Gönderen Konu: Minik Bebeğin Yasin-i Şerif Aşinalığı  (Okunma sayısı 7743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aydeniz

• yazar
  • Hakka kul olmak
Minik Bebeğin Yasin-i Şerif Aşinalığı
« : 08 Aralık 2009, 02:30:41 »

Bebekler anne karnındayken duydukları seslere, doğum sonrası tepki gösterirler mi ???
2009-06-24

Bebeklerin anne karnındayken dışarıdan gelen sesleri duyup onlara göre tepki verdiklerini bütün anneler hissediyordur muhakkak. Bu hisleri yaşamış bir anne olarak ben de bebeğim dünyaya gelmeden önce ona Kur’an-ı Kerim dinleterek o güzel sese aşina olmasını istemiştim. Özellikle Yasin, Fetih, Rahman ve Nebe surelerini kendim de çok sevdiğim için bebeğimin de dinlemesini istiyordum. Çok ilginçtir ki onun doğmadan önce ilk hareketini hissettiğim gün Kur’an-ı Kerim okuduğum gündü. Canım kızımın ilk olarak bu sese tepki vermesi beni çok mutlu etmişti. Rabbimin ona hayırlı ve O’nun rızası doğrultusunda bir ömür nasip etmesi için dua ettim hep.

Ve... 28 Şubat 2008 tarihinde dünyaya geldi minik kızım. Hastanede başbaşa kaldığımızın gecesinde ağlamaya başladı yavrucum. Bir türlü susturamıyorduk. İlk defa anne olduğum için de ne yapacağımı bilemiyordum. Babannemiz ve halamız da yanımızdaydı ama ağlamasına engel olamıyorduk. Aklıma bir fikir geldi o an.. Telefonuma kaydettiğim Yasin Suresi’ni ona dinletmeyi düşündüm. Gecenin sessizliğini bebeğimizin ağlaması bozarken Yasin-i Şerif’in o güzel kelimelerini duyunca birden susuverdi yavrucuğum. Hepimiz şaşırıp kaldık. Anne karnında aşina olduğu sese olan tepkisini susup dinleyerek vermişti...

Fethiye Erdoğmuş Kaya

Çevrimdışı ihvan

• popüler yazar
Ynt: Minik Bebeğin Yasin-i Şerif Aşinalığı
« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2009, 09:59:08 »
teşekkürler ,,inanırım

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2009, 12:18:25 »
Çocuğun susması elbetteki Kur-an-ı Kerim'le alakalı ama şimdi söylesem hedef olurum.Hocalarımın söylemesi daha uygun.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2009, 13:09:57 Gönderen: Tuğra »
Bedeel islemü gariben feseyeudü gariben fetuba lilgurabai.

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
  • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2009, 12:32:21 »
Çocuğun susması elbetteki Kur-an-ı Kerim'le alakalı ama şimdi söylesem hedef olurum.

Söyleyin kardeşim söyleyin! Biz elimizden geldiğince kalkan oluruz size...  e78))

(Acaba siz de, kasetten Kur'an okunmasının, direkt insan sesiyle okunması karşısındaki farkını mı düşündünüz?!.   e52)) )
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...

Hz. Mevlana 

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #4 : 08 Aralık 2009, 12:35:26 »
Çocuk meleklerin eziyet çekmesini engellemek için susmuştur diyecektim.

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
  • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
« Yanıtla #5 : 08 Aralık 2009, 13:11:17 »
Çocuk meleklerin eziyet çekmesini engellemek için susmuştur diyecektim.

Şu toplu taşıma araçlarında vs. Kur'an okunmasının mahsuru ile bağlantılı sanırım söylemek istediğiniz... Fakat doğum yapmış olan kadınla, yani lohusalıkla, cünüplük arasında büyük fark var diye düşünüyorum. (Eğer kastettiğiniz buysa...) Ama dediğiniz gibi, sitedeki hocalarımızın yazacakları önemli olan...

Şimdi size kalkan olurum derken, kendim hedef olmam inşaAllah ama, ben de daha önceleri okuduğum (kaynağını hatırlamıyorum) yaşanmış bir hikayeyi aktaracağım:

Küçük bir kız çocuğu, hamile olan annesinin karnına elini koyarak, doğacak olan kardeşi için bir şarkı söylermiş her gün. Bu şekilde aylar geçmiş. Sonra anne doğum yapmış fakat  bebekte önemli sorunlar varmış. Hemen yoğun bakıma almışlar bebeği, çeşitli tedaviler uygulamışlar. Bebek hiçbirine olumlu yanıt vermiyormuş. Günler geçmiş, değişen bir şey yok! Doktorlar her şeye hazırlıklı olmalarını söylemiş. Anne-baba da belli bir süre sonra umudu kesmiş, hatta cenaze hazırlıklarına bile başlamış. Kilise, papaz falan ayarlanmış. Küçük kız duruma çok üzülüyormuş. Minik kardeşini görmek istemiş. Küvezin başına gitmiş, annesinin karnındayken sürekli söylediği şarkıyı söylemiş ağlayarak... Ve sonrasında her şey bir anda değişivermiş. Bebek bu şarkıya olumlu tepki göstermiş, bütün sorunlar bir anda aşılıvermiş. Yani bebek iyileşmiş, hayata dönmüş.

Şimdi buradan yola çıkarak; hamilelikte yaşanan olumlu-olumsuz herşeyi, ceninin algıladığını, hatta bebeğin ruh sağlığının bile bunlardan etkilendiğini çoğumuz biliyoruz artık. Aydeniz kardeşimizin paylaşımı da bunlardan biridir bence. Bir ara, hamile annelerin bol bol ilahi kasetleri dinlediğini, bebek doğduktan sonra da onu aynı ilahilerle uyuttuklarını, hatta hırçın olan bebeklerin bu yolla sakinleştiklerini de duymuştum.

Fakat buradan Yasin'in veya diğer Kur'an-ı Kerim ayetlerinin, dua ve zikirlerin etkilerinin olmayacağı gibi (hâşâ) bir sonuç çıkarmıyorum. Aksine, bütün bunların hikmet ve esrarı o kadar çoktur ki, bunun karşısında boynum kıldan incedir. Tabii ki en güzeli, hamilelikte de, her durumda da dua, zikir ve Kur'an'a dört elle sarılmaktır.

« Son Düzenleme: 08 Aralık 2009, 13:13:45 Gönderen: günbatımı »
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...

Hz. Mevlana 

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2009, 14:44:41 »
Aynen katılıyorum sözlerinize.Demek istediğimi anlamışsınız.İnşeAllah Hocalarımız gerekli açıklamayı yaparlar.

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
« Yanıtla #7 : 09 Aralık 2009, 01:20:13 »
s..a

Bu soruya soru ile cevap vereyim. burada sorulmak istenen anne karninda olan cocugun disaridan gelen sese tepki vermesimi ögrenilmek isteniyor.yoksa dogumdan sonra telefondan okunan kur´anin hükmümü ögrenilmek isteniyor?
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2009, 23:43:21 Gönderen: Ay Işığı »
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı aydeniz

• yazar
  • Hakka kul olmak
« Yanıtla #8 : 09 Aralık 2009, 08:29:46 »
Alıntı
Şimdi buradan yola çıkarak; hamilelikte yaşanan olumlu-olumsuz herşeyi, ceninin algıladığını, hatta bebeğin ruh sağlığının bile bunlardan etkilendiğini çoğumuz biliyoruz artık. Aydeniz kardeşimizin paylaşımı da bunlardan biridir bence. Bir ara, hamile annelerin bol bol ilahi kasetleri dinlediğini, bebek doğduktan sonra da onu aynı ilahilerle uyuttuklarını, hatta hırçın olan bebeklerin bu yolla sakinleştiklerini de duymuştum.
aynen öyle,bu konuda anlatılmak istenende buydu,teşekkürler günbatımı..

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #9 : 09 Aralık 2009, 11:05:51 »
öğrenilmek istenen sorunun ikinci kısmı birinci kısmına inancımız ve imanımız tam elhamdülillah.

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
« Yanıtla #10 : 10 Aralık 2009, 01:11:48 »
öğrenilmek istenen sorunun ikinci kısmı birinci kısmına inancımız ve imanımız tam elhamdülillah.

kadin hastaliklari kadinlari alakadar eder .amma yinede fikhi bir konu oldugu icin cevap verelim.
Bütün fikih kitaplarimizda hayz nifas ve cünüp kisilere gelen ser´i yasak aynidir.camiye giremez kur´an okuyamaz her hangi bir ibadet yapamaz düa maksadi ile bazi seyleri okuyabilir.
yaliniz cünüp olan insan suyun olmadigi yerde veya su bulupda kullanma imkani olmadigi yerde teyemmüm ederek yapilmasi icap eden ibadetleri yapabilir.

sunuda belirtelimki radyo teyip ve telefon gibi cihazlardan okunan ses yankisi sayildigindan kur´an hükmünde degildir secde ayeti okunsa bile secde yapmak icap etmez.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 01:15:25 Gönderen: osmanli »
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #11 : 10 Aralık 2009, 11:06:39 »
Allah razı olsun.