Gönderen Konu: Çalgı eşliğinde Kur'ân mevlüt ve ilahiler.  (Okunma sayısı 9691 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iskeletor

• Yeni üye
  • *
  • İnnemel mü'minîne Ihvetün
Çalgı eşliğinde Kur'ân mevlüt ve ilahiler.
« : 12 Şubat 2009, 03:42:00 »

Selamün aleyküm. Ben yeni üyeyim.Allâh'ü Teâlâ nın izniyle engin bilgilerinizden faydalanmak niyetiyle sitenize üye oldum.
Son zamanlarda piyasada, televizyonlarda,kaset ve cd lerde hep müzikli ilahiler.Birçok kişiye soruyorum caiz midir diye.
Ne güzel gençleri dine,islama alıştırmak için caizdir cevabını alıyorum.Ama caiz olduğuna halen daha inaamıyorum. Çünkü bir takım endişelerim var.
Benim çocukluğumda (talebe olduğum yıllarda) TRT de Salavatı şerifleri ve Teşrik tekbirlerini Ney yada def eşliğinde sözlü yada sözsüz olarak çalarlardı.
Sonraları buna Çalgılı Esmaül hüsna eklendi.Çalgılı ilahiler eklendi.Birkaç sene önce Bir tv kanalı canlı olarak Çalgılı mevlüt yayını yaptı.Sonra islami pop. Geçenler de de yine bir tv kanalında esmaül hüsan arasında çalgılı olarak, Lekad câeküm Resûlun minenfüsiküm... ayeti Kerîmesini Gazel şeklinde okudular.Ben Televizyonu hemen kapatıp ağlamaya başladım.Çünkü Kıyamete yakın bir zamanda bir grup insanların çıkıp Allâh'ın Ayetlkerini çalgılar eşliğinde okuyacaklarını duymuştum.Ogün işte bu gün dedim kendi kendime.
Bazı kitaplarda müzik haram, bazıların da değil yazıyor.
Birileri Kur'ân'ın Çalgılı okunmasına zemin mi hazırlıyor yoksa?
Böyle bir durum olduğunda Müslümanlar itiraz ettiğinde ,Diyecekleri şu.
Salavatı şeriflere, Tekbirlere,ilahi ve mevlütlere ses çıkarmadınız demekki bir sakıncası yok.Olsaydı onlarada karşı çıkardınız diyecekler.
Biriniz lütfen beni bu konuda Allâh Rızâsı için aydınlatsın.
Piyasada Müziksiz ilahi bulmak çok zor.Müzikli ilahiler ise ciklet gibi satılıyor ve insanlar maaalesef bunu çok cazip buluyorlar.  
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2009, 18:41:42 Gönderen: duha »
Senin 1 liran,benimde 1 liram vardı,değiştik.İkimizinde yine 1 liramız oldu.
Sende bir bilgi vardı, bende de bir bilgi vardı, değiştik.İkimizinde ikişer bilgisi oldu.

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
Ynt: Çalgı eşliğinde Kur'ân mevlüt ve ilahiler.
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2009, 11:15:11 »
Istimaul-melahi ma´siyyetün vel-cülüsüfiha fiskun vettelezzüzü bihe küfrün) Hadisi serifi o calgilarin insana neler kaybettirdigini en güzel sekilde ifsde ediyor.

Manasi:Calgi aletlerini kullanmak seyyie yani günahtir.calgi aletlerinin calindigi yerde oturmak fasikliktir. Onlardan zevk almak ise küfürdür.
rabbim muhafaza eylesin.

Bu isler gelisi güzel degil gayet güzel pilanlanmis batinin kilise de müzik calarak ibadet ettigi gibi lafizlari ilahi amma arasina sokulan calgi ve müzik aletleri ile nefsani haline gelen sözcükler.

Sahsen islami ölcülerle ölcüyorumda hic bir yere koyamiyorum
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2009, 19:01:34 »
Alıntı
Sahsen islami ölcülerle ölcüyorumda hic bir yere koyamiyorum

Maalesef koyulacak bir tarafı yok Hocam..

Çevrimdışı azizistanbul

• yazar
« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2009, 19:23:11 »

fatihan kardeşim islam dairesi içinde oturtacak bir yer olmadığını söylemiş ama her şeyin bir mekanı mutlaka vardır

İngiliz Casusu  Lavrance nin itirafları kitabında . Bu mevzuyu oturtacak bir yer bulabilirsiniz. Okumanızı tavsiye ederim.

Hemde cuk diye oturuyor.

جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ

Çevrimdışı esgar34

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2009, 02:27:31 »
Bu isler gelisi güzel degil gayet güzel pilanlanmis batinin kilise de müzik calarak ibadet ettigi gibi lafizlari ilahi amma arasina sokulan calgi ve müzik aletleri ile nefsani haline gelen sözcükler.

aynen hocaminn dedigi gibi &))

osmanli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 24 Nisan 2009, 04:26:13 »

aynen hocaminn dedigi gibi &))

evet kardesim bende sizin fikirlerinize katiliyorum

Çevrimdışı uzgun

• okur
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Mayıs 2009, 01:34:51 »
hocam ben affınıza sıgınarak bir şey söylemek istiyorum. ben gittigim bir zikir meclisinde orda hem tef çalıp hemde Allahı zikir ediyorlardı ozaman bu nsl şeyki hem Allahı zikredip hemde tef çalabiliiyorlar.birde şimdi ben o meclise gidince günaha giriyorum