Gönderen Konu: hizma  (Okunma sayısı 12337 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı polat1977

• Yeni üye
  • *
hizma
« : 21 Aralık 2008, 01:40:02 »

Hanimlara burna ( hizma ) takmak caizmi dir?????
tesekürler
ok tsk ederim

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
Ynt: hizma
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2008, 02:00:15 »
Hanimlara burna ( hizma ) takmak caizmi dir?????
tesekürler

hizmayi anlayamadik herhalde  aciklarsaniz cevap gelir
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2008, 02:11:38 »
Hocam burun delinip takılan bir aksesuar küpe gibi yani
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2008, 02:15:15 Gönderen: İsra »

Çevrimdışı sidelya

• okur
  • *
« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2008, 02:30:16 »
Buruna delik delmek insan fıtratına uygun değildir. Kız çocuklarının kulaklarını delip küpe takmak caiz ve uygundur. Ancak bunun dışında buruna delik delmek ve hızma takmak doğru değildir.

Kadının zinetini namahreme göstermesi caiz değildir. Bu bakımdan hızma takan kadının bunu yabancı erkeklere göstermesi söz konusu olduğu için takılmamalıdır.
Selam ve dua ile...

Umarım yanlış bir bilgi vermemişmdir...
Ya Rab ya ver bana mihnetimce takat ya da takatim olduğunca mihnet...

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #4 : 21 Aralık 2008, 22:29:09 »
anlasildi artik kulaklari birakip sira burnami geldi.yarin dudak öbürgün cene derken hertarafi demir yigini haline getirelim bari.

islam ve hazreti kur´ana göre ziynetlerin kapali olmasi vaciptir.kadinlar ziynetlerini kapatmak mecburiyyetindeler dolayisi ile caiz degildir.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı zeberced

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #5 : 21 Aralık 2008, 22:38:17 »
anlasildi artik kulaklari birakip sira burnami geldi.yarin dudak öbürgün cene derken hertarafi demir yigini haline getirelim bari.

islam ve hazreti kur´ana göre ziynetlerin kapali olmasi vaciptir.kadinlar ziynetlerini kapatmak mecburiyyetindeler dolayisi ile caiz degildir.

Hocam ben ayni soruyu soran birisine
ayni sekilde cevab verdim

bana dediki

iyi o zaman hanimlarin arasinda takarim, disarida cikartirim :hihi

gülermisin aglarmisin

Çevrimdışı Tuğra

• popüler yazar
« Yanıtla #6 : 21 Aralık 2008, 22:46:12 »
Hocam Ayeti Kerimelerde geçen ziynetler,el ayak bilekleri boyun, yani örtünmek icap eden yerler olmuyormu?

Neden ziynetten takı algılanıyor? (Bahsettiğim hızma değil tabiki)
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #7 : 21 Aralık 2008, 23:54:02 »
Hocam Ayeti Kerimelerde geçen ziynetler,el ayak bilekleri boyun, yani örtünmek icap eden yerler olmuyormu?

Neden ziynetten takı algılanıyor? (Bahsettiğim hızma değil tabiki)

tefsirlere bakarsaniz zinet ile alakali hem azalar hemde azalara takilan zinetler diyenlerde vardir. mühim olan kadin dikkat ceken herseyden uzak kalmalidir

Çevrimdışı Himmet

• aktif yazar
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2008, 22:18:01 »
Alıntı
yarin dudak öbürgün cene derken hertarafi demir yigini haline getirelim bari.

Hocam yarını beklemeye gerek yok bunlar zaten var.Hatta çok daha ileri gidenlerde var.

Son cümlenizle noktayı vurgulamışsınız.Ama soruyu soran arkadaşı ikaz etmek lazım.Boşuna burnunu deldirmesine gerek yok. Onların takılıp çıkarılanlarıda var.Çok hevesi varsa evinde onlardan kullanabilir.

Geçenlerde bizede dişe pırlanta tarzı taş yapıştırmak gusle mani olurmu diye soru gelmişti.Yeni nesilde çok komik sualler çıkıyor. :hihi
Zâtının, Sıfâtının, Esmâının, Efâlinin Hudutsuzluğunca Şükürler Olsun Yâ RABBİİM..

Çevrimdışı zeberced

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #9 : 24 Aralık 2008, 23:34:01 »

Bilmemek ayib degil
ögrenmemek ayib kabilinden  :hihi  :hihi

« Son Düzenleme: 25 Aralık 2008, 00:39:25 Gönderen: mystic »

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #10 : 24 Aralık 2008, 23:37:49 »
Alıntı
yarin dudak öbürgün cene derken hertarafi demir yigini haline getirelim bari.

Hocam yarını beklemeye gerek yok bunlar zaten var.Hatta çok daha ileri gidenlerde var.

Son cümlenizle noktayı vurgulamışsınız.Ama soruyu soran arkadaşı ikaz etmek lazım.Boşuna burnunu deldirmesine gerek yok. Onların takılıp çıkarılanlarıda var.Çok hevesi varsa evinde onlardan kullanabilir.

Geçenlerde bizede dişe pırlanta tarzı taş yapıştırmak gusle mani olurmu diye soru gelmişti.Yeni nesilde çok komik sualler çıkıyor. :hihi

soruyu soran arkadasimizi taniyorum onun hizma gibi bir derdi yok ancak ona bir baskasi sormus.
tabiiki yeni nesilden cok tuhaf sorular geliyor.cünkü cirkinlesmek icin ellerinden gelen her seye bas vuruyorlar.rabbim hidayet etsin.

Çevrimdışı Himmet

• aktif yazar
Ejderha modeli saç
« Yanıtla #11 : 06 Ocak 2009, 19:15:58 »
Müteallim hocamıza aynen katılıyorum.Çirkinleşmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Son aylarda ejderha modeli adında yeni bir saç stili türedi.Genel olarak lise çağlarındaki gençlerde görüyorum.Geçenlerde dayanamadım artık birisine sordum.Kardeşim bu saçın size yakıştığınımı zannediyorsunuz? Hiç kimse yakışmadığını söylemiyormu? şeklinde bir soru yöneltdim.Zavallı çocuk başını eğdi.Bendekide densizlikmi denilir ne denilir bilmiyorum ama aylardır bıktım yahu dışarıya bir çıkıyorum sanki herkes aynı kuaföre gidiyormuş gibi bir örnek. Bu yaşta böyle düşünüyorum artık torun sahibi olur isek nasıl düşünürüm bilmiyorum. :oops:

Bu vesile ile ailelerde biraz uyanık olsalar ne kadar güzel olur.Çocuklara doğruyu ve güzeli öğretmek bu kadar zor mu?
Zâtının, Sıfâtının, Esmâının, Efâlinin Hudutsuzluğunca Şükürler Olsun Yâ RABBİİM..

Çevrimdışı zeberced

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #12 : 06 Ocak 2009, 21:42:33 »
Müteallim hocamıza aynen katılıyorum.Çirkinleşmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Son aylarda ejderha modeli adında yeni bir saç stili türedi.Genel olarak lise çağlarındaki gençlerde görüyorum.Geçenlerde dayanamadım artık birisine sordum.Kardeşim bu saçın size yakıştığınımı zannediyorsunuz? Hiç kimse yakışmadığını söylemiyormu? şeklinde bir soru yöneltdim.Zavallı çocuk başını eğdi.Bendekide densizlikmi denilir ne denilir bilmiyorum ama aylardır bıktım yahu dışarıya bir çıkıyorum sanki herkes aynı kuaföre gidiyormuş gibi bir örnek. Bu yaşta böyle düşünüyorum artık torun sahibi olur isek nasıl düşünürüm bilmiyorum. :oops:

Bu vesile ile ailelerde biraz uyanık olsalar ne kadar güzel olur.Çocuklara doğruyu ve güzeli öğretmek bu kadar zor mu?

Ailelerin cocuklari egitmesi en önemli husus

Lakin su varki, türk ailelerin bir cogu, ebeveyn kendisi egitimsiz...
Ve cocuklari ile iletisim kuramiyor, iletisim kuramayinca cocuklar bunalim geciriyor, ve disarida gördügü seyi , davranisi benimsemeye basliyor...

Veya ailelerin özgüveni yok, dolayisyla cocuklara özgüveni asiliyamamis, ve bunaa benzer problemler cikiyor. Disarida cogunlukta olan bir davranis, hareket, giyim kusam bunlara özenmeye veya yapmassam kusur kalacakmisim gibi his uyaniyor zannimca...
ve ... basliyor ayni model elbise, ayni model sac, hatta ayni renk sac ...ayni yere küpe hizma vs.vs.

Bazi veya cogu anne ye bakarsak , felanca arkadasim sunu almis, bunu yapmis, bende yapmaliyim diye bir yaris bir taklid var...

Keske hayrda yarisilsa

sürc-ü lisan olduysa mazur görüle