Gönderen Konu: İstiare ile evlilik yapılır mı?  (Okunma sayısı 39426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tesniye

• araştırmacı
  • Nişan aldık yıldızları..
İstiare ile evlilik yapılır mı?
« : 04 Şubat 2008, 21:22:51 »

İstiarenin sünnetle sabit olduğu hususunda hepimiz hemfikiriz.

Çevremde gördüğüm neredeyse tüm insanların çok güzel uyguladığı bir sünnet. Bir işe gireceği zaman, ya da bir alış veriş yapacağı zaman hatta evleneceği kimseler için istiareye yatanlar çok.

Evlilik istiaresi ile alakalı şunları sormak istiyorum.

İstiare: Bir şahısta karar kılındıktan sonra mı yapılmalıdır. Yani A şahsıyla evlenmeyi murat ettikten sonra hayırlımı olur değil mi olur diye istiareye yapma konusunda zannedersem hemfikiriz.

Birde çevremde bütün evlilik işini istiareye odaklayanları görüyorum. Bu ne kadar islamidir? Yani daha şahsı görmeden direk ismine niyet ederek istiareye yatılır ve istiare neticesine göre ondan vazgeçilebilir mi? Hiç görmediği bir kişi için?

Hatta bazılarından istiareyi de aşarak şu şekilde yapıldığını da duydum. Bunun islami bir izahı var mıdır? Hakkımızda en hayırlısı kimse bize gösteriver  Ya Rab ! diyerek yatılan bir istiarenin sonucu görülen kişi, gerçektende hayırlı olan mıdır?

Üçüncü ve son sorumuz da : Bir kişi için bir kaç kişiyi istiareye yatırıp bunlardan çoğu iyi görüp bazıları kötü görmesi nasıl yorumlanır. Ya da bir kaç gün üst üste yatan kimsenin bazılarında kötü görmesi?
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2009, 18:08:52 Gönderen: Miftahulkuluub »
Ezeli sırları ne sen bilirsin ne de ben
Bu muammayı ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde ardında sen ben dedikodusu var amma.
Perde kalktı mı ne sen kalırsın ne de ben..
<< Lüzumsuz Konular Atlası >>

Çevrimdışı Miftahulkuluub

• Administrator
  • popüler yazar
    • http://www.sadakat.net
Ynt: İstiare ile evlilik yapılır mı?
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2008, 22:46:21 »
Tesniyenin hiç görülmeyenden kastı zannedersem hakkında başkalarından olumlu referans alınmasına rağmen görülmeyen kişi kasdediliyor. Dikkat edilirse, muayyen bir şahıs var, öneri var ve o şekilde istiareye yatılıyor. Yoksa Dünyanın öbür ucundaki bir pembe hayale yatılmıyor.

İnkisari hayal meselesi olarak takdim ettiğiniz yukarıdaki mesele benimde kafamı kurcalayan bir mesele. Zira bu şekilde niyet edip hiç daha önce akıllarına gelmeyen birisinin rüyada görülüp o rüyaya istinaden evlenen ve çok huzurlu olan bir tanıdığım var. Ama tesniye gibi bende bunun islami bir izahını merak ediyorum.

Bu illa bir evlilik olarakta düşünülmemeli. Atıyorum adamın önünde birsürü iş teklifi vardır. Hangisi hayırlıysa rüyamda gösterilsin niyetiyle yapılabilen bir istiarede aynı sorunun muhatabı olsa gerek. Hatta dahada kuvvetlenmesi için evvelinde tesbih namazı kılıp secde ayetleri ile iltica edilipte yatıldığına şahit oldum.

İncemeseleler    Sadakat.Net    İns SadakatForum  Sevadı Azam

" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2008, 04:03:46 »
Bende şunu duymuştum "Önce istişare sonra istihare"

Birde yüreğimizin sesine kulak vermeyide unutmamak gerekir

Çevrimdışı Miftahulkuluub

• Administrator
  • popüler yazar
    • http://www.sadakat.net
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2008, 11:50:44 »
Hmm.

Önce çalışmak, sonra dua dinin esası! Kabul edilir ancak, çalışanın duası!

mantığında bir ifademi oluyor.

Acaba gerçekten öylemi.
İncemeseleler    Sadakat.Net    İns SadakatForum  Sevadı Azam

" Derviş isen kardeş takvaya çalış.."

Çevrimdışı müteallim

• Moderatör
  • popüler yazar
  • gizli mahzenlerde kalan tarihin yeni adresi
    • www.Libv- kamp-lintfort.de
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2008, 19:03:17 »
istihare sünnetdir  neden olmasin
  Kuslar gibi ucmasini baliklar gibi yüzmesini ögrendik amma kardesce yasamasini ögrenemedik

Çevrimdışı buLmaca

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Aralık 2008, 09:56:12 »
istiare ye yatılıp   yeşil ve beyaz  görüldüğünde hayra   siyah ve kırmızı görüldüğünde ise şerre dalalet olduğunu okudum.
bi konu için  istiareye yattım  ve ben önce yeşil ardından kırmızı gördüm..  şimdi bu hayr mıdır şerr midir..bunun bi açıklaması varmıdır ?

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #6 : 08 Temmuz 2009, 14:24:11 »
Trafikte onu bende çok yaşıyorum.Yeşili görüyorum ışığa gelinceye kadar kırmızı yanıyor.
Bu durumlarda geçmek çok sakıncalı zira çoğu kazalar bu sebepten oluyor.Eh anlayan anladı.
Bedeel islemü gariben feseyeudü gariben fetuba lilgurabai.

Çevrimdışı tunike

• araştırmacı
  • bir tebessüm bile sadakadır
« Yanıtla #7 : 08 Temmuz 2009, 18:00:32 »
 :dgnk
öyle itaatkar bir kul ol ki,dışardan görenler deli desinler.çünkü deli olmadan,veli olunmaz!

Çevrimdışı Buğulu Ay

• aktif okur
  • **
  • varlığınıza şükretmeyenleri yokluğunuzla cezalndrn
« Yanıtla #8 : 30 Temmuz 2009, 20:52:07 »
istiare ye yatılıp   yeşil ve beyaz  görüldüğünde hayra   siyah ve kırmızı görüldüğünde ise şerre dalalet olduğunu okudum.
bi konu için  istiareye yattım  ve ben önce yeşil ardından kırmızı gördüm..  şimdi bu hayr mıdır şerr midir..bunun bi açıklaması varmıdır ?

karışık olduğu zaman istihare tekrarlanmalı.

istihare namazına göre ben üniversite okumadım ve bu yüzden dini manada hayra ulaştım ama ailevide çok sıkıntı çektim.birde hem okuyabilir hemde dinimde ilerleyebilrdim böyle arkadaşlar var ama yarım yamalak olmasın diye bişeyler istemedim istihare namazına göre davrandım ama piskolojimm bozulacak kadarda sıkıntı çektim
BENİM DOĞRU SÖYLEMEM, BANA DOST BIRAKMADI. (Hz. Ömer r.a.)

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

الله هو ا لو لي

Çevrimdışı biyçe

• Yeni üye
  • *
  • Sadakat Forum "Seviyeli İslami Forumunuz.."
« Yanıtla #9 : 21 Temmuz 2014, 02:39:58 »
merabalar benim sormak istediğim istiharede kalbimizde hayırlı olarak hissettiğimizi düşündüğümüz gönlümüzden geçen evlilik ömrümüzde  nasip olur mu.İstihare hayatımızda sahip olacaklarımızı da içerir mi yoksa alternatifler arasında hakkımızda hayırlı olanı ya da hayırlı olmayanı bilmemize yardımcı mı olur