Gönderen Konu: Yazılı metinlerde Salavat-ı şerifelerin kısaltılması?  (Okunma sayısı 10556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lika

• popüler yazar

Selamun aleyküm..Yazılı metinlerde Hz.Peygamber Aleyhissalatu Vesselam Efendimiz'in isminin geçtiği satırlarda çoğu kez (S.a.v) şeklinde kısaltmalar olduğunu görüyoruz..Bazen ise bu kısaltmaların dahi olmadığına da şahit oluyoruz..

Acaba Hz.Peygamber Aleyhissalatu Vesselam Efendimiz'in ismin geçtiği her satırda salavat-ı şerifelerin yazılması gerekli mi?

Bir hocamıza ilahilerde sıklıkla Hz.Peygamber Aleyhissalatu Vesselam Efendimiz'in isminin geçtiği yerlerde salavat-ı şerifeleri sürekli tekrar etmeli miyiz diye sorduğumuzda ,sadece bir kere okumanız kafidir demişti..

Yazılı metinlerde de aynı hüküm geçerli mi?

Ayrıca (S.A.V) şeklindeki kısaltmalar salavat-ı şerife hükmüne geçer mi?

« Son Düzenleme: 23 Kasım 2007, 03:57:19 Gönderen: Hendese »
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

Çevrimdışı Lika

• popüler yazar
Ynt: Yazılı metinlerde Salavat-ı şerifelerin kısaltılması?
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2007, 00:53:37 »
???
Ne içindeyim zamanın,Ne de büsbütün dışında;Yekpare geniş bir anın Parçalanmış akışında,
Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.Başım sukutu öğüten Uçsuz, bucaksız değirmen;İçim muradıma ermiş Abasız, postsuz bir derviş;
Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim,Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim

avcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2007, 01:35:03 »
Ucre oğlu Ka' b (r.aJ der ki: Resul-i Ekrem (s.a.v).Minberin yanma geliniz. buyurdu.
Geldik. Minberin birinci basamağına çıktı ''Amin''dedi. ikinci
basamaga çıkınca ''Amin''dedi. Sonra üçüncü basamağa çıkınca yine
''Amin'' dedi. Daha sonra minberden inince
''Ya ResulAllah! Bugün sizden daha önce işitmedigimiz bir şey
isittik. Bunun sebebi nedir?'' dedik. Cevaben şöyle buyurdular
'' Cibril (birinci basamakta) bana geldi ve:
''Ramazana kavusup da orucunu tutmak suretiyle bağışlanmayan kimse ilahi rahmetten uzak olsun'' dedi. Ben
''Amin'' dedim. Ikinci basamağa çıktığımda
Cebrail
''Yanmda anıldığında sana salavat getirmeyen İlahi rahmetten
uzak olsun'' dedi. Ben de
''Amin'' dedim. Üçüncü basamağa çiktigimda, Cebraili .
''Ana babasının veya onlardan birinin yaşlılığına
yetişir de onlara hizmet edip rızalarını almak suretiyle cennete
girmezse, ilahi rahmetten uzak olsun!! dedi. Ben de ''Amin'' dedim.
(Hakim) Tergip ve Terhip.
Bu ciltleri incelerseniz Efendimiz(s.a.v.) ismi şerifinin her geçtiği yerde,salavat da yazılmış.

Çevrimdışı Lika

• popüler yazar
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2007, 01:58:01 »
çok teşekkür ederim Allah razı olsun..

Çevrimdışı Lika

• popüler yazar
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2007, 02:07:38 »
yalnız dikkatimi çeken bir hususu da dile getirmek isterim..burada bilgilerinden istifade edebilceğimiz değerli yetişmiş kardeşlerimiz,hocalarımız varken neden acaba sorduğumuz sorulara ilgi yok?

Her sorulan husus kendi içinde önem arzeder..Madem ki böyle bir bölüm var,o zaman sorulan sorulara ilgi eksikliği olması karşısında ne anlamı kalır?

Konu bilinmiyor,araştırılıyor bile olsa,kısa açıklama yapılarak gerekli bilgileri verilmeli değil midir?

rahname

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2007, 12:52:39 »
(S.A.V.) veya benzeri kısaltmalar hürmet ifadesidir. Kısaltarak yazmak salevat yerine geçmez lakin salevatı şerife getirilmesini hatırlatma yönünden faidelidir. En güzeli,okuyan kişininde salevatı şerifeyi okuması bakımından" SallAllahüAleyhivesellem"veya "Aleyhissalatu Vesselam"  lafsının tamamını yazmasıdır.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2007, 13:25:32 Gönderen: rahname »

rahname

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 25 Kasım 2007, 13:21:53 »
Bu konu  çoğu islami  forumda tartışılıyor sanırım ve her tartışılan bölüme bu yazıyı kopyalamışlar bizde kopyalayalım:)
Şunuda belirtelim bazı kişilerde Peygamberimize Peygamber diye hitab ediyorlar ve yazıyorlar.

SORU: Dini yazılarda saygı kelimelerini her seferinde yazmalı mı? (CC, S.A.V, R.A) gibi kısaltma yapmak uygun mu?

CEVAB: Din kitaplarında diyor ki:

Allah'ın (Celle celaluhu) ismini okuyunca, yazınca, söyleyince, işitince, sübhânAllah, tebârekAllah, celle-celalüh veya teâlâ gibi saygı sözlerinden birini söylemek, yazmak, ilkinde vacip, tekrarında ise müstehaptır.

Resulullah'ın (SallAllahü aleyhi ve sellem) ismini işitenin

ömründe bir defa salevat getirmesi farz, okuyunca, yazınca, söyleyince, işitince ilkinde söylemek vacip, tekrarında müstehaptır.

(c.c.), (s.a.v) (r.a) gibi kısaltma yapmak uygun değildir.

(Mirât-i kâinât)ta diyor ki:

(Cahiller ve tembeller, saygı sözlerini kısaltarak birkaç harf yazıyorlar. Bu doğru değildir. Çok sakınmalıdır!)

Zikir olsun salavat olsun, Arabi nazımla güzelce telaffuz edilmesi ibadettir.

Mesala hadis-i şerifte Rasulullah (SallAllahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

" Kim bir yazıda Benim üzerimde salavat getirirse, ismim o kitabda devam ettiği müddetçe melekler yazana istiğfar etmekten ayrılmazlar. "

Nitekim Hafız İbnu Salah diyor ki:

" Bazı gafil insanlar, yazı yazmak esnasında Peygamberin ismini yazarlarken cimrilik veya tembelliğe kapılarak avam talebeleri gibi (sallAllahu aleyhi ve sellem) yerine " salalem " yazmaktadırlar. Bu doğru değildir."

Türkçemizde de telifçiler, yazarlar, bu belanın dolusuna yakalanarak (S.A.V)yazmaktadırlar. Ne tuhaf !..

İmam Şa'rani diyor ki:

" Böyle yazanlar, ya cimriliğe kapılmış, mürekkeb ve ve kağıdı kadar Peygamberi sevmemiş, ya tembelliğe yakalanmış, parmaklarının yorulmasından vazgeçmiş, dolayısıyla O Habib-i A'zam'ı sevmemiş.

Yahud da " Kim bir yazıda Benim üzerimde salavat getirirse, İsmim o kitabda devam ettiği müddetçe melekler yazana istiğfar etmekten ayrılmazlar."

mealindeki hadis-i şeriften gafil kalmıştır...

Yazdığınız bir yazı da (ya da mail de) kaç defa tuşa bastığınızı hiç düşündünüz mü,çok saçma tabi hiç düşünmediniz.

Örneğin şu an okuyacağınız yazı tahminen 30 satır olsa,ortalama bi hesapla en az 2400 defa tuşa basacağım!!

Sadede gelelim ve bu gereksiz hesabın gereğini açıklayalım:

Çok değerli bilgiler içeren,ayet ve hadislerle desteklenmiş birçok güzel
yazı yazıyoruz ve yüzlerce hatta binlerce kez tuşa basıyoruz. RASULULLAH (SallAllahu aleyhi ve sellem) Efendimizin adı geçince de açıver hemen bi parantez, yaz içine de bi "S.A.V." geç....

Olmuyor efendim, hiç olmuyor.

Binlerce kez üşenmeden tuşa basıyoruz da, (SallAllahu aleyhi ve sellem)
yazmak için 9-10 kez daha tuşlara dokunmak ince ve nadide parmaklarımızı mı yoruyor ??

Keza, Allah (Celle celaluhu) lafzı geçtiğinde de aynı üşengeçliğin eseri kısaltmalar...

Bu tür kısaltmalar üşengeçlikten öte edebden, muhabbetten uzaklaşmanın da sinyalleri midir nedir?

Efendim kızacaksınız belki, muhabbetin ölçüsü, yazılarda herkesin kullandığı adet olagelmiş kısaltmalarla mı ölçülür?

E bakın o zaman,bir hadis-i şerifin ışığında, alimler ne diyor:

" Hadis-i şerifte Rasulullah (SallAllahu aleyhi ve sellem),şöyle buyurmuştur:

" Kim bir yazıda benim üzerimde salavat getirirse,ismim o kitapta devam ettiği müddetçe melekler yazana istiğfar etmekten ayrılmazlar.

"Ebu Süleyman Darani Hazretleri diyor ki:

'Kim Allah'dan (Celle celaluhu) ihtiyacının giderilmesini isterse,ağzıyla,kalbiyle; yazıyorsa kalemiyle Peygamber'e salavat getirsin, ondan sonra ihtiyacını arzetsin.'

Bazı cimriler, yazılarında (S.A.V.) yazıyorlar.Bu doğru değildir.En azında,
sahibini bu sevabdan mahrum kılar.

Nitekim Hafız İbnu Sulah diyor ki:

'Bazı gafil insanlar,yazı yazmak esnasında Peygamber'in ismini yazarken cimrilik veya tembelliğe kapılarak avam talebeleri gibi, (SallAllahu aleyhi ve sellem) yerine "sal'alem" yazıyorlar.Bu doğru değildir.'

Türkçemizde de telifçiler,yazarlar,bu belanın dolusuna yakalanarak (S.A.V.)yazmaktalar. Ne tuhaf!!

İmam Şa'rani rahmetullahi aleyh diyor ki:

'Böyle yazanlar,ya cimriliğe
kapılmış,mürekkeb ve kağıdı kadar Peygamber'i sevmemiştir,ya tembelliğe kapılmış parmaklarının yorulmasından vazgeçmiş,dolayısıyla O Habib-i Azam'ı sevmemiş. Yahud da 'Kim bir yazıda Benim üzerimde salavat getirirse, ismim o kitabda devam ettiği müddetçe melekler yazana istiğfar etmekten ayrılmazlar' mealindeki hadis-i şeriften gafil kalmıştır.'

Yapmayalım efendim,

(sav) yazıp geçmekle, salavat sevabını 'sav'mayalım !!!...
Bu extra cimrilik adetini ortadan kaldıralım !

alıntı

E cimriliğin de nev-ıleri çok.

Çevrimiçi Miftahulkuluub

• Administrator
  • popüler yazar
    • http://www.sadakat.net
« Yanıtla #7 : 25 Kasım 2007, 22:39:28 »
Bu hususla alakalı Senai Demirci Beyin bir makalesi vardı..
İncemeseleler    Sadakat.Net    İns SadakatForum  Sevadı Azam

" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
« Yanıtla #8 : 26 Kasım 2007, 15:30:01 »
Rasülüllah efendimize hürmeti olmayan kisinin uzun uzun ismini yazmasi ve salavati yazmasi neya yarar.kalbinde muhabbeti olan kisinin elbetteki muhabbet ettigi zati serifi dilinden düsürmeyecektir.

Kitabin basinsa salavati serife okunup(yazilip)geri kalanlarda kisatma hususunda baya yazilar yazilmis.rabbim celle celalühü hakiki muhabbetden ayirmasin.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı Devri Âlem

• araştırmacı
« Yanıtla #9 : 19 Şubat 2009, 02:34:08 »
İmam Şa'rani rahmetullahi aleyh diyor ki:

'Böyle yazanlar,ya cimriliğe
kapılmış,mürekkeb ve kağıdı kadar Peygamber'i sevmemiştir,ya tembelliğe kapılmış parmaklarının yorulmasından vazgeçmiş,dolayısıyla O Habib-i Azam'ı sevmemiş. Yahud da 'Kim bir yazıda Benim üzerimde salavat getirirse, ismim o kitabda devam ettiği müddetçe melekler yazana istiğfar etmekten ayrılmazlar' mealindeki hadis-i şeriften gafil kalmıştır.'

Yapmayalım efendim,

(sav) yazıp geçmekle, salavat sevabını 'sav'mayalım !!!...
Bu extra cimrilik adetini ortadan kaldıralım !

alıntı

E cimriliğin de nev-ıleri çok.

Rabbim celle celalühü hakiki muhabbetden ayirmasin.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2009, 19:10:03 Gönderen: duha »
اَلْعِلْمُ يَرْفَع بُيوتًا لاَعِمَادًا لَهَا وَالْجِهلُ يَهْدِم بِيُوتَ اْلعِزَّ وَلْكَرَمِ