Gönderen Konu: Tavuk eti  (Okunma sayısı 26806 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hayati

• Yeni üye
  • *
Tavuk eti
« : 26 Haziran 2006, 01:05:00 »

Camiden tavuk eti aldim, aksamleyin arkadasla tavuk´u yemek isteyince, arkadas yemedi ve bana söyle dedi: "camideki satan insanin müslüman oldugna inaniyorum ama o camideki satilan tavuklarin makineler ile kesiliyor ve tavuklar kesilmeden evvel kaynar suya sokulup ödü kanina karisip mundar oluyor."
Ben camilere güveniyorum ve müslüman birinin baskasina haram et satacagini düsünemiyorum.
Simdik kime inanayim, diginen tavuk eti ne zaman helaldir?
Nelere dikkat etmek gerekir?
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2009, 18:40:50 Gönderen: duha »

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
Re: Tavuk eti
« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2006, 01:16:44 »
Alıntı yapılan: "hayati"
Camiden tavuk eti aldim, aksamleyin arkadasla tavuk´u yemek isteyince, arkadas yemedi ve bana söyle dedi: "camideki satan insanin müslüman oldugna inaniyorum ama o camideki satilan tavuklarin makineler ile kesiliyor ve tavuklar kesilmeden evvel kaynar suya sokulup ödü kanina karisip mundar oluyor."
Ben camilere güveniyorum ve müslüman birinin baskasina haram et satacagini düsünemiyorum.
Simdik kime inanayim, diginen tavuk eti ne zaman helaldir?
Nelere dikkat etmek gerekir?

kardes cok derin bir soru sordunuz.evvela sunu iyi bilmek lazimdirki canide olsa müslümanda olsa siz bir müslüman olarak yediginizi arastirmak mecburiyyetindesiniz.

Zira nice müslüman vardirki ticari menfeat isin icine girince degisiveriyorlar.
ben bizzat isim vermiyecegim dervisandan olan bir gurubun tavuk kesdigine kendin sahit oldum bir kisi kesiyor amma öbür tarafda kaynar sudan geciyor.bu sekilde kesilen tavuk haramdir yenmez camide satilmasida onu helal yapmaz.

1_müslüman birisi besmele ile kesecek.hic sicak suya sokulmadan yolunacak veya derisi soyulacak ici güzelce temizlendikden sonra yenilecek kisaca kesim sekli böyle.bu sartlara uymayan tavuklar yenmez.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı Salur

• Yeni üye
  • *
Tavuk eti
« Yanıtla #2 : 27 Haziran 2006, 13:59:01 »
Bir de söyle diyenler var "Tavuk kanatli hayvandir, besmeleyle kesmekle de bas olmaz, dolayisiyla yenilebilir, diyen sözüm ona hocalar varmis.
Böyle bir sey olabilirmi? Hangi hoca böyle bir Fetva verebilir?
Günde en az iki kişiye iyilik et, gönlünü al. Çünkü cennetin yolu, gönül
almaktan geçer. Gönül almak, Cennetin Firdevs kapısını açmaktır.

Çevrimdışı muallim_abi

• araştırmacı
Tavuk eti
« Yanıtla #3 : 27 Haziran 2006, 22:02:29 »
Alıntı yapılan: "Salur"
Bir de söyle diyenler var "Tavuk kanatli hayvandir, besmeleyle kesmekle de bas olmaz, dolayisiyla yenilebilir, diyen sözüm ona hocalar varmis.

Hoca böyle fetva vermez. En az 1500 sahifelik fıkh kitabını okumamış kişiye de hoca denmez. Ebussuud Fetvalarını okusun o hoca.
Okuduk, okuttuk, unuttuk; üç kaf bir araya geldi, olduk bir kukuk..
nemsavi@hotmail.com / incemeseleler.com

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
Tavuk eti
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2006, 01:55:11 »
Alıntı yapılan: "Salur"

asrin ehliyetsiz hocalari.
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
Tavuk eti
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2006, 04:02:05 »
tavuk kesildikten sonra sanırım tüylerin kolaylıkla yolunması için kaynar suya konuluyor bu haram mı oluyor?

Çevrimdışı muallim_abi

• araştırmacı
Tavuk eti
« Yanıtla #6 : 28 Haziran 2006, 19:46:11 »
Alıntı yapılan: "isra"
tavuk kesildikten sonra sanırım tüylerin kolaylıkla yolunması için kaynar suya konuluyor bu haram mı oluyor?

Murdar oluyor.. Murdar et de haramdır.. Önce iç organları çıkarılırsa ve sonra suya atılırsa olmaz..
Okuduk, okuttuk, unuttuk; üç kaf bir araya geldi, olduk bir kukuk..
nemsavi@hotmail.com / incemeseleler.com

Çevrimdışı Salur

• Yeni üye
  • *
Tavuk eti
« Yanıtla #7 : 28 Haziran 2006, 23:04:08 »
Affedersiniz... Gayem ortaligi karistirmak degil... gercekten burada cok yerinde ifadeler buluyorum.. Acikliga kavusmasi icin bir sorum daha var.

Kaynar suyun derecesi 51 derecenin altinda olursa ödü patlamaz, dolayisiyla murdar olmaz diyenler var.
Bu ne derece dogru. Bu iddia ilmen tespit edilmismi ve kim tespit etmis, tespit edilmisse bir kaynak gösterebilirmisiniz?

Çevrimdışı Salur

• Yeni üye
  • *
Tavuk eti
« Yanıtla #8 : 02 Temmuz 2006, 16:46:18 »
Alinti

Sual: Tavuk yemlerine kan karıştırıldığı söyleniyor. Bu yemi yiyen tavukları yemek caiz midir?

CEVAP:
Dinimizde görmeden kesin hüküm vermek caiz olmaz. Görerek veya adil bir müslümanın söylemesi ile anlaşılır. Fakat sorup araştırmak gerekmez. Bir kısmına hile yapıldığı görülünce, diğer hepsine de hile yapıldığı kesin olarak söylenemez. Bir tavuğun necaset yediği kesin olarak bilinince, o tavuk üç gün ayrı bir yere konur. Bu üç gün zarfında tavuğun içindeki necaset kimyevi değişikliğe uğrar. Üç gün sonra o tavuğu yemek helal olur.

Şarap da sirke olunca temiz olur. Domuz yağı dahil, necasetli yağlar, sabun yapılınca temiz olur. Bütün kimyevi değişmeler böyledir. (Redd-ül Muhtar, S. Ebediyye)

Sual: Tüylerinin kolay yolunması için kesilen tavuklar sıcak suya bırakılıyor. Böyle tavukları yemek caiz midir?

CEVAP:
Yarılmadan, kaynar suya konursa necis olur. Yenmesi haram olur. Eğer, karnı yarılıp içi yıkanıp temizlendikten sonra, kaynar suya konursa, tüylerine necaset bulaşmamışsa, yenmesi helal olur. (Ebüssüud Efendi Fetvası)

Kaynamayan sıcak suda bırakılan içi boşaltılmamış tavuğun, yalnız derisi necis olur, böyle bir tavuğun içini boşalttıktan sonra, üç defa soğuk su ile yıkanınca her yeri temiz olur. İşkembe de böyle 3 defa yıkanınca temiz olur. (R. Muhtar)

Nasıl kesildiği, nasıl haşlandığı, necis olduğu kesin olarak bilinmezse yenmesi günah olmaz. (Eşbah)

Sual: Burada tavukları ağızlarına bıçak sokarak beyinlerini parçalayıp öldürüyorlar. Böyle kesilen tavukları yemek caiz olur mu?

CEVAP:
Bahsettiğiniz şekilde kesilen tavukları müslümanların yemesi caiz olmaz. (Tahtavi)

Sual: Boynu kopartılarak öldürülen tavuk leş mi olur?

CEVAP:
Evet.

Sual: Tahlil için kan alırken ölen tavuğu yemek caiz mi?

CEVAP:
Hayır.

Sual: Duyduğuma göre, bazı kesim yerlerinde, bıçaklara besmele yazdırmışlar onlarla kesiyorlarmış. Bazı yerlerde de, makineye besmele yazmışlar. Bazı yerlerde de sabah bir kere besmele çekmek yeter deniyormuş. Böyle kesilen tavuk ve diğer hayvanlar yenir mi?

CEVAP:
Bütün din kitaplarında her hayvan için ayrı besmele çekilmesinin gerektiği bildiriliyor.
Evcil hayvan ile yabani hayvanların kesimi farklıdır.
Avcı, tavşana, kekliğe silah atarken, ava tazıyı [av köpeğini] salarken, kekliğe, bıldırcına şahini gönderirken besmele çekmekle o hayvan dine uygun kesilmiş sayılır. Ama bir tavuğa besmele ile kurşun atılsa o hayvan yenmez. Çünkü tavuğu tutup kesme imkanı vardır.

Büyük çiftliklerde binlerce tavuk aynı anda kesilecekse, her tavuk kesim yerine konunca besmele çekmek gerekir. Sonra makinenin düğmesine basarken de bir besmele çekilse kifayet eder. Çünkü her biri besmele ile konulmuştur.

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
Tavuk eti
« Yanıtla #9 : 03 Temmuz 2006, 01:55:48 »
Alıntı yapılan: "isra"

biz ehli sünnet ve cemaat mezhebine göre haram oluyor.maalesef su zamanda kesilen tavuklarin durumu böyle,

Çevrimdışı racül

• Moderatör
  • aktif yazar
Tavuk eti
« Yanıtla #10 : 03 Temmuz 2006, 03:06:15 »
Bir coklari ici bosaldiktan sonra tüylerinin makineyle yolunabilmesi icin sicak suya sokulmasinda mahzur yoktur görüsündeler.

Tavuk genel olarak kendi pisligi ile yasar. Debelendikce, yattikca, hareket ettikce, pisledigi yerdeki pisligine bulanir. Üstünü basini günlük yikayan tertemiz bir tavuk görmedim henüz :D

Tavugun pisligi necaseti galizadir. Kendi pisligiyle yasayip, üstünü basini bu kendi pisligi ile kirleten bir tavugu, siz sicak suya attiginizda, üstündeki pisligi, gevsemis ve acilmis deriden iceri, damarlar falan vasitasiyla tavugun icine nüfuz ettirmis olursunuz. Bu durumda, yenmesi haram olan necaseti galiza icine isler.

Bunun böyle oldugu kesindir. Icine necaseti galiza isleyen tavuga helal diyebilir miyiz? :?

.......

Sadece icini temizlemek yetmez. Tüyleri üstündeyken sicak suya atmak da onu murdar kilar diye biliyorum..

.......

Binnetice degerli hocalardan duydugum, tüyleri yolunmadan sicak suya atilan tavugun etinin yenemeyecegi.. Amma fetvadir, amma takvadir.. Ben yemem arkadas...
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident

Çevrimdışı yesil-TUNA

• Yeni üye
  • *
AB-I RUY-İ ULEMA-İ RÛM EBUSSU’ÛD MERHUM
« Yanıtla #11 : 05 Temmuz 2006, 02:26:22 »
Ebussu’ud efendinin vermiş olduğu fetvalardan bir misâl;

“-:-Bir tavuk boğazlanıp, içi ve kursağı çıkarılmadan, kaynar suda haşlasalar, yolsalar, yemesi helal olmaz, haramdır.

-:-Kesip içi ve kursağı çıkarılıp, içi yıkandıktan sonra haşlanırsa, tüylerine necaset bulaşmamış ise, yemesi helal olur.”

.....
kaynak:fazilet takvimi(2003)
b]Bütün dünya benim olsa gamım gitmez nedendir bu?
Ezelden gam türabıyla yoğrulmuş bir bedendir bu.
[/b]

Vuslat Yolcusu

• Ziyaretçi
Tavuk eti
« Yanıtla #12 : 24 Mayıs 2007, 18:56:18 »
kardes cok derin bir soru sordunuz.evvela sunu iyi bilmek lazimdirki camide olsa müslümanda olsa siz bir müslüman olarak yediginizi arastirmak mecburiyyetindesiniz.

Zira nice müslüman vardirki ticari menfeat isin icine girince degisiveriyorlar.
ben bizzat isim vermiyecegim dervisandan olan bir gurubun tavuk kesdigine kendin sahit oldum bir kisi kesiyor amma öbür tarafda kaynar sudan geciyor.bu sekilde kesilen tavuk haramdir yenmez camide satilmasida onu helal yapmaz.

1_müslüman birisi besmele ile kesecek.hic sicak suya sokulmadan yolunacak veya derisi soyulacak ici güzelce temizlendikden sonra yenilecek kisaca kesim sekli böyle.bu sartlara uymayan tavuklar yenmez :x

hocam güzel aciklamis racül hocamda aciklamis neyi tartisiyoruz :!:

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
Tavuk eti
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2007, 01:38:34 »
Alıntı yapılan: "ileyda"
...
ayrica derili tavuk hususunda benim duydugum kaynar suyun dereceleri vardir eger su  70 dereceden fazla olursa tavugu mundar eder ama 70den asagi veya genelde 40 45 derece sicak suya temas ettirilirse tavugu mundar etmez bi sakincasi yoktur..bunun kaidesi mundar edip etmemesine bakmak lazim  :lol:  :kirp:

suyun sicaklik derecesi yoktur tavugun bedeninin isinmasi kafidir.o tavuk yenmez.

Çevrimdışı racül

• Moderatör
  • aktif yazar
Tavuk eti
« Yanıtla #14 : 25 Mayıs 2007, 01:55:11 »
27 derecede bile iceriye isliyor deniyor...
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident