Gönderen Konu: İslam'a göre camide hatim nasıl yapılmalı?  (Okunma sayısı 6947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı felsefe

• Yeni üye
  • *
İslam'a göre camide hatim nasıl yapılmalı?
« : 07 Ağustos 2009, 02:47:07 »

Allahın selamı üzerinize olsun arkadaşlar.cocuğumu Kur'an-ı Kerim öğrenmesi için camiye kuran kursuna gönderiyorum lakin hatim etmelerine az zaman kala 16 öğrenci icin hatim töreni düzenlenmesinin bu yörede adet oldugunu imam ve müezzinle görüştüğüm zaman bu yörenin adeti olduğunu bu gelenege uymam gerektiğini belirttiler.soruyorum sizlere bu camiye bir vakit namaz kılmaya 10 kişiden fazla insan gelmeyen ve hatim duası icin  1,500 kişilik pilav ayran ve davetiye basılan yüklü bir mebla tutan gelenege uymalımıyım?camide hatim duası nasıl yapılmalı?gelenek ve görenekleri islama mal edenleri camii hocası nasıl davranmalı?
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2009, 10:56:19 Gönderen: Fatihan »

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
Ynt: İslam'a göre camide hatim nasıl yapılmalı?
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2009, 10:55:57 »
Benim anladığım kadar ile İmam efendi geleneği dini bir vecibe olarak göstermemiş yani yazdığınızdan onu anlyoruz.
Çocuklar Kuran-ı Kerime geçtiği zaman, ilk defa hatmettikleri zaman birşeyler dağıtırlar, hayırda bulunurlar bu hemen hemen her yerde vardır.Ama bu farz değil, dini bir zorunluluk değil.İmam dini zorunluluk diyorsa yanlış biliyor.

yemeğin caminin namaz kılınan kısmında yenilmemesini de söylemeye gerek yok sanırım.

Bu etkinliğin geliri nasıl ve ne şekilde karşılanıyor vs konusunda bilgi sahibi olmadığımız için birşey söylemek mümkün değil.

Yani misal olarak caminin yakıtı için toplanan bir paranın tamamı böyle bir şey için kullanılıyorsa elbette ki bu yakışıksız olur.Asli ihtiyaçlar daha önemlidir.Ama durum müsaittir veyahut çocukların velilerinden toplanıyordur vs bunlara birşey söylelemiz mümkün değil.Yapılan iş meşru olduktan sonra katılıp katılmamak size kalmış birşey.

Camide, Hatim Duası topluca yapılır cemaat de "Amin"leri ile iştirak eder.
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2009, 10:59:30 Gönderen: Fatihan »

Çevrimdışı felsefe

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2009, 12:13:15 »
hayırlı cumalar . yanııtınıza teşekkür ederim.lakin burarada adet halıne ve istenen 1,500  davetiye sandalye ve pilav ayran ımam ve müezine takım elbise camaşir birer tam altın cocuklara kıyafet geliri velilerden toplanıyor.söglenen neden hatim için altın hedıye göturduklerı ve kendılerınınde hatım ıcın cocuklarına altın gelecegı adetlerı oldugu, camide bu yanlıs gelenege zemın hazırlaması   bu durumda maddi durumu ıyı  olan var olmayan var. zorunlu gönüllük iceren bu hayırın gösterişten ibaret, camii imamının bu konularda dikkatli ve hassas olması gerekir.bu merasime katılmadıgım ıcın cocugum hatim icin cok calısırken böyle bir durumdan etkilenmesi , tabııkı hayır yapılmalı ama böylesi deyil Allah rızası icin olmalı             

Çevrimdışı azizistanbul

• yazar
« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2009, 12:26:54 »
sizin yöre neresi kardeş  . Ben oraya imam olayım 
جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2009, 15:26:17 »
Kuran-ı Kerim hizmeti, Kuran öğretmek maddi karşılık alarak yapılmaz.Memlekette kadrolu imamların dışında bir sürü insan hiç karşılık beklemeksizin bu hizmeti ifa edebiliyorken maaşlı imamların adet adı altında böyle şeyleri almaları uygun değil.

Çevrimdışı felsefe

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2009, 00:14:28 »
herkese hayırlı aksamlar dılerım camıde hatım nasıl olmalı demıştim? bu yasadıgım durum cocugumu ve benı cok etkıledı,sonuc olarak  hatım yapabılır dıye secılıp gece ıkılere kadar hevesle  kuranı kerım ezberleğen cocuğum  hatım duası merasım masraflarına  katılmadıgım ve ıstedıklerı parayı odemedıgım ıcın bu sene hatım yapamıyacaksın seneye yaparsın sen sadece kuran oku denıldi camii ve ımam gormek ıstemıyor ve bana haksızlık yapıldı.bu konular olmadan önce hoca benı tebrık edıyordu şimdi bahane uyduruyor.ben artık camıye gıtmıyecegım dıyor ve gıtmıyor çanakkale gelenegıne hayırlı olsun . camıı ımamına verdıgı emekler ıcın tesekkur ederım. &)
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2009, 00:48:31 Gönderen: zehra62 »

Çevrimdışı nce

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 10 Ağustos 2011, 19:56:03 »
evet bende Çanakkale'nin bu saçma sapan adetine karşıyım. Davetiye bastırırlar evde hatim için mevlit yaparlar( ve Davetiye verdikleri kimse düğün gibi eli boş gelmez takı töreni filan da yaparlar ). Allah için hatim etmişse gösterişe ne gerek var.. Ya da sorun bakalım hatim etmiş kaç kişi mealini bilip hayatında uyguluyor sadece okuyor arapça anlamadan...