Gönderen Konu: Secde Ayetini Duyduğumuz Zaman Hemen Secde Yapmamız Şartmı?  (Okunma sayısı 4387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Eymen

• Moderatör
  • araştırmacı

Kuranı Kerimde geçen secde ayetlerini duyduğumuz zaman veya okuduğumuz zaman hemen secde yapmamız şartmı?  

« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2009, 18:17:37 Gönderen: Nefer »
Zaman bir kılıçtır; sen onu kesmezsen, o seni keser.

Mahi

• Ziyaretçi
Ynt: Secde Ayetini Duyduğumuz Zaman Hemen Secde Yapmamız Şartmı?
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2009, 18:15:13 »
 Tilavet Secdesi; Kur'an'daki bir secde ayetini okuyan veya dinleyen müslümanın yapması gereken secdeye denilir. Kur'an-ı Kerim'de 14 yerde secde ayeti bulunmaktadır. Hanefilere göre secde ayetini duyduğunda yapmak Vaciptir. Duyulduğu veya okunduğu zaman hemen yapmak evladır. Nitekim Peygamber efendimiz secde ayeti geçtiği an secde yaparlarmış Böyle yapmakla kişi sünnette uygun hareket etmiş olur.

Hz. Ömer (ra) cuma günü, minber üzerinde (hutbe verirken) Nahl süresini okumuş, secde ayetine gelince, minberden inip secde yapmış, halk da onunla birlikte secdeye kapanmıştır..") (Rebi`a İbnu Abdillah)

Âdemoğlu secde âyetini okuyup secde edince, şeytan ağlar ve 'vay benim halime! Âdemoğlu secde etmekle emrolundu ve hemen secde etti; cennet onundur. Ben ise secde etmekle emrolundum, ama secde etmekten kaçındım, bundan dolayı cehennem benimdir' diyerek oradan kaçar." (S. Müslim, İman 35)
Hadis-i Şerifte geçtiği üzere hemen yaptığımzıda şeytanıda kahretmiş oluyoruz.

(Mehmet Emre Fetvalar kitabında bu hususa değinerek)
Bir zaruret bulunmadıkça, tilavet secdesinin tehiri tenzihen mektuhtur. Şu hususa dikkat çekmek isteriz: Namaz içinde okunan tilavet secdesini tehir etmeden ifa etmek vacibtir. Bu secdenin namaz içinde yapılması ve geciktirilmemesi gerekir. Namaz dışında okunacak ayetin secdesi ise fevri (acele) değildir. Yani hemen yapılması lazım değildir. Bir zaman sonra yapılması da eda sayılır. Ancak tehir etmemek evladır.

Çevrimdışı turk_ay

• aktif okur
  • **
    • Yavuz Sultan Selim (Hadim-ül Haremeyn)
« Yanıtla #2 : 26 Ağustos 2009, 21:43:07 »
. Hanefilere göre secde ayetini duyduğunda yapmak Vaciptir.

Güzel açıklama için teşekkür ederiz Allah razı olsun.
Her açan senin gülün, hergünse benim günüm
Gözyaşı insan külüyse, her yakan insan sözü
Kıvılcım sözün özüyse, ayrılık yakar gözü
Tek gören gönül gözüyse, kelamım gönül sözüm

Yavuz Sultan Selim (Hadim-ül Haremeyn)

Çevrimdışı Ay Işığı

• aktif yazar
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2009, 14:26:19 »
Allah razı olsun, çok kıymetli bir bilgi oldu.