Gönderen Konu: Güne huzurlu başlamak için..  (Okunma sayısı 7642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı antepli

• araştırmacı
Güne huzurlu başlamak için..
« : 15 Haziran 2005, 13:33:22 »

Güne huzurlu başlamak için

Resulullah (sas) gece namazını hiç terk etmezdi. Öyle ki hastalanacak veya ağırlık hissedecek olsa oturarak kılardı. (Ebu Davud, Salat 307)

Resulullah (sas) buyurdular ki: Biriniz uyuyunca ensesine şeytan üç düğüm atar. Her düğümü atarken, düğüm yerine eliyle vurarak “Üzerine uzun bir gece olsun, yat.” dileğinde bulunur. Adam uyanır ve Allah’ı zikrederse bir düğüm çözülür, abdest alacak olursa bir düğüm daha çözülür, namaz kılarsa bütün düğümler çözülür ve böylece canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde habis ruhlu (içi kararmış) ve uyuşuk bir halde sabaha erer.” (Buhari, Teheccüd 12)
Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez.gafil olmayın ilme çalışın geçen günler geri gelmez...

Çevrimdışı Henna

• okur
  • *
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2005, 15:51:20 »
Bazen oturarak namaz kilmak istiyorum ama oturarak kilmami gerektirecek kadar da kotu durumda olmadigimi dusunuyorum ve vazgeciyorum.

Ancak zaman zaman okudugum yerlerde Peygamber Efendimiz (sav)'in yorgun ya da hasta oldugunda oturarak kildigini okuyorum. Ancak buna farz namazlar dahil mi yoksa sadece nafileleri mi bu sekilde kiliyordu?

Bilgisi olan var mi?

Çevrimdışı Mstfx67

• araştırmacı
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2005, 01:40:29 »
bu güzel  yazilari  bizden paylastin icin Allah razi olsun :x  :x
BA$KASININ AYIBINI SÖYLEMEYi DÜSÜNDÜGÜN ZAMAN NEFSININ AYIBINI hATIRLA!!!

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2005, 23:19:09 »
Alıntı yapılan: "Henna"
Bazen oturarak namaz kilmak istiyorum ama oturarak kilmami gerektirecek kadar da kotu durumda olmadigimi dusunuyorum ve vazgeciyorum.

Ancak zaman zaman okudugum yerlerde Peygamber Efendimiz (sav)'in yorgun ya da hasta oldugunda oturarak kildigini okuyorum. Ancak buna farz namazlar dahil mi yoksa sadece nafileleri mi bu sekilde kiliyordu?

Bilgisi olan var mi?

Kiyamin namazin farzlarindan bir farz oldugunu bilirsiniz.kiyama mani bir hal yokken oturarak farz namaz kilinmaz.Ancak zaruret varsa oturarak.oda mümkün degilse ima ile kilinir.Nafilelere gelince ister kiyamda ister oturarak kilabilir.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı mars

• araştırmacı
« Yanıtla #4 : 28 Eylül 2005, 13:33:25 »
Kardeş bişey dikkatimi çekti. Merakımdan soruyorum. Bütün msjlarınızın altında yahoo adresiniz var. Sebebi ne olaki????

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #5 : 01 Ekim 2005, 00:16:54 »
GÜNE HUZURLU BASLAMAK.

Sabahleyin sabah namazini kilar arkasindan evradi -ezkarini yapar .birde vakit olurda duha namazini kilarsan o gün en huzurlu gündür.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı Henna

• okur
  • *
« Yanıtla #6 : 06 Ekim 2005, 13:56:09 »
Aciklama icin Allah razi olsun ÖZ-67.

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #7 : 08 Ekim 2005, 01:25:16 »
Rabbim yasamayi nasip etsin sizlerdende Allah razi olsun.

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
« Yanıtla #8 : 02 Kasım 2007, 19:54:25 »
Gecenin karanlığında, arzın ve arşın taşıyamadığı yaratılmış olmanın sorumluluğunu, insanın üzerine almasıdır teheccüd. Gecenin doruğunda, aniden ve sebepsiz yere uyandığı olur insanın. Uykusunun bir yerindeki açıktan başka alemleri görmüştür. Uyku, uykuda tutamaz artık insanı. İlk düğüm çözülmüştür. Sonraki düğümleri çözmek yiğitlerin işi...

Kapı çalınıyor.

Gecenin yarısı... Kim olabilir?

Hz. Ali r.a. ile Hz. Fatıma r.a.'yı bu geç vakitte uyandıran kim?

Bir şey mi oldu? Önemli bir haber mi var? Herkesin uykuda olduğu şu vakitte kapı neden çalınıyor?

İkisi birden uyanıyor. Bakıyorlar, kapıyı çalanın Rasul-i Ekrem (S.A.V). olduğunu anlıyorlar. Gelen O... Alemlerin övüncü, Allah'ın son elçisi. Gece ibadetine kalkmaları için geldiğini biliyorlar.

Efendimiz (S.A.V). onları uyandırdıktan sonra kendi evine dönüyor. Namaza duruyor, Aişe r.a. Validemiz'in her zaman güzelliğinden ve uzunluğundan sitayişle bahsettiği teheccüd namazına. (Buharî, Teheccüd 16)

Namaz uzun sürüyor. Efendimiz (S.A.V). selam verip namazından ayrıldıktan sonra, tekrar Hz. Ali r.a. ile Hz. Fatıma r.a.'nın evine gidiyor. Onları uyandırmıştı, ama kalktıklarına dair bir emare göremedi. Tekrar uyandırmaya gidiyor ve bu sefer sesleniyor:

- Kalkın. İkiniz de… Namaz kılın!

İkisi de uyanıyor. Hz. Ali r.a. gözlerini ovalıyor. Uykulu halde belki de iyice düşünmeden ağzından bir söz çıkıyor:

- VAllahi Allah'ın bize farz kıldığından başka namaz kılamayız. Canlarımız Allah Tealâ'nın elindedir. Bizi uyandırmayı dilerse, uyandırır.

Rasul-i Ekrem (S.A.V). hemen geri dönüyor, bir taraftan da “Allah'ın bize farz kıldığından başka namaz kılamayız” sözünü iki kere tekrar ediyor ve şu ayeti okuyor:

“Zaten insan tartışmaya pek düşkündür.” (Kehf, 54) (Buharî, Teheccüd 5)

Uykusunu bölen o bahtiyar kullar

Uykunun en tatlı yerinde uyanmak, abdest alıp namaza durmak çok özel, çok güzel bir şey… Ama kolay değil. Buna teheccüd denir. Efendimiz (S.A.V). biricik kızını ve çocukluğundan beri yanından ayırmadığı damadı Hz. Ali r.a.'ı teheccüde kaldırıyor. Farzlardan sonra Allah'a en sevimli olan namaza çağırıyor. (Müslim, Sıyam 202)

Yüce Mevlâ, gecenin bir kısmında namaza kalkmasını Rasulullah (S.A.V). Efendimiz'e zaten emretmişti:

“Gecenin bir kısmında da uyanıp kalk ve sana mahsus olmak üzere nafile namaz kıl; ola ki bu sayede Rabbin seni övgüye değer bir makama ulaştırır.” (İsra, 79)

Efendimiz (S.A.V). de her gece kalkar, Rabbi'nin emrine uyarak namaz kılar, secdelere kapanır ve uzun uzun O'na yalvarırdı. Secdede iken yaptığı dualardan biri şöyleydi:

- “Allahım! Sadece sana secde ettim. Yalnız sana iman ettim. Sana teslim oldum. Benim yüzüm, kendini yaratıp ona şekil veren, kulağını ve gözünü var eden Rabbi'ne secde etti. Ahsenu'l-hâlikîn olan Allah çok yücedir.” (Müslim, Müsafirîn 201)

Alemlerin Rabbi, Rasulü'nün sünnetine uyarak geceleyin kalkıp namaz kılan, dua edip ibadetle meşgul olan, yalvarıp yakaran kullarını da kitabında şöyle anlatıyor:

“Korkuyla ve ümitle Rablerine yalvarıp dua ettikleri için bedenleri yataklardan uzak kalır ve kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için kendilerini mutlu edecek ne güzel nimetlerin hazırlanıp saklandığını hiç kimse bilemez.” (Secde, 16-17)

“Takva sahibi olan kullar, Rablerinin kendilerine verdiğini alarak cennetlerde ve pınar başlarında bulunacaklar. Onlar bundan önce dünyada güzel davrananlardı. Geceleri pek az uyurlar, seher vakitlerinde de bağışlanma dilerlerdi. Mallarında, muhtaç ve yoksullar için bir hak vardı.” (Zariyat, 15-1

Gece uykudan uyanıp namaz kılmak, müekked sünnetlerin en başında yer alır. Mümine kazandırdığı çoktur. Bunun için teheccüd ibadetine engel olmak isteyen şeytanın ilginç hileleri vardır. Sabahtan hayata yorgun başladığından şikayet edenler, teheccüd ibadetinde bir şifa bulacaklardır. Rasul-i Ekrem (S.A.V). şöyle buyurmaktadır:

“Biriniz uyuduğu zaman şeytan onun ense köküne üç düğüm atar. Her bir düğümü attığı yere, ‘gecen uzun olsun, yat, uyu' diye eliyle vurur. Şayet o kimse uyanarak Allah'ı anarsa, düğümlerden biri çözülür. Abdest alırsa, bir düğüm daha çözülür. Bir de namaz kılarsa, şeytanın attığı bütün düğümler çözülür ve böylece neşeli ve huzurlu bir şekilde sabahlar. Allah'ı anmaz, abdest alıp namaz kılmazsa, uyuşuk ve tembel bir şekilde sabahlar.” (Buharî, Teheccüd, 12; Müslim, Müsafirîn, 207)

Ne zaman, ne şekilde?

Rasululah (S.A.V). Efendimiz, yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan evine dönerdi. Bir miktar uyuduktan sonra gecenin ilerleyen vakitlerinde kalkar teheccüd namazını kılardı. Teheccüd namazından sonra biraz dinlenip vitri eda ederdi. Teheccüd namazını, ikişer ikişer veya dörder dörder sekiz rekat kılar, arkasından vitre geçerdi. (Buharî, Teheccüd 16; Müslim, Müsafirîn 125)

Efendimiz (S.A.V). Sahabe-i Kiram'ı teheccüd ibadetine şöyle teşvik ederdi:

“Bir kişi eşini geceleyin uykusundan uyandırıp birlikte namaz kıldıklarında, Allah'ı zikreden erkekler ve kadınlar arasına yazılırlar.”

Ve...

“Ey insanlar! Selamı yayınız, yemek yediriniz, insanlar uyurken geceleyin namaz kılınız. Böyle yaparsanız selametle cennete girersiniz.” (Tirmizi, Et'ime, 45)

Selametle cennete girenlerin arasında yer alma ümidi ve duasıyla...

Mehmet Işık
Semerkand Dergisi

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2010, 17:57:06 Gönderen: İsra »

Çevrimdışı Evfacan

• Moderatör
  • araştırmacı
Ynt: Güne huzurlu başlamak için..
« Yanıtla #9 : 13 Kasım 2007, 14:46:58 »
bu bilgileri payla$diginizdan dolayi sonsuz te$ekkürlerimi borc bilirim...........
Yiğit yaralı olur - Yine dağ gibi durur

Çevrimdışı mustantık

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #10 : 28 Mart 2008, 21:22:00 »
Süleyman-ı Darani Hz.leri buyururlar ki:İnsana ençok zevk veren iki şey vardır:
1.Gecenin bir vaktinde kalkıp namaz kılmak,
2.Güneş doğuncaya kadar Kur'an-ı Kerim okumak.
Sana gerekli olmayan şey hakkında konuşma. İster akıllı, ister akılsız hiç kimseyle münakaşa etme. Ve kardeşini, anılmandan hoşlandığın şeyle an.
(Abdulah ibn-i Mes’ud)

Çevrimdışı aşikaar

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 17 Şubat 2010, 14:08:16 »
yorumlarınız çok güzel emek ve yürekleriniz e sağlık ben yeniyim inş basarıım.........

Çevrimdışı aslanyafur

• okur
  • *
« Yanıtla #12 : 13 Mayıs 2010, 11:57:53 »
 güzel paylaşım takva sahibine hiçbişey zor gelmez elinize  saglık.