Gönderen Konu: ilahi adalet  (Okunma sayısı 4054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı -SüHaN-

• Yeni üye
  • *
  • yok !
ilahi adalet
« : 23 Mart 2007, 09:18:03 »

Bir gün, Musa aleyhisselam: ''Ya Rabbi'',der ''İnsanların işlediği pek çok zulümler vardır ki;içlerinde kaderin adaleti söz konusudur.Dışı zulüm görünse de,içinde adalet olan bu olaylardan birisini göstermeni diliyorum'',der Hz.Musa aleyhisselam.
''Bana dışı zulüm ama içinde kaderin adaleti bulunan bir olay göster ki;kaderin adaletini daha yakından göreyim.Olayların dışındaki zulme takılıp kalmayayım.İçindeki adaleti düşünerek rahatlayayım.’’
Musa aleyhisselam böyle söyledikten sonra,Rabbimiz Musa aleyhisselamın duasını kabul buyurur.Ve sahradaki dört yolun kesiştiği yerde bulunan çeşmenin karşısındaki çalılıkların arasına saklanarak,cereyan edecek olayları seyretmesini emreder ki;kulun zulmü içinde kaderin adaleti nasıl yerine geliyor görsün, kaderin hiç zulmetmediğini bir daha anlamış olsun.
Bu sebeple tarif edilen dört yolun kesiştiği yerdeki çeşmenin karşısında bulunan çalılıkların arasına saklanan Musa aleyhisselam,yolculara bakmaya başlar.’’Bakalım,gelip geçenler çeşmenin başında neler yapacaklar.Kader adaletini nasıl yerine getirecek.’’
Bir ara tozu dumana katan bir atlı uzaktan görünür.Hızla gelen atlı çeşmenin başında iner.Atının üstündeki eşyasını da indirir.Soğuk sudan içer,birazcık istirahat eder.Sonra,atına binerek yoluna devam eder.Ancak içinde altınları bulunan çantasını çeşmenin başında unutur.Hemen arkasından gelen bir çocuk ise çeşmeden suyunu içer,şöyle bir nefes alırken;bakar ki içinde altın bulunan bir çanta!
Heyecanla çantayı kaptığı gibi zıt istikametteki yoluna devam ederek gözden kaybolur.
Biraz sonra,iki gözü de ama bir ihtiyar,bastonuyla yoklayarak çeşmenin başında görünür.İhtiyar,eğilerek sudan içtikten sonra,bir kenara çekilip,şöyle birazcık dinlenmek ister.
İşte o sırada,atlı toz duman içinde geri gelir.Aceleyle atından inip,araştırmaya başlarAma çantadan eser yok.Yaşlı bir adamdan başka kimsecikler de orada görünmemektedir. ‘’Burada unuttuğum paralarımı sen alıp sakladın,ya paramı verirsin yahut da canın!’’,der. İhtiyar: ‘’Evladım,ben iki gözü de görmeyen bir adamım.Senin paralarının nerede olduğunu ben nerden bileyim?’’ dese de,öfkesi başına sıçrayan atlı: ‘’Bu yaşta beni mi kandıracaksın!’’,diyerek bir vuruşta ihtiyarı yere serer.Ölümüne sebep olur!
Hemen atına atlayıp,oradan uzaklaşır.Bu olayları saklandığı çalılıkların arasından seyreden Musa aleyhisselam : ‘’Ya Rabbi’’,der.’’Bu hadiselerin içinde ben adalet göremedim.Bu atlının altınlarını biraz önce gelen çocuk aldı fakat atlı iki gözüde görmeyen şu yaşlıyı öldürdü.Adalet neresinde bunun?’’Evet, ‘’adalet neresinde bunun?’’
Adil-i Mutlak olan Allahü Azimüşşan şöyel hitap eder:
‘’Ya Musa,insanlar böyledirler işte.Hep hadiselerin dışına bakarlar.İçindeki ibreti,hikmeti bilemezler,adaleti göremezler,zulüm var sanırlar.Halbuki görünen olaylar,bundan önceki görünmeyen olayların devamıdır.Tek başına bu olaylara bakınca,adalet görünmez,hikmet bilinmez.Olayların öncesini düşünmek gerek.’’
‘’Ya Rabb,Ya Rabb’’,der Hz.Musa aleyhisselam.’’Bu olayların öncesi nasıldı?’’
rabbimiz şöyle bildirir olayların başındaki kısmı:
‘’Altınlarını çeşmenin başında unutan atlı,vaktiyle yanında çalıştırdığı bir adamın hakkını vermemiştir,yoksul adam gelip giderek parasını istese de,alamadan ölmüş geride yoksul oğlu kalmıştı.İşte o yoksul oğul,buradan geçerken çeşmeye uğrayıp su içtikten sonra çantayı gördü.Babasının alamadığı parayı böylece alıp gitti.Götürdüğü para,babasının alamadığı paradır.Böylece adalet yerini bulmuş,çocuk hakkını almış oldu.’’
‘’Bunu anladım Ya Rabbi’’,der Hz.Musa.’’Atlı yanında çalıştırdığı fakirin parasını vermemiş,oğlu da gelip çantayı alarak,babasını önceden alamadığı hakkınım almış oldu.Ancak atlı,gözleri görmeyen adamı niye öldürdü,onun sebebi ne ola ki?’’,der Hz.Musa aleyhisselam Yaradan Rabbimize.Rabbimiz ise o olayı şöyle cevaplandırır:
‘’Ya Musa,ölen insan zalimin tekiydi.Astığı astık,kestiği kestikti.Nice hadiselere,kavgalara karışmış,gözlerini bile bu kavgalarda kaybetmişti.Son olarak da atlının babasını öldürmüş,yaptığı yanına kar kaldı sanmıştı.Nihayet,atlı da geldi parasını aldı iddiasıyla,babasının katilini öldürdü.Bu adalet te böylece yerine gelmiş oldu.
Bundan sonra Rabbimiz Hz.Musa’ya şöyle hatırlatmada bulunur:
‘’YA MUSA,SÖYLE KULLARIMA SEBEBİNİ BİLMEDİKLERİ ŞEYLERE İTİRAZ ETMESİNLER.ONUN DA BİR HİKMETİ,BİR ADALET YANI VARDIR DİYEREK BEKLESİNLER,İTİRAZA YÖNELMESİNLER.BİLSİNLER Kİ;BİR YAPANA BİR BAŞKA YAPAN ÇIKACAK.KİMSENİN YAPTIĞI YANINA KAR KALMAYACAKTIR.KADER ADALETİNİ İCRA EDECEKTİR.’’
Kader,adaletini icra edecektir.
Zulüm insanlardadır,kader de zulüm yok,adalet vardır.
..

''Evladım sen doğru ol, eğri belasını bulur''

Çevrimdışı Ahi

• aktif yazar
  • Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?
ilahi adalet
« Yanıtla #1 : 23 Mart 2007, 11:01:31 »
Allah (c.) razı olsun.

Ah bir sabır edebilsek.
Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür. – Schopenhaver