Gönderen Konu: Müslüman kadın, duygusal bir kişilik göstermez  (Okunma sayısı 13698 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ferzin

• aktif okur
  • **
Müslüman kadın, duygusal bir kişilik göstermez
« : 18 Ağustos 2008, 15:40:49 »

Duygusallık, din ahlakının yaşanmadığı toplumlarda olumsuz bir tavır olarak algılanmaz.

Hatta duygusallığın aslında her insanın karakterinde az çok olması gereken önemli bir özellik olduğuna inanılır. Bu düşünceye göre duygusallığın neden olduğu tavırlar, yaşanması gereken insani duygulardır.

Bu nedenle duygusallıktan kaynaklanan ?alınma, yakınma, darılma, ağlama, içine kapanma, durgunluk, kıskançlık, kızgınlık? gibi tavır bozukluklarının, ?insanın içinden gelen duygular? olduğunu öne sürerek olabildiğince teşvik ederler.

Oysa bu düşünce tümüyle yanlıştır. Özellikle de cahiliye toplumlarında yaşanan kadın karakterinde görülen duygusallık, insanın zayıf bir kişilik göstermesine neden olur. Kişi olaylar karşısında duygularının kendisini yönlendirdiği şekilde hareket ettiği için akılcılıktan büyük ölçüde uzaklaşır.

Mantıklı ve doğru düşünemeyecek, isabetli çıkarımlar yapamayacak hale gelir. Müslüman kadın, tüm hayatını ve kişiliğini Kur-an'a göre belirlemesi sebebiyle, nefsin bu özelliği ve ona karşı nasıl bir mücadele verilmesi gerektiği konusunda en doğru bilgilere sahiptir.

Duygusallığın, insanın aklını perdelediğini, doğru düşünebilmesini, gerçekleri olduğu gibi görebilmesini engellediğini, insanı zayıf, dirençsiz ve güçsüz hale getirdiğini bilir. Ayrıca cahiliye ahlakının getirdiği kadın karakteriyle özdeşleşen duygulanmak, üzüntüye kapılmak, ağlamak, söylenmek, öfkelenmek, kıskançlığa kapılmak, içine kapanmak gibi tavırların, iman sahibi bir insanın karakteriyle bağdaşmayacak özellikler olduğunun da şuurundadır.

Çünkü tüm bu tavırlar, Allah?ın beğenmediği ve sakınılması gereken davranışlardır. Bu olumsuz tavırların her biri, insanın temeldeki bazı inanç bozukluklarından ve birtakım gerçeklerin yeteri kadar şuuruna varamamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Kolaylıkla hüzne kapılan, ağlayan, öfkesine yenik düşen, kıskançlığa kapılan, durgunlaşıp sessizleşen, içlerine kapanan insanlar, Allah'ın gücünün, her şeyi hayır, hikmet ve adaletle yarattığının, istediği an istediği her şeyi gerçekleştirebileceğinin, insanların dualarına karşılık vereceğinin bilincinde değillerdir.

Olaylar karşısındaki tüm üzüntüleri, öfkeleri, kıskançlıkları hep bu bakış açısındaki yanlışlıklardan ve inanç bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Allah'a gönülden bir bağlılık, içten bir teslimiyet, her olayın Allah'ın kontrolünde olduğunu bilerek, her şeyi hayır gözüyle değerlendirmek, insanın duygularına kapılıp olumsuz tavırlarda bulunmasını engeller.

Müslüman bir kadın Allah'a olan güçlü sevgisi ve derin Allah korkusu nedeniyle duygusallığın neden olduğu tüm tavır bozukluklarından titizlikle sakınır. Müslüman kadın, Allah'ın ''

Ve onlar: ?Rabbimiz, bize eşlerimizden ve soyumuzdan, gözün aydınlığı olacak (çocuklar) armağan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl? diyenlerdir? (Furkan Sûresi, 74) ayetiyle bildirdiği şekilde, tüm tavırlarıyla, kişiliğiyle, yüksek ahlakıyla insanlara örnek olmayı hedefleyen bir insandır.

Bu da ona hiçbir olay karşısında yıkılmayan güçlü bir kişilik kazandırır. Mü'min kadınlar, özellikle kadın ahlakında yaygın olarak görülen bu tavırdan sakınıp güçlü bir kişilik sergilemenin, bu karakteri benimseyen kadınlar için güzel bir örnek olacağını bilir, bu şuur ve sorumluluk bilinciyle hareket ederler.

Allah'ın ... ''Kim nefsinin cimri ve bencil tutkularından korunmuşsa, işte onlar, felah (kurtuluş) bulanlardır'' (Haşr Sûresi, 9) ayetiyle bildirdiği gibi, nefislerini kötülüklerden arındırdıkları için dünyada ve ahirette nimete, huzura kavuşur ve mutluluğu en güzel şekilde yaşarlar. Duygusallığın insanlara yaşattığı tüm sıkıntılardan, üzüntülerden uzak kalmış olurlar.

Canan Kütahnecioğlu

Çevrimdışı ikra42

• okur
  • *
Ynt: Müslüman kadın, duygusal bir kişilik göstermez
« Yanıtla #1 : 19 Ağustos 2008, 16:46:47 »
bu açıdan bakmamıştım..aslında duygusallığın iyi bir şey olduğu yani insanı bir şey olduğu söylenir ama acıklama beni ikna etmeye yetti doğrusu..teşekkürler ferzin...

Çevrimdışı Ferzin

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2008, 19:11:35 »
Rica ederim:)

Nefer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2008, 04:17:13 »
Alıntı
..Hz.Hatice, Hz.Aişe,Hz.Fatıma validelerimize bir bakalım.Onlar hiç mi üzülmediler, hiç mi ağlamadılar,

O mubareklerin yaşları,Rıza-i İlahi için akardı.
Elbetteki ölçüsüz olan herşey zarar,aşırı duygusal yaklaşımlar insanı yanlış düşüncelere, hareketlere, söylemlere itiyor.Çoğu zaman Sui-zan edilip başkalarının günahı alınıyor.Gerçi duygusallığın azıda çoğuda zarar veriyor.En fazlada insanın kendisine.

Zaten bu tip davranışları ''İnsani Tabii duygular'' olarak lanse edilmesinin nedeni,çok kolay olan bu tuzağa düşürülmesi olsa gerek.

Bu tip hissiyat selinin sonu yoktur.İnsan bu anafora kapılınca,kötülükler kilidi serbest kalıp,kendini ve etrafını çok zor duruma düşürebiliyor.

sanırım yazıda anlatılmak istenende bu.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2008, 04:30:34 Gönderen: Nefer »

Çevrimdışı ihvan

• popüler yazar
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2008, 10:01:28 »
konu duygusallıksa.....olmayan insan düşünemiyorum.

Çevrimdışı Tuğra

• popüler yazar
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2008, 11:56:59 »
Konu duygusallıkta aşırıya kaçanlar,kendilerine ve çevrelerine zarar verenler,bencede yazıda anlatılmak istenenler bu.Hayatta örneklerini fazlasıyla gördüğümüz bir durum olsa gerek.

Ve müslüman bir kadının bu şekilde olmaması gerektiği,seninde söylediğin bu değilmi Lika?  :) Sanırım aynı şeyleri söylüyoruz hepimiz.
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
  • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
« Yanıtla #6 : 14 Kasım 2008, 10:13:29 »
Duygusallığı İslami açıdan hiç düşünmemiştim. İnsan zaten istese de tamamen duygusuz olamaz. Yani bir robot gibi... Bana göre yazıda anlatılan; "duygusallık içinde kaybolup yolunu şaşıracaksan, kendine gel..." mesajı. Öyle ya çağımızın hastalıkları olan depresyon, stres vs. şeyler aşırı duygusallıktan kaynaklanmıyor mu sizce? İşte iş bu noktalara gelmeden bu yazıdaki anlatılanları hatırlayıp, insan kendini toparlamalıdır.

Çok güzel bir yazı Ferzin. Benim için çok yararlı oldu. Allah razı olsun...  &)) &) s4))
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2009, 20:01:32 Gönderen: günbatımı »
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...

Hz. Mevlana 

Çevrimdışı sed

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2008, 16:20:21 »
evet ne yazıkki bende duygusallığın kişiye üstün meziyet katan bir üstünlük olduğunu düşünenledendim.bu yazıyı okumak bana daha ölçülü olmam gerketirdiğini anlattı.sonsuz teşekkürler ellerinize sağlık

Çevrimdışı Uludag

• aktif yazar
  • man daqqa, duqqa.
« Yanıtla #8 : 30 Aralık 2008, 01:13:18 »
Duygusallık sınıfına girermi bilmem ama Resulullah amcasını şehid eden sonra iman edip eshabı kiramdan olan Hz Vahşiye gözüne görünmemesini rica etmiş, onu görünce amcasını hatırlayıp üzüldüğünü söylemiştir.

Hz Aişe RA validemiz Resulullahla fikir farklılığı esnasında kızarak " Hz İbrahimin rabbine yemin ederim ki ... " diye yemin ederdi.

Allah CC cümlesin şefaatlerine mazhar eylesin !
Ya rabbi, şu acizi ümmeti Muhammede hizmet etmeğe muktedir kıl.

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
« Yanıtla #9 : 13 Şubat 2009, 19:17:18 »
Alıntı
Hz Aişe RA validemiz Resulullahla fikir farklılığı esnasında kızarak " Hz İbrahimin rabbine yemin ederim ki ... " diye yemin ederdi.

İlk kez duyuyorum.Acaba kaynak verme imkanınız var mı?

Çevrimdışı Emir-ül Bahr

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #10 : 13 Şubat 2009, 20:43:05 »
Alıntı

İlk kez duyuyorum.Acaba kaynak verme imkanınız var mı?

Bende ilk kez duyuyorum kaynak imkanı vardır umarım.
Gönlünün idrakını duyacaksın
Gönlünü şiirlere, sazlara söyleteceksin
Bütün bunlara söyletemeyecek sırların varsa
Susacaksın...

Hz. Mevlana

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
« Yanıtla #11 : 13 Şubat 2009, 20:49:04 »
Ben bunu daha önceden de duymuştum...

Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- bana:

“– Âişe, senin benden memnun olduğun zamanları da kızdığın zamanları da çok iyi biliyorum.” dedi.

Ben:

– Nasıl anlıyorsun, diye sorduğumda şöyle cevap verdi:

“– Benden râzı olduğun zamanlarda yemin ederken: «Muhammed'in Rabbine yemin ederim ki hayır» diyorsun, bana kızdığında ise: «İbrahim'in Rabbine yemin ederim ki hayır» diye yemin ediyorsun.” dedi.

– Evet öyle vAllahi yâ ResûlAllah! Sana kızdığımda sâdece ismini söylemeyi bırakıyorum o kadar, dedim.

(Buharî, Nikâh, 108; Müslim, Fedâilü's-sahâbe, 80)

Hz. Mevlana 

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
« Yanıtla #12 : 13 Şubat 2009, 20:53:10 »
Ben bunu daha önceden de duymuştum...

Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- bana:

“– Âişe, senin benden memnun olduğun zamanları da kızdığın zamanları da çok iyi biliyorum.” dedi.

Ben:

– Nasıl anlıyorsun, diye sorduğumda şöyle cevap verdi:

“– Benden râzı olduğun zamanlarda yemin ederken: «Muhammed'in Rabbine yemin ederim ki hayır» diyorsun, bana kızdığında ise: «İbrahim'in Rabbine yemin ederim ki hayır» diye yemin ediyorsun.” dedi.

– Evet öyle vAllahi yâ ResûlAllah! Sana kızdığımda sâdece ismini söylemeyi bırakıyorum o kadar, dedim.

(Buharî, Nikâh, 108; Müslim, Fedâilü's-sahâbe, 80)

Kaynak için teşekkür ederiz Günbatımı...

Çevrimdışı afka

• okur
  • *
« Yanıtla #13 : 13 Şubat 2009, 20:57:26 »
İnsanın olduğu her yerde duygusallık vardır.
Sünnet, "Asrı Saadeti" çağa taşımaktır

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
« Yanıtla #14 : 13 Şubat 2009, 21:02:12 »
Kaynak için teşekkür ederiz Günbatımı...

Birşey değil... :)

Hz. Mevlana