluptan dolayı hata işlemiş olmayalım sakın.

Tefhim kardeş çocukluğunda dayak yemiş olsa da şu an eğer çocuğu var ise ona bir fiske vuracağına ihtimal vermiyorum.Hani atsa bile bir nedamet duyacaktır.

Yani tefhim in yazdıklarından sanki böyle %100 dayak yanlısı biri gibi bir profil çizmek yanlış olacaktır. :oops:
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 15:53:00 Gönderen: Fatihan »

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #26 : 10 Aralık 2009, 15:46:07 »
Muhterem kardeşlerim insanların karakter yapısı farklı farklıdır. Cenab-ı  Hakk'ın kimisi üzerinde cemal sıfatı galebe çalar, kimi üzerinde de celal sıfatı galebe çalar. Hz Ebubekir efendimiz merhametli bir sahabi iken, Hz. Ömer Efendimiz Celalli bir sahabi idi.  Kimisi asabidir, kimisi mülayimdir. Ama şunu bilmenizi rica ederim ki asabi olan insanlardan da islama hizmet edenler çoktur. Himmet alanlar, dua alanlar çoktur. Büyüklerimiizin hayatını okuduğuzda bunları ayan beyan görürüz.

Bahsi geçen mevzuda, tabiki şiddetin savunulacak bir tarafı yoktur. Bunda herkes hemfikirdir. Zevk için dayak atan bir zihniyeeten hiç kimseye bir fayda gelmez. Ama insanın asabiyeyyeti bozulur. Niyeti kimseye zarar vermek değildir. O vakit geldiği zaman insanın öfkesi kalbini gölgeler. Az veya çok içimizden herkes bunu yaşamıştır.

Farkında olmadan böyle bir hata yapabilir. Burada önemli olan hatasında ısrar etmemek. Hata yaptığı kişiden özürdüleyip bir daha böyle bişey yapmayacağına söz verip ve sözünde duruyorsa; bu kimsenin hatası üzerinde durmanın alemi yok. Ama hatasında devam ediyorsa hoca error veriyor demektir. Bu yaptıklarının masaya yatırılması lazım.

Burada da dikkat edilmesi gereken husus kimin haklı olup kimin haksız olduğu tartışılmadan hocanın diskalifiye edilmemesi. Bazen hocanın hiç bir suçu yok, çocuk hocasına iftira atıyor. Annesine babasına söylüyor. Annnesi babası hiç sorup soruşturmadan hocaya veryansın ediyor. Mes'ul idarecilere olay intikal ediyor.

Ve hocanın hizmetine son veriliyor. Bu son derece yanlış. Bu duruma düşen arkadaşlar gördüm. ve hocaefendi şimdi hizmeti bıraktı. Bu durumda söylermisiniz hocanın mes'uliyetini kim yüklenecek. Bunların hepsini düşünmek lazım. He bunun tam aksi olur.

Adam bu işi meslek haline getirmiştir. Gelene vur gidene vur. Bu arkadaş dediğim gibi error veriyor demektir. İlgili merci'lere müracaat edip meselenin çözülmesi lazımdır.

Tefhim kardeşime gelince söylediği gibi kendisini anlatamadı. Anlatmak istediği buydu galiba. Ama tartışma bambaşlka bir boyut kazandı.   

Ben acizane böyle düşünüyorum. Başka düşünen arkadaşlar varsa görüşlerine saygı duyarım.

Allah'ım ruyi zemin kardeşim nasıl beni anladıysa sende mahşer günü onu öyle anlayıver korkduklarından emin umduklarına nail eyle Ya Rabbi.

Çevrimdışı Ay Işığı

• aktif yazar
« Yanıtla #27 : 10 Aralık 2009, 17:29:17 »
talebe geldigi zaman kapida karsilayan.

talebeyi görünce halini hatirini soran.

talebeden önc gelip derse giren,

talebeinin her seyi ile ilgilenen.

dersin yarisini sohbete ayiran.

ders okurken talebenin sormasina kizmayan sevinen.

talebe giderken hocamdan ayriliyorum diye üzülen.

ders okurken anlayincaya kadar kizmadan anlatan

Müteallim hocamız işin özünü söylemiş. Allah razı olsun..

Allah beni böyle yarattı sinirliyim gibi mazeretler kişiyi haklı göstermez, meleklerin kanatlarını talebenin ayağı altına serdiğini unutuyor muyuz?
Büyüklerimizin talebeye verdiği ehemmiyeti ve onlara nasıl muamele ettiğini unutuyor muyuz?

Hele ki bu zamanda yaşıtları sokaklarda her türlü işi yaparken anasından babasından ayrılmış, ilim okumaya gelmiş talebenin kıymetini bilmeyen hocaya şaşarım doğrusu. Eğer o talebe karşısında olmasa ilmini kime öğretecek.  Malesef bu olayları duyduğumda ve hala dayak gibi bir mevzunun konuşuluyor olmasına yada buna mazeretler söylenmesine hayretler içerisinde bakıyorum. Talebenin ahını alan hocanın Allah yardımcısı olsun.

Tefhim kardeşim size de aczane tavsiyen kelimeleri yazarken yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için biraz seçici olmanız.

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #28 : 10 Aralık 2009, 17:56:10 »
Alıntı
Tefhim kardeşim size de aczane tavsiyen kelimeleri yazarken yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için biraz seçici olmanız.

Anlayan anlıyor anlamayanlar taraflı bakanlar.
Hatta anladığı halde anlamamış gibi davranıp insanı uğraştıranlar da var.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 18:16:57 Gönderen: Tuğra »