Gönderen Konu: Allah beni beğeniyor mu?  (Okunma sayısı 5997 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
Allah beni beğeniyor mu?
« : 14 Kasım 2010, 02:38:37 »

Hakikat-i ihlas, her türlü işimizi Allah için yapmaktır. Asma diyemez ki, bu üzümler benim. Tavuk diyemez ki, bu yumurtalar benim. İnsan diyemez ki, bu akıl benim. Zengin diyemez ki, bu mallar benim. Alim diyemez ki, bu ilimler benim. Müslüman "ben" kelimesini ortadan kaldıracak. Ben yok, ya biz diyecek yahut Allah diyecek.

Necip Fazıl, "Suç bende, aşılmaz duvar bendedir" diyor.

İnsanların hepsinde kendini beğendirmek duygusu vardır. Bunun için güzel giyinirler, güzel konuşurlar, evlerini eşyalarını en mükemmel şekilde yaparlar. Neden? Kendilerini beğendirmek için. Aslında Müslüman'ın şerefi, şahsi faziletinden olmalı. Fakat şimdi o gitti, Müslümanlar da faziletlerini eşyadan almaya başladılar. Bu hal israfı getirdi, Allah rızasını unutturdu.

Şöyle bir kıssa anlatırlar: Mahkeme-i Kübra'da Allah soracak, "Benim için ne yaptın ey kulum?" Kul diyecek ki:

"Namaz kıldım." "Dindar desinler diye namaz kıldın!"

"Oruç tuttum." "Zayıflamak için tuttun."

"Zekat verdim." "Cömert desinler diye verdin."

"Kurban kestim" "Zengin desinler diye kestin!"

Desinler diye yapılan amellerin sevabı yok.

Mahşerde Mahkeme-i Kübra'da dünyada yaptığımız işlerin ne için yapıldığı sorulacak: Allah için ne yaptın?

Yirmi yaşımdayken İstanbul'a geldim. Arkadaşlar, çevrem beni beğensinler isterken, herkes bana kulp takıyordu. Çok üzülüyordum. Tabii genç bir insanım. "Böyle de hayat olmaz ki!" diyordum. Ben bir şey bulmalıyım. O prensiplere uymalıyım. İnsanlara önem vermemeliyim. O formülü buldum: İslamiyet!.. Ondan sonra kendimi sadece ve sadece Allah'a beğendirmeye çalıştım. Çok acayip bir durum oldu: Kendimi Allah'a beğendirmeye çalışınca insanlar da beni beğendi. Tabii bana gülenler olmuştur amma onlara da hiç önem vermedim.

İş hayatımda olsun, evlilik hayatımda olsun bir problem olduğunda 'Acaba nasıl davranırsam Allah beni beğenir?' düşüncesiyle hareket etmeye çalıştım. Haklı da olsam, kabahati hep kendimden bildim. O zaman hem ben rahatladım hem çevremdekiler rahatladı. Beraber çalıştığım arkadaşlara, (bu kişilerin hepsi benden yaş olarak küçük) "Ne iş verirseniz yaparım, her türlü çalışmaya hazırım." diyorum. Oğlum veya kızım bir işte fikirlerini söylerse, o fikre itiraz etmem, Allah'ın hoşuna gitmeyecek bir şey değilse, İslamiyet'e aykırı bir noktası yoksa tamam derim, söylediklerine razı olurum.

İnsanın insana üstünlüğü yoktur. İnsanları üstün kılan prensipleridir. Üstat bunu şöyle özetliyor: "Allah için işleyiniz. Allah için çalışınız. Allah için görüşünüz. Onun rızası dairesinde hareket ediniz."

İşte özet bu.

Allah beni beğeniyor mu? Hz. Ömer buyurmuş ki: "Deseler ki bir kişi cennete gidecek, acaba o ben miyim diye ümitlenirim. Yine deseler ki bir kişi cehenneme gidecek, acaba o ben miyim diye korkuya kapılırım."

Günahlarımıza tövbe edeceğiz, ibadetlerimize devam edeceğiz ancak ibadetlerimize değil, Allah'ın rahmetine güveneceğiz...

Hekimoğlu İsmail

Çevrimdışı Tuğra

• popüler yazar
Ynt: Allah beni beğeniyor mu?
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2010, 21:59:58 »
Alıntı
İşte özet bu.

Allah beni beğeniyor mu? Hz. Ömer buyurmuş ki: "Deseler ki bir kişi cennete gidecek, acaba o ben miyim diye ümitlenirim. Yine deseler ki bir kişi cehenneme gidecek, acaba o ben miyim diye korkuya kapılırım."

Teşekkürler İsra
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı din kardeşim

• muhammedi
  • Yeni üye
  • *
  • Allah kuluna yetmedi mi
« Yanıtla #2 : 14 Kasım 2010, 22:13:26 »
Allah bizi bencillikten korusun inş...
günlerimizi çalmak istediler beyhude,
sema muştulu günler doğuyor perde perde!
şebnemler laleyle kucaklaşıyor her yerde,
kim bilir daha ne lütuflar var aza ilerde...

Çevrimdışı mazlum

• aktif yazar
  • Allah'a giden tüm yollar.Kalp lerden gecer.
« Yanıtla #3 : 14 Kasım 2010, 22:26:04 »
H.z Allah Razı olsun .
Bugün Allah için ne yaptım deyip . Allah korku'sunuda ,Nefsimize aşiladıkmı .
Anlarız ve görürüzki , Veren Hak alan Hak .
Tsk ler isra . Çok müstesna konular ve izahatlı acıklamalarınız , gercekten zevk ve aşk la okunuyor . H.z Allah cümlemizin ğayretini artırsın Hayırda ve sadakatta .
Bir harf yeter inan, varsa o evde bir insan.

Dost Ararsan Kendine Bak
Dostun Ağlasını Bulursun
Düşman Ararsan Yine Kendine Bak
Düşmanında Ağlasını Bulursun .
vesselam .

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
  • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
« Yanıtla #4 : 14 Kasım 2010, 23:19:19 »
Günahlarımıza tövbe edeceğiz, ibadetlerimize devam edeceğiz ancak ibadetlerimize değil, Allah'ın rahmetine güveneceğiz...
Çok önemli bir nokta!

... İş hayatımda olsun, evlilik hayatımda olsun bir problem olduğunda 'Acaba nasıl davranırsam Allah beni beğenir?' düşüncesiyle hareket etmeye çalıştım.
Bu da harika bir yöntem! Nefsimize kapılmayıp, her durumda bu düşünceyle hareket edebilsek, evvelAllah hem bu dünyamız hem öbür dünyamız kurtulur herhalde...

Allah c.c. razı olsun İsra. Yine kulağımıza küpe olması gereken şeylerle dolu, harika bir paylaşım...

Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...

Hz. Mevlana 

Çevrimdışı sakincan

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #5 : 15 Kasım 2010, 00:22:09 »
Çok önemli bir nokta!

... İş hayatımda olsun, evlilik hayatımda olsun bir problem olduğunda 'Acaba nasıl davranırsam Allah beni beğenir?' düşüncesiyle hareket etmeye çalıştım.
Bu da harika bir yöntem! Nefsimize kapılmayıp, her durumda bu düşünceyle hareket edebilsek, evvelAllah hem bu dünyamız hem öbür dünyamız kurtulur herhalde...

Allah c.c. razı olsun İsra. Yine kulağımıza küpe olması gereken şeylerle dolu, harika bir paylaşım...

Bu akşam gül koydum yastığımın kenarına...
belki gelirsin rüyama...
benim için olmaz bilirim.......
gülün hatırına..

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #6 : 15 Kasım 2010, 03:43:37 »
Allah cümlemizden razı olsun

Çevrimdışı nimesay

• panydora
  • okur
  • *
« Yanıtla #7 : 15 Kasım 2010, 11:11:51 »
Teşekkürler.
Bir kere başlık çok güzeldi. Başlı başına beyninizden vurulmuşa dönüyorsunuz.
Kendime bu soruyu sorduğumu hiç görmedim. Bu şekilde düşünerek de hareket etmedim.
Yaptıklarımı, beğenmesi için değil korktuğum için ki... Rabbimin hep affedici olduğunu düşündüğüm için zamanında korkmamam gerektiğini de düşünüyordum. Ve korkmamaktan da sıyrılmaya çalışıyorum. Artık bir şeyleri yaparken Rabbimin cezası nasıl olur diye düşünmeye başladım. Ama bunu idrak edebilmek gerçekten çok zor oldu, oluyor...
Evet bir şeyleri yerine getiriyorsunuz (belki ilk yaptıklarınız da korkuyla oluyordur) ama daha sonrası sanki ezbereymiş gibi, görev olduğu içinmiş gibi. Bir süre sonra da gevşeklik göstermeye başlıyorsunuz. 
Her an nasıl görünüyorum diye düşünmekten kendini alıkoyamadığınız, ve bunu size hatırlatacak bir sürü insan var iken, etrafıma baktığımda Allah'ın beni beğenip beğenmediğini hatırlatacak(annem hariç, onu da akşamdan akşama sadece 2-3 saat görebiliyorum) tek bir insan göremiyorum. Ne ben onlara hatırlatabiliyorum, nede onlar bana.
Tek bir başlık bile beni sorudan soruya götürüyor. Oturup üstüne düşünmek istiyorum zaman bulamıyorum bahanesiyle kendimi oyalıyorum.
İçim o kadar dolu dolu ki yazacak o kadar çok şey var ki anlatmak anlatmak istiyorum ama konudan sapmak istemiyorum.
Bu soruyla baş başa kalmak, beni başka dünyalara götürmesine izin vermek istiyorum.
Tekrar teşekkürler. Allah Razı olsun.
Yumuşak başlıysam sanmaki uysal koyunum,kesmeye gelir ama çekmeye gelmez boynum.

Çevrimdışı yesilyaprak

• Yesil yaprak
  • Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 15 Kasım 2010, 12:36:46 »
cok güzel gercekden. Allah razi olsun

Çevrimdışı cennet_nuru

• Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil...
  • araştırmacı
  • Her nefesimi SANA yönelmiş dualar eyle ...
    • sadakat.net
« Yanıtla #9 : 15 Kasım 2010, 12:48:18 »
Çok önemli bir nokta!

O göremediğin koskoca derya gönlümdür...Gördüğün sahil ise dilim...Kıyılarıma vuran dalgalara şaşırma...!!Onlar aşktan gel-git'im...Beni kendinde,kendimde arama...Ben hem bende hem sende bir gizim...!!Beni Mecnun'dan Leyla'dan sorma...!!Ben sadece MEVLA'dan bir izim ... !!!