Gönderen Konu: Hacılara Müjde  (Okunma sayısı 9874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muallim_abi

• araştırmacı
Hacılara Müjde
« : 26 Aralık 2006, 15:47:50 »

Bu sene hac ibadetini yerine getirenler için AREFE günü CUMA gününe denk geliyor. Bu durumda halk arasında yaygın olan ve "hacc-ı ekber" olarak bilinen gün meydana gelmiş oluyor. Yetmiş haccdan üstün olan bu hacc'a yetişmiş bütün müslüman kardeşlerimizi tebrik ederiz.

İlave: Ni'met-i İslam'da zikredilen hadis-i şerif'de "Günlerin en üstünü arefe gününün cumaya rastladığı zamandır ve o, cumasız yetmiş haccdan daha üstündür" buyurulmuştur. Aslen "hacc-ı ekber" farz olan haccdır ve "hacc-ı asgar" da umredir. Ancak halk arasında, farz olan haccdan yetmiş kat daha efdal olduğu için "hacc-ı ekber" denince akla yukarda belirtilen gün gelir.

Allahu teala herkese bu mübarek günü yaşamayı nasip eylesin..
Okuduk, okuttuk, unuttuk; üç kaf bir araya geldi, olduk bir kukuk..
nemsavi@hotmail.com / incemeseleler.com

Çevrimdışı ben biryolcuyum

• aktif okur
  • **
    • harikalardiyari10
Re: Hacılara Müjde
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2006, 19:25:17 »
Alıntı yapılan: "muallim_abi"
Bu sene hac ibadetini yerine getirenler için AREFE günü CUMA gününe denk geliyor. Bu durumda halk arasında yaygın olan ve "hacc-ı ekber" olarak bilinen gün meydana gelmiş oluyor. Yetmiş haccdan üstün olan bu hacc'a yetişmiş bütün müslüman kardeşlerimizi tebrik ederiz.

İlave: Ni'met-i İslam'da zikredilen hadis-i şerif'de "Günlerin en üstünü arefe gününün cumaya rastladığı zamandır ve o, cumasız yetmiş haccdan daha üstündür" buyurulmuştur. Aslen "hacc-ı ekber" farz olan haccdır ve "hacc-ı asgar" da umredir. Ancak halk arasında, farz olan haccdan yetmiş kat daha efdal olduğu için "hacc-ı ekber" denince akla yukarda belirtilen gün gelir.

amin inşAllah gitmiyenkardeşlerede gitmek nasip olur
Senden daha yüksek birisi konuşurken onun söylediğini daha iyi bilsen bile sakın itiraz etme.

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
Re: Hacılara Müjde
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2006, 01:04:51 »
Alıntı yapılan: "muallim_abi"

Böyle zamanlarda sayin kiral bayrami degistiriveriyor son anda insaAllah degistirmez bu abdi aciz onu yasadi.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı kenz

• aktif yazar
Hacılara Müjde
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2006, 01:08:02 »
bu bayrammı yoksa arefemi cumaya gelirse hacc-ı ekber oluyor  :?: bayram günü cumaya gelirse değilmiydi  :o
İNSAN akli ile melekleşen nefsi ile iblisleşen bir aciptir İNSAN
İNSAN kendi kabahatini bilmeyen cehli ile dünyalara sığmayan bir mağrurdur İNSAN
İNSAN bütün zaaf ve acziyyetine rağmen kudrete kafa tutan taşkın bir şaşkındır İNSAN
İNSAN maziye bağlı hâle aldanmış istikbali gözler bir taştır İNSAN

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
Hacılara Müjde
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2006, 01:10:30 »
Alıntı yapılan: "fexza"
bu bayrammı yoksa arefemi cumaya gelirse hacc-ı ekber oluyor  :?: bayram günü cumaya gelirse değilmiydi  :o

pazar günü bayram olduguna göre cumartesi arefe olmali
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı kenz

• aktif yazar
Hacılara Müjde
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2006, 01:15:03 »
bizde öylede muallım abi cumaya denk geliyor yazmışda onlar bizden bayramı bizden birgün önce geçiriyorlarya bazan benim burda kasdım cuma arefeyemi geilirsemi  hacc-ı ekber yoksa bayram gününe gelirsemi hacc-ı ekber olur ben bayramla cuma aynı güne gelirse diye biliyordum arefe yazmış kardeşimiz doğru olan bumudur öğrenmek istiyorum
İNSAN kendi kabahatini bilmeyen cehli ile dünyalara sığmayan bir mağrurdur İNSAN
İNSAN bütün zaaf ve acziyyetine rağmen kudrete kafa tutan taşkın bir şaşkındır İNSAN

Çevrimdışı muallim_abi

• araştırmacı
Hacılara Müjde
« Yanıtla #6 : 27 Aralık 2006, 01:29:07 »
Alıntı yapılan: "kenz"
bizde öylede muallım abi cumaya denk geliyor yazmışda onlar bizden bayramı bizden birgün önce geçiriyorlarya bazan benim burda kasdım cuma arefeyemi geilirsemi  hacc-ı ekber yoksa bayram gününe gelirsemi hacc-ı ekber olur ben bayramla cuma aynı güne gelirse diye biliyordum arefe yazmış kardeşimiz doğru olan bumudur öğrenmek istiyorum

"Hacc-ı ekber" demek, bildiğimiz, normal ve farz olan "hacc" demektir. Kişi, farz olan hacca gittiği zaman, hacc-ı ekber'i ifa eylemiş olur. "Hacc-ı asgar" da, senenin diğer zamanlarında yapılabilen ve tabii haccda da yapılan "umre" dir.

Yani cumaya herhangi bir günün denk gelmesi, o haccın "hacc-ı ekber" olmasın sebeb değildir. Kitaplarda "farz olan hacc" "hacc-ı ekber" olarak açıklanır.

Halk arasında ise bu tabir, yani "hacc-ı ekber" tabiri, yukarda beyan ettiğim "Günlerin en üstünü arefe gününün cumaya rastladığı zamandır ve o, cumasız yetmiş haccdan daha üstündür" hadisi manasında kullanıla gelmiştir. Istılahen yanlıştır.

Bu hadisde de belirtildiği üzere, halk arasında "hacc-ı ekber" tabir olunan ve "yetmiş hacc sevabı" hasıl olan hac, arefenin cuma gününe rastladığı gündür, bayramın değil.

Ayrıca bu sene hacılar cumartesi günü bayram yapacaklar. Yani hacılar için cuma günü arefe günüdür.

Selam ve dua ile..
Okuduk, okuttuk, unuttuk; üç kaf bir araya geldi, olduk bir kukuk..
nemsavi@hotmail.com / incemeseleler.com

Çevrimdışı kenz

• aktif yazar
Hacılara Müjde
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2006, 01:32:50 »
Teşekkurler açıklamanızdan  dolayı Allah razı olsun bir bilgi daha eklendi aciz bilgilerimize mevla haclarını kabul etsin ve tüm kardeşlerimize nasip etsin
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2007, 23:26:50 Gönderen: kenz »

Vuslat Yolcusu

• Ziyaretçi
Hacılara Müjde
« Yanıtla #8 : 27 Aralık 2006, 02:04:36 »
Alıntı

AMIN

rahname

• Ziyaretçi
Hacılara Müjde
« Yanıtla #9 : 27 Aralık 2006, 21:22:48 »
Amin....

Çevrimdışı terazi-08

• Yeni üye
  • *
Hacılara Müjde
« Yanıtla #10 : 27 Aralık 2006, 23:55:04 »
AMİN İNŞAAllah...

Çevrimdışı Ahi

• aktif yazar
  • Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?
Hacılara Müjde
« Yanıtla #11 : 28 Aralık 2006, 11:15:42 »
Amin.Yaşayanlara bir daha yaşamayı nasip etsin.
Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür. – Schopenhaver

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
Hacılara Müjde
« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2006, 03:27:02 »
Alıntı

amin

Alıntı

Yaşayanlara bir daha yaşamayı nasip etsin.

amin