Gönderen Konu: Eşler tartışırken nelere dikkat etmeli?  (Okunma sayısı 27966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muallim

• yazar
Eşler tartışırken nelere dikkat etmeli?
« Yanıtla #15 : 11 Haziran 2005, 15:19:26 »

iş işten gecmeden gelmek gerek yoksa halimiz mahkeme kapılarında biter
"Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz."
[Hucurat Suresi 10]

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #16 : 11 Haziran 2005, 23:10:04 »
Alıntı yapılan: "sedat_islam"

VAllahi henüz o konuma gelmedik...

Gelmiş olsak bile.....................................

Daha o konuma gelmeden bilinçlenmek daha iyi olur diye düşünüyorum

Çevrimdışı muallim

• yazar
« Yanıtla #17 : 16 Haziran 2005, 13:22:07 »
Artık bilinçlenmek de zorlastı. ortam ona bile izin vermiyor. uygulama alanı gittikçe azalıyor.yanılıyormuyum:???
"Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz."
[Hucurat Suresi 10]

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #18 : 16 Haziran 2005, 21:07:49 »
Muallim kardeş her iki tarafta evlenmeden önce bilinçlense,kitap okusa veya aileler örnek alınsa belki o kadar sorun çıkmaz yada sorunlar fazla büyütülmeden çözülür ama her zaman için sevgi,saygı ve anlayış derim
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2009, 10:18:02 Gönderen: İsra »

Çevrimdışı sahsuvar

• okur
  • *
« Yanıtla #19 : 17 Haziran 2005, 00:58:47 »
Alıntı yapılan: "muallim"
Artık bilinçlenmek de zorlastı. ortam ona bile izin vermiyor. uygulama alanı gittikçe azalıyor.yanılıyormuyum:???
 o zaman davulu dengı dengıne calacagız...her ıkı tarafta kendıne yanı fıtratına uygun olanı bulacak...yanı kultur aynı tarz aynı yoksam.....o zaman ben adama pamfılya nın yazısını cerceveletır hedıye ederım arkadas   [/i][/b]

Çevrimdışı muallim

• yazar
« Yanıtla #20 : 17 Haziran 2005, 21:52:16 »
evet haklısınız. Davul bile dengi dengine calar. Artık insan bu fani alemde bir ruh eşi bulana kadar dolasacak o zaman. Allah ne zaman ve nasıl karsına cıkarırsa tabii.
beklemek gerek o zaman.
Esler arasındaki tartısmaları en iyi evliler anlar aslında. bekara kadın bosamak kolay gelir derler ya biz de konusuyoruz işte..
[Hucurat Suresi 10]

Çevrimdışı racül

• Moderatör
  • aktif yazar
« Yanıtla #21 : 18 Haziran 2005, 02:01:31 »
Ebu hureyre radiyellahu anh olsa gerek, Peygamberimizden (SAV) evlenebilmesi icin dua etmesini ister. Peygamberimiz de, ne kadar dua ederse etsin, bütün melekler de amin desin, bu konuda hazreti Allah'in yazdiigi degismez seklinde bir hadisi serif var.

Buradan anliyoruz ki,

Hazreti Allah, kimlerin kimlerle evlenecegini ta ezelden yazmistir...

Bir haberde okumustum:

Bir ressam prens charles ile diana'nin resimlerini yaparken her ikisinin de kemik yapisinin ayni oldugunu görmüs...

sonra 200 küsur evli/beraber yasayan cifti incelediginde tamaminin bir cok yönden bir birine benzeyen kari-kocalardan mütesekkil oldugu sonucuna varmis...

Hazreti Allah kiminle evlenecegimize ezelde takdir buyurmus,. bize benzeyen, bize uyan birini bize yazivermistir...

Kullar ise evlendikten sonra kendi huysuzluklari geregi, Hazreti Allah*in kendileri icin yazdiklari ile bile gecinememektedirler...

Esimizde begenmedigimiz, isyan etmemizi gerektirecek diye düsündügümüz bir hal gördügümüzde, patlamaya kalktigimizda bunlari düsünelim derim...

Aileyi akil rayinda tutar; öfke, artistlik, acelecilik, kendini begenmislik, cehlaet de mahv eder...

Her seyi mahv etttiigi gibi..

Hazreti Allahin kendine layik buldugu bir es ile gecinemeyecek bir adam, hayatta hic bir halti da rayinda yürütemez...
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #22 : 18 Haziran 2005, 05:48:16 »
Alıntı
bize benzeyen, bize uyan birini bize yazivermistir...

Çok doğru  annem-babamın huyları çok benzer.Bazen huyları birbirine benzeyen çiftler gördüğüm zaman  acaba derdim bunlar uzun yıllar birlikte yaşadıkları için mi birbirlerinin huylarını kapıyorlar diye düşünürdüm.Pamfilya kardeş sayende gafletten uyandım :) Allahrazı olsun

Çevrimdışı sahsuvar

• okur
  • *
« Yanıtla #23 : 18 Haziran 2005, 12:15:10 »
Alıntı yapılan: "pamfilya"

Hazreti Allahin kendine layik buldugu bir es ile gecinemeyecek bir adam, hayatta hic bir halti da rayinda yürütemez...

eee ne derler her basarılı erkegın arkasında bır bayan vardır....

demek bızler yıne donup dolasıp aynı noktaya gelıyoruz..butun yasantımız boyunca ıslamı akıde....kader deyıp tembellık etmek olmaz calısıp cabalıycaz onumuze gelene de rızalık gosterıcez..kı AllahIN rızalıgını kazanalım

Çevrimdışı ins

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #24 : 20 Haziran 2005, 10:45:43 »
Alıntı yapılan: "pamfilya"

Hazreti Allah, kimlerin kimlerle evlenecegini ta ezelden yazmistir...

arkadaş güzel demişsin. zaten insanın cennete mi cehenneme mi gideceği de ana karnında kırk günlükken belli oluyormuş. veya tam hatırlamıyorum öyle bir hadis vardı. bilenler bilir.

peki bi sorum var. iki insanın severek evlenmeye çalışması haşa yazılı olan kader karşı gelmek midir yoksa zaten onlar için yazılı olan bu mudur? herşeyi oluruna mı bırakmak lazım??? garip bir sorumu oldu?

vesselam

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
« Yanıtla #25 : 20 Haziran 2005, 13:35:46 »
Alıntı yapılan: "zulfıkar SUBHANI"
.bırde her yenı evlenen cıfte dugun hedıyesı.... :wink:  :D  :D  

:x  :x
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı racül

• Moderatör
  • aktif yazar
« Yanıtla #26 : 20 Haziran 2005, 23:43:28 »
ins dostum,

Kader meselesi anlasilmasi alimler icin bile oldukca zor bir meseledir- Bundan dolayi ben meseleyi bu orjine oturtmaktan ziyade, ruhlarin kaynasmasi, eslerin benzerligi baglaminda ele almaya calistim...

Bazi hadisi serifler var: "ÖNce ruhlar karsilasir sonra insanlar." "Bir mecliste doksandokuz said bir saki olsa, kapidan giren saki gider bir sakinin yanina oturur; yüz saki bir said olsa, kapidan giren bir said gider o saidin yanina oturur." mealinde hadisi serifler var.

Ressamin incledigi 200 küsur ciftin biirbirlerine benzerliklerini yazmistim. Birbirlerine denk olanlari hazreti Allah es olarak yazmis ana fikrindeydi yazdiklarim...

Kaderle alakali derinlemesine fikirler serd edecek kadar ne cesaretim ne cehlim var... :oops:

Birbirini sevip tüm mahalleye ragmen evlenenler de kaderi tecelli ettiriyorlar tabii...

Bir de Hazreti Allah serri istemez, fakat kul irade i cüziyesiyle serri isterse hazreti Allah da halk eder...
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss

Çevrimdışı racül

• Moderatör
  • aktif yazar
« Yanıtla #27 : 21 Haziran 2005, 02:07:08 »
Ve iz kâlet ümmetün minhüm lime teizûne kavmen'illêhü mühlikühüm ev muazzibühüm azeben sediden, Kâlû: ma'ziraten ilâ rabbiküm ve leallehüm yettekûn.(surei a'raf 164)
Hazreti Allahin kendilerine siddetli azabi ´peyleyecegi, kendilerini helak edecegi (söz anlamaz) bir topluluga nicin va'z ediyorsunuz dediklerinde bir kismi; dediler ki: Rabbimize karsi (biz gerekli nasihatimizi yaptik, vazifemizi yapmaya calistik rabbim seklinde) bir mazeretimiz olsun, hem belki de mütteki de oluverirler.

Kendi hallerine mi birakalim? sualinize
cevap olarak bilmem uyar mi?

saygilars...
                                                Theodor Heuss

Çevrimdışı ins

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #28 : 21 Haziran 2005, 10:51:49 »
Açıklamalar için teşekkür ederim. Allah Razı Olsun.

Çevrimdışı muallim

• yazar
« Yanıtla #29 : 21 Haziran 2005, 12:33:03 »
Elbet bizim içinde biri yazılmıştır diye dusunmek insanı mutlu etmeye yetecektir sanırım. :)
[Hucurat Suresi 10]