Gönderen Konu: Cumhuriyet kızları  (Okunma sayısı 9822 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 33.yıldız

• araştırmacı
Cumhuriyet kızları
« : 24 Aralık 2009, 13:52:19 »

Bu gece Noel ya, hani çam mam dikildi... Süslendi... Sabaha karşı, ren geyiklerinin çektiği çıngıraklı arabasıyla uça uça "baba" gelecek, şömineden içeri girecek (şömineli kaç Türk evi var?), çocukların çam dalına asılı çoraplarına hediyeler dolduracak... Kömür sobalı ya da kaloriferli evlerde oturan Türk çocukları da havalarını alacaklar...

Hani biz de hep eleştiririz ya, Batılılaşma gayretiyle Müslüman Türkler de bu çam "muhabbetine" girdiler ve gülünç oldular, üstelik Noel ile yılbaşını da fena halde birbirine karıştırıyorlar diye...

Profesör Doktor Muazzez İlmiye Çığ, işte o çam süslemenin "bir Türk geleneği" olduğunu söyledi.
Profesör Doktor Halil Berktay da, hanımın bu açıklamasına "tarihin televolesi" dedi.
Muazzez Hanım (yoksa yakınları İlmiye diye mi seslenirler, bilemem), tam 95 yaşında.

Bursa Kız Muallim Mektebi, ardından Ankara Dil-Tarih... Muazzez Hanım tipik bir "cumhuriyet kızı"... Kendisi bir Sümerolog.
Sümerolog ama, kendini "Türk tarihi" alanında da yetkin sayıyor olmalı.
Yoksa, lise ve üniversite çağlarını yaşadığı "otuzlu yılların" etkisiyle Sümer "kavmini" de Türk mü sayıyor? Milli Şef döneminde yaptığı akademik kariyeri bu görüşünü pekiştirmiş mi?

Hani var ya, Sümer Türkleri, Eti (Hitit) Türkleri, Fransız Türkleri, İngiliz Türkleri... Bütün dünya Türk asıllı...
Bu Sümer Türkleri'nin bankası bile var, Sümerbank! Eti Türkleri de İstanbul'a gelip mahalle kurmuşlar: Etiler. Akat kavmi de geri kalır mı? Onlar da koşmuşlar, Etiler'in hemen yanında Akatlar semtini oluşturmuşlar.

Muazzez Hanım, "kuraklık yüzünden Orta Asya'dan göç eden atalarımızın çam ağacını nerede bulup da süslediklerini" kolay kolay açıklayamaz.
Olsa olsa, "kar, buz, ren geyiği" gibi motiflerle süslü "Germen Hıristiyanlığı" folklorunun bir unsuru olan çam süslemeyi, "Nordik kavimlerin de Türk asıllı oldukları" safsatasıyla yutturabilir ki, bu da otuzlu yılların iklimine uygundur.

Yoksa, Antalyalı olduğu ileri sürülen Noel Baba'nın (Ermiş Nikolaos), Türkler Anadolu'ya gelmeden yüzlerce yıl önce buralarda yaşamış bir Türk olduğunu da mı söyleyecektir?

Muazzez Hanım'ın gençlik yıllarını incelerseniz, o dönemin gazetelerine, dergilerine bakarsanız, Türk Tarih Kurumu kongre tutanaklarına falan, inanılmaz incilerle karşılaşırsınız:

Örneğin Agamemnon, "ağa memnun" demek... Sparta, eh adı üstünde canım, İsparta... Homeros da bir Türk şairi, asıl adı Ömer...
Bunlar ciddi ciddi yazılmış çizilmiş, en yetkili ağızlardan dile getirilmiştir bu memlekette!
Bendeniz, epeyce ilerlemiş yaşının da etkisiyle dilinin sürçtüğüne, Muazzez Hanım'ın bu meselede genel olarak "ağaca çaput bağlama geleneğini" kastetmiş olduğuna inanmak istiyorum.

Aksi takdirde, "bunları kim profesör yaptı" tartışması gündeme gelir...
Siz onu yanıtlayın, sonra da lafı "Afet İnan'ı kim profesör yaptı" meselesine getiririz. Afet Hanım "Türk tarih tezinin" fikir anasıdır.
Sahi, Afet Hanım ne profesörüydü yahu? "Atatürkoloji" mi? Böyle bir bilim dalı mı var?

Merhume, Mimar Sinan'ın Türk olduğunu kanıtlamak için mezarının açılarak kafatasının ölçülmesini önermişti, bilmem duymuş muydunuz?1935 yılında.
Açmışlar, ölçmüşler, "brakisefal" çıkmış. İsviçreli, Alman, Ermeni, Boşnak ya da Gürcü de olabilirmiş...
Kızlar, kızlar, bilimsel kızlar...

Engin Ardıç
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2009, 21:10:20 Gönderen: mystic »
Ortak paydamız, İbrahimi dinler değil! EHLİ SÜNNET, EHLİ SÜNNET...

Çevrimdışı alıntı

• Yeni üye
  • *
Ynt: Cumhuriyet kızları
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2009, 15:34:18 »
Bunlardan olsa olsa burjuva olur, cunta olur...
Ya da darwin'in değişik türevleri olur..
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2009, 15:36:10 Gönderen: alıntı »

Çevrimdışı 33.yıldız

• araştırmacı
« Yanıtla #2 : 26 Aralık 2009, 16:47:10 »
öyle
Ortak paydamız, İbrahimi dinler değil! EHLİ SÜNNET, EHLİ SÜNNET...

Çevrimdışı serensena

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 26 Aralık 2009, 19:28:30 »
İNSAN kendi mahiyetini  tanımadığı zaman   işte kendi nefsini tadmin edebilme adına  her şeyi üretebiliyor sırf zevki için

Çevrimdışı leyya

• aktif okur
  • **
  • şukran lillah
« Yanıtla #4 : 26 Aralık 2009, 19:39:16 »
bu durumlar bazan komigime gidiyor.ne olsa hemen bizden oluyo vs vs.konuyu çok iyi baglamış yazar birbirine.güzel bir konuydu emeginize saglık kardeşim.
Başaramassan bir daha dene, bir daha dene..Bir daha..Bir daha..Bir daha dene...
Unutma ''pes etmek intihar etmek'' gibidir...

Çevrimdışı enfa

• Moderatör
  • popüler yazar
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2009, 00:11:00 »
Ağlanası durumları, tam trajedi işte! Ardıç da iyi dokundurmuş.

Zaman diyorum, biraz daha zaman.Dilimin ucundaki kelimeler bu kış donmazsa bir dahaki yıl uçmayı öğrenecekler!

Çevrimdışı azizistanbul

• yazar
« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2009, 19:30:16 »
ben bu adamı seviyorum. demokrat olacaksan böyle olacaksın.
جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ

Çevrimdışı günce

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2009, 01:39:37 »
bunlar batılılaşma kisvesi altına girecekler ya.ne uyduracaklarını şaşırmışlar.bizler dede korkut un torunlarıyız,noel baba nın değil.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2009, 01:41:26 Gönderen: Tuğra »
İnmemeştir hele kuran   
bunu hakkıyla bilin 
ne mezarlıkta okunmak
ne de fal bakmak için.
            M.Akif Ersoy

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
  • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
« Yanıtla #8 : 31 Aralık 2009, 09:47:14 »
...
Hani var ya, Sümer Türkleri, Eti (Hitit) Türkleri, Fransız Türkleri, İngiliz Türkleri... Bütün dünya Türk asıllı...

Kızılderililerin Türk olduğundan bahsetmemiş mi?  e44))

...
Bu Sümer Türkleri'nin bankası bile var, Sümerbank! Eti Türkleri de İstanbul'a gelip mahalle kurmuşlar: Etiler. Akat kavmi de geri kalır mı? Onlar da koşmuşlar, Etiler'in hemen yanında Akatlar semtini oluşturmuşlar.

:hihi
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...

Hz. Mevlana 

Çevrimdışı aybala

• aybala
  • Yeni üye
  • *
  • sabrım güzeldir,isyanım felaket
« Yanıtla #9 : 31 Aralık 2009, 12:43:23 »
tv den duyduğumda inanamamıştım.bu kadına cevabını kim verecek diyordum engin ardıç bey vermiş.
böyle sorumsuz insanlar yüzünden vatanım bu hale geldi.bilimsel değil keyfi açıklamalar yapanları prof.men edecekler aslında v3))
ÇocukLuğumu özlüyorum. Yara bere içindeki dizLerimi.
Pamuk heLvaya yapışmış suratımı. Elma şekerine bulanmış ağzımı.
YaramazLık yaptığımda annem göremesin diye sakLandığım kapı ağzını
Oysa Çoktan sobeLedi hayat

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
« Yanıtla #10 : 31 Aralık 2009, 13:29:13 »
Prof.luğu fahri olarak verilmiş bir ünvan zaten.Gerçekte ilmi bir çalışma yaparak Prof olmuş biri değil.

Çevrimdışı Tuğra

• popüler yazar
« Yanıtla #11 : 02 Mayıs 2011, 21:22:35 »
Teşekkürler
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı cennet_nuru

• Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil...
  • araştırmacı
  • Her nefesimi SANA yönelmiş dualar eyle ...
    • sadakat.net
« Yanıtla #12 : 04 Mayıs 2011, 16:19:23 »

...

:hihi

O göremediğin koskoca derya gönlümdür...Gördüğün sahil ise dilim...Kıyılarıma vuran dalgalara şaşırma...!!Onlar aşktan gel-git'im...Beni kendinde,kendimde arama...Ben hem bende hem sende bir gizim...!!Beni Mecnun'dan Leyla'dan sorma...!!Ben sadece MEVLA'dan bir izim ... !!!

Çevrimdışı teksir

• aktif okur
  • **
  • O mâhiler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler
« Yanıtla #13 : 04 Mayıs 2011, 21:48:40 »
arkadaslar ben boyle birinden bu aciklamayi normal karsiliyorum.

Yasi 95 muhtemelen kafasi karismis ve bu cagimzin modern hastaliklarindan, 
kafa karisma rahatsizligina muptela olmus.

Allahdan kendileri icin cok acil sifalar diliyorum.
atilma dur, suhan-i ehl-i hali anlamadan
cevaba etme tasaddi suali anlamadan.
                                                 naci!