Gönderen Konu: İlmin Üstünlüğü  (Okunma sayısı 19061 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sıddık-birgüvi

• araştırmacı
İlmin Üstünlüğü
« : 30 Ocak 2006, 06:08:30 »

İLME VERİLEN KIYMET
22 - 5 - 2003 FAZILET TAKVIMI

Abdullah bin Mübârek hazretlerine sordular:

— “Eğer Cenâb-ı Hak sana, öleceğin ânı bildirse idi ne ile meşgul olurdun?”

— “İlim ile meşgul olurdum?”, der. Peki derler:

—“İlimden daha üstün bir ibâdet yok mu ki, onunla meşgul olsanız?”

— “Evet. İlimden daha üstün bir ibadet yoktur.”, dedi. Yanındakiler:

— “İlme çalışmanın her türlü ibâdetten üstün olduğunu ne ile isbât edersiniz?”, deyince Hz. Abdullah:

—“İlim her şeyden üstündür. Çünkü Cenâb-ı Hak Peygamberine her şeyi verdi. Fazlasını istemekle emir buyurmadı. İlim hakkında ise meâlen:

“Ey Habibim! De ki: Rabbim benim ilmimi artır.”(Tâhâ Sûresi, 114)

Eğer ilimden daha üstün bir şey olsa idi, Allah’ın Resûl’ü Muhammed Mustafâ (s.a.v.) Efendimiz onun artmasını istemekle emrolunurdu. Bu îtibârla ben ilimden daha üstün bir amel göremiyorum.”, cevâbını verdi.

Yine kendisine, “Ne zamana kadar ilim ve hadîs öğrenmeye devâm edeceksin?” sorusuna:

“Bilmiyorum. Kurtuluşun içinde olduğu kelimeyi, henüz bulamadım. Onu bulmaya çalışıyorum. Ölünceye kadar ilim bırakılmaz.”, dedi.

Ahmed bin Hanbel hazretleri de: “Bir insan ilme çalıştığı müddetçe âlimdir. Artık benim bildiğim yeter diyerek ilmi terk eden cahildir. Cahiller ise ölü mesâbesindedir.”, buyuruyor.

BEYİT:

İlim bir lücce-i bî sâhildir.

Anda âlim geçinen câhildir. (Nabî)

Manası: İlim sahili olmayan bir denizdir.

İlimde âlim geçinen câhildir.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2008, 01:07:29 Gönderen: isra »

Çevrimdışı Mstfx67

• araştırmacı
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2006, 22:17:23 »
Alıntı

:x
BA$KASININ AYIBINI SÖYLEMEYi DÜSÜNDÜGÜN ZAMAN NEFSININ AYIBINI hATIRLA!!!

Vuslat Yolcusu

• Ziyaretçi
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2006, 01:39:33 »
Alıntı

Allah RAZI OLSUN KARDESIM..
8)

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2006, 15:06:53 »
* "Allah'tan faydalı ilim isteyin; menfaat vermeyecek bilgiden Allah'a sığının!" (İbn-i Mâce)
* "Kim kendisine ilmî bir mes'ele sorulur da onu gizler, söylemez ise Allah, onun ağzına kıyamet günü
 ateşten gem vurur." (Tirmizî)
* "Kim âlimlere övünmek, sefihlerle, cahillerle, aklı noksan olanlarla münakaşa etmek, onları susturmak, insanların teveccühünü kazanmak için ilim öğrenirse, Allah onu Cehenneme atar." [Tirmizî]
* "Allah rızasından başka maksat için ilim öğrenen veya ilmini dünya menfaatine alet eden, Cehennemdeki yerine hazırlansın!" [Tirmizî]
* "Kıyamette herkes, şu 4 şeyden soruluncaya kadar yerinden ayrılamaz:
1- Ömrünü nerede tükettin?
2- Gençliğini nerede geçirdin?
3- Malını nerede kazandın, nereye harcadın?
4- İlmin ile [bildiğin ile] ne amel ettin?" [Tirmizî]

"İlmin evveli niyet, sonra anlamak, sonra yapmak, sonra muhâfaza, sonra da yaymaktır."
"Kim ilmi ararsa öğrenir. İlmi öğrenen, günah işlemekten korkar. Günahtan korkan ondan kaçar. Ondan kaçan ise kıyâmet günü hesaptan kurtulur."
"İlimde cimrilik yapan kişiye Allahü teâlâ üç belâ verir: Ya ölür, ilmi gider. Yâhud unutur veya kendine ilmi unutturacak kimse ile dostluk kurar, öylece ilmi gider."
"Ben, peygamberlikten sonra ilimden daha üstün bir rütbe olduğunu zannetmiyorum. Âlimlerden biri, bir ihtiyaçla karşılaşınca, onun ile meşgûl olur, okuyamaz. Onun ihtiyâcını giderip, okumasını sağlamak daha makbûldür."

-Abdullah Bin Mubarek

rahname

• Ziyaretçi
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2006, 17:12:16 »
Din olmazsa ilim kör, ilimsiz din aksaktır;
Birleştir ikisini, ol sen çağın bilgini.

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2006, 18:05:08 »
Alıntı yapılan: "isra"
* ""İlmin evveli niyet, sonra anlamak, sonra yapmak, sonra muhâfaza, sonra da yaymaktır."

Allah  HERKESE BU NİYETİ NASİP ETSİN

Çevrimdışı hy120

• aktif okur
  • **
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2006, 10:35:30 »
Allah razı olsun kardesim.
yyühe’l-aziz! Senin iktidarın kısa, bekan az, hayatın mahdut, ömrünün günleri madud ve herşeyin fanidir. Öyleyse, şu kısa, fani ömrünü fani şeylere sarf etme ki, fani olmasın. Baki şeylere sarf et ki, baki kalsın.

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2006, 01:33:03 »
KİTABA HÜRMET
27 - 2 - 2003

İmam-ı Âzam hazretlerine sordular.

— Bu kadar ilmi nasıl tahsil ettin?

— Kitaplarıma ta’zim ederdim. Onlar da bana ilmini teslim ettiler.

Kur’ân-ı Kerîm başta olmak üzere, eşya-i mukâddeseye hürmet etmek zarûreti vardır. Lâkin birçok hoca ve talebe, alıp koyarken, okurken dahi, ta’zime dikkat etmedikleri gibi, kitabın elbisesi olan cild kısmına dahi ehemmiyet vermeyip itina etmiyorlar. Halbuki kendileri yamalı elbise, ütüsüz pantolon giymedikleri halde bir kendisine bir de kitabına verdiği kıymeti kıyas etmeli.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı sıddık-birgüvi

• araştırmacı
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #8 : 22 Şubat 2006, 03:40:44 »
Alıntı yapılan: "ÖZ-67"
KİTABA HÜRMET
27 - 2 - 2003

İmam-ı Âzam hazretlerine sordular.

— Bu kadar ilmi nasıl tahsil ettin?

— Kitaplarıma ta’zim ederdim. Onlar da bana ilmini teslim ettiler.

Geçmişte Türkiye’ye Kabe örtüsü getiren vazifeli biri, hürmetsiz davrandığından çarpılıp, cezaya uğradığı ve akibet-i hali hakkında, bir veliyi muhteremin beyanları mevcuttur.

En güzeli, Hz. İmam-ı Ali (r.a.) tarafından “bir harf öğreten beni köle kılar” sözleriyle, üstaza ve hocaya karşı lazım gelen ta’zimin ehemmiyetine de dikkatli olmalı.

Hz. İmam-ı Azam, ayağını muayene ettirirken, biraz ters tarafa çekmesinin sebebi tabib tarafından sorulunca:

-O tarafta hocam Hz. Hammad’ın evi var, demek suretiyle, hocasına karşı olan riayet ve ta’zimin en güzel misalini vermiştir.

Kendi devrinde İmam Ebu Yusuf gibi müctehidler ve daha bir çok alimler yetiştiren Hz. İmam’ın (r.a.) yatsı abdesti ile sabahı kıldığı ve buna benzer büyüklüğünden bahsedilince, şeriki olan İmam-ı Mis’ar inanmaz. Kontrol için, yatsıyı beraber cemaatle kıldıktan sonra caminin bir yerinde geç saatlere kadar saklanır. Çıkarken de İmam-ı azam’ın pabuçları üzerine kum taneleri ile işaret koyar ve sabah erken geldiğinde, işaretleri ve Hz. İmam-ı Azam’ı yerinde görür. Böylece üç gün aynı hali görüp Hz. İmam-ı Azam’a:

- Ya İmam,ben sana suizan ettim, beni affet, hakkını helal et deyince, Hz. İmam:

- Sen bana suizan etmedin, Allahü Teala’ya suizan ettin. Kendini O’na affettir. Zira bu emanetullahtır, taşıyoruz...

Bir çok Allah dostlarındaki anlaşılamayan haller de böyledir.

Çevrimdışı hackedbyescape

• Yeni üye
  • *
    • http://wilius.iphorum.com
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #9 : 05 Mart 2006, 09:46:19 »
arkadaşlar Doyumu hiç  olamayacak  bir sohbetiniz var insanları aydınlıga kavuşturuyorsunuz Allah hepinizde razı olsun
img]http://img70.imageshack.us/img70/4089/cjx810224jm.gif[/img]

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #10 : 05 Mart 2006, 12:26:56 »
Alıntı yapılan: "hackedbyescape"
arkadaşlar Doyumu hiç  olamayacak  bir sohbetiniz var insanları aydınlıga kavuşturuyorsunuz Allah hepinizde razı olsun

sağol kardeşim. Bu arada aramıza hoşgeldin...

Çevrimdışı hackedbyescape

• Yeni üye
  • *
    • http://wilius.iphorum.com
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #11 : 05 Mart 2006, 13:53:16 »
hoş bulduk kardeşim  :D  :arrow:
img]http://img70.imageshack.us/img70/4089/cjx810224jm.gif[/img]

Çevrimdışı armonya

• araştırmacı
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #12 : 05 Mart 2006, 14:07:52 »
Benim aklımada hemen şu söz geldi :
" İlim ilim bilmektir , ilim kendin bilmektir , sen kendini bilmezsen ya bu nice okumaktrı."
Ne azap ne sitem yalnızlıktan...Kime ne; aşılmaz duvar bendedir...Süslenmiş gemiler geçer açıktan, Sanırım, gittiği diyar bendedir. Yaram var...Havanlar dövemez merhem, Yüküm var... Bulamaz pazarlar dirhem, Ne çıkar; Yollar ki, Allaha çıkar, bendedir...

Çevrimdışı Ahi

• aktif yazar
  • Bugün Allah (c.c) için ne yaptın?
ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #13 : 06 Mart 2006, 10:33:28 »
Rabbım faidesiz ilimden cümlemizi korusun. Amin
Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür. – Schopenhaver

Çevrimdışı frgg72

• okur
  • *
Re: ILMIN ÜSTÜNLÜGÜ
« Yanıtla #14 : 06 Mart 2006, 17:49:34 »
Alıntı yapılan: "beyazzambak"

BEYİT:

İlim bir lücce-i bî sâhildir.

Anda âlim geçinen câhildir. (Nabî)

Manası: İlim sahili olmayan bir denizdir.

cenab-i mevlam bizleri ilmiyle alim gecinenlerden korusun!!!
Çaresizseniz; çare , sizsiniz...