Gönderen Konu: Facebook izlenimlerim  (Okunma sayısı 14165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tesniye

• araştırmacı
  • Nişan aldık yıldızları..
Facebook izlenimlerim
« : 12 Ekim 2009, 22:34:05 »

Evet yıllardır facebooka üye olmama hususunda direttim. Merakta etmedim açıkçası.

Şu bir gerçek ki google, internet için nasıl vazgeçilmez bir site ise facebookta aynı şekilde internet aleminin vazgeçilmezi oluyor.

Alexa istatistiklerine göre googleden sonra dünyada en çok girilen 2. site facebook.

Geçen hafta kendime bir kötülük yaptım ve facebooka üye oldum.

Ufak tefek sörf yaptım. Öğrendim ki, mantık sürekli arkadaşlarını eklemekmiş : )

Önce kardeşimi ekledim. Amcamın oğlu vs. derken üniversitedeki arkadaşları aramaya başladım. 60 kişilik sınıfın yaklaşık 40 kadarı ile şu anda facebook arkadaşlığı kurdum. Oradan lise arkadaşları ilköğretim vs. arkadaşlar derken daha 1 hafta olmadan 200 kişiye yakın arkadaşla irtibat kurdum.

O kadar şaşırdım ki ne arkadaşlar gelip geçmiş hayatımdan. İsimleri unutulmuş, nesilleri kesilmiş, ahirette bile görsem tanıyamayacağım kadar  hayatımdan çıkan nice tanıdıklarımı facebook bana armağan etti. Yeni hallerini, iletişim bilgilerini vs. vs. tekrar güncellemiş oldum.

Evet, bu anlamda bakıldığında çok güzel bir sanal ortam.

Ancak bu da bağımlılık yapabiliyor malesef. Çünkü herkes beğendiği resim video vs. leri paylaşınca onlarla meşgul olurken saatler gelip geçiyor. Bu konuda dikkatli olmak ve zaman israfı yapmamak lazım.

Sevmediğim yönlerinden bazıları:

Arkadaşın profiline girdiğin zaman onun listesindeki tüm arkadaşları görebiliyorsun. Tabi orada karşı cins arkadaşları da olunca listesinde ister istemez rahatsızlık duyabiliyor insan ya da başka bir ifade ile nefsi anlamda sıkıntı. Burada iradeye sahip olunup, lüzumsuz yere sağın solun arkadaş listesine bakmamak lazım. Çoğu insan arkadaş listesini herkese açık yapmış, ben kapattım mesela.

Diğer bir hususta, benim listemdeki arkadaşlar arasında kültür farklılıkları var. Üniversiteden bir öğretim üyesi ile dini anlamda yakınlığı olan arkadaşım aynı listede. Ve ben dini anlamda bir paylaşım yapmak istediğim zaman sadece istediklerime gönderemiyorum. Dolayısı ile görmesini istemediklerime bakınca insan rahatsız oluyor.

Hasılı kelam, facebooku bir ajanda olarak kullanmada sıkıntı olacaığını zannetmiyorum. Yani benim listedeki arkadaşlarım aklımda. Bir telefon bilgisine ulaşmak istediğim zaman hemen facebooktan kolayca bakabiliyorum.

Ama onun videosunu izle onun komikliklerine takıl,profilini takip et fotoğraflarını incele gibi diğer lüzumsuz teferruatlara dalınca o zaman manevi anlamda sıkıntı olabiliyor.

Bir haftalık acemi facebookçu olarak ilk izlenimlerim bunlar. Sizler ne diyorsunuz bu hususta?
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2009, 22:35:22 Gönderen: Miftahulkuluub »
Ezeli sırları ne sen bilirsin ne de ben
Bu muammayı ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde ardında sen ben dedikodusu var amma.
Perde kalktı mı ne sen kalırsın ne de ben..
<< Lüzumsuz Konular Atlası >>

Çevrimdışı tercüman

• araştırmacı
Ynt: Facebook izlenimlerim
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2009, 22:40:04 »
Başlığınız için teşekkür ederim. Ben de en sonunda üye olanlardanım. Mayıs ayında üye oldum. Şu ana kadar sadece 3 video paylaştım, oda tenis hakkında. Kullanımına gelince, zamanı kollamak lazım. Şahsen girmiyorum facebook'a. Sadece sizin de belirttiğiniz gibi iletişim için giriyorum. Dünya çapında 2.olması şaşırtıcı bir sonuç değil. 300 milyonu aşmış durumda üye sayısı ve böyle giderse, milyara ayak basacak. Arkadaşlarınızı görme hususunda ise, malumunuz tercihler var aç-kapa tarzında. Diğer taraftan ilkokul arkadaşlarına dahi ulaşabiliyorsun ve de yeni dostluklar da kurulabiliyor. Ama tekrar etmede faide görüyorum: "Zaman çok önemli." Şimdilik bu kadar.
All I know is that I know nothing.
Tüm bildiğim hiçbir şey bilmediğim.
-Sokrates-

Çevrimdışı Kahraman

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2009, 23:23:52 »
 ...facebook da diğer iletişim araçları gibi hangi niyetle ve amaçla kullanmamıza baglı olarak hayatımızı, beklentilerimimizi ve paylaşımlarımızı kolaylaştıran özellikler taşımakta... gerek geçmişten esintiler gerekse güncel durumlara ulaşmak çok büyük kolaylıklar içermekte...

herseyde olduğu gibi (tel. televz.internet,gazete,reklam,resim, fotoğ. mekan, ortam, grup, arkadaşlık, banka, marka,harcama vsssss bitmez:)) ) hangi amaçla yaklaştığın, kullandığın çok ama çok önemli...

yıllar  sonra ilkokuldaki ögretmenimle buluştum.. altı yaşındaki oğlu emn. müd. olmuş gurur duydum. ebedi aleme giden yedi tane arkadaşımın üzüntüsünü yaşadım, sağlık ve iş ortamları ile sektörlerin buluşma noktalarının gruplarında güncel, medeni, geçerli olan mevzuatları takip etmek adına değerlendirebilen kişiler için farklılıklar bulunmakta....

abuk sapuk konulara takılırsan, merak edersen pislikler sarar... kısaca niyet niyet niyet... birde becerebilmek için kısayollar ve yetenek gerek, yoksa krobook:)) sınıfında kalır eline yüzüne bulaştırırsın...

değerli kardeşlerim niçin ve nedenlerinizi düşünerek faceye girmek yoksa orada geçen vaktin vebalini bile veremeyiz.. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Amin.
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2010, 19:06:37 Gönderen: Tuğra »
..Ey Rabbimiz! Bazı yüzlerin ağarıp,bazı yüzlerin kararacağı günde; bizi yüzleri ak,gönülleri pak olan,sevgili resülünün bayrağı altında toplanan mesut insanlar zümresine kat.O'nun(sav) yanında cennete girmeyi,mübarek Cemalini görmeyi,Senin dostlarınla komşu olmayı ve en büyük makam olan rızana ulaşmayı nasip eyle. Amin.

Çevrimdışı ıssız

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 14 Ekim 2009, 23:40:01 »
facebookta zaman harcama konusunda gayet tabi hepiniz haklısınız ancak düşünüyorumda facebook olmasa ben burda olamazdım çünkü orda eklenen bi videoda bu sitenin reklemını gördüm ve iyi ki gördüm...

Çevrimdışı dindandon

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2009, 22:51:41 »
İki arkadaş vurgulamış zaman çok önemli diye... Evet önemli önemli de ne yapalım bu önemli zaman da, nasıl kullanalım da facebooktan daha iyi kullanmış olalım. Bu konuda da görüşlerinizi paylaşabilir misiniz? Sürekli ibadet mi edelim mesela?

Çevrimdışı Tuğra

• popüler yazar
« Yanıtla #5 : 15 Ekim 2009, 23:08:18 »
...yoksa krobook:)) sınıfında kalır eline yüzüne bulaştırırsın...

:hihi

Üretken faydalı işler yapılabilir,zamanı bu şekilde ziyan etmek yazık.

Tesniye'nin de nereye kaybolduğu belli oldu.  e45))
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2009, 23:09:47 Gönderen: mystic »
〰〰〰〰🐠

Çevrimdışı mikrosoft

• mikrosoft
  • okur
  • *
« Yanıtla #6 : 16 Ekim 2009, 00:09:30 »
 İsimleri unutulmuş, nesilleri kesilmiş, ahirette bile görsem tanıyamayacağım kadar  hayatımdan çıkan) zs2))

üye değilim olmayıda düşünmüyorum zaten şimdi hayatımda olan insanların hakkını nasıl vereceğimi düşünüyorum.
en azından hayatıma girip çıkmışlar birdaha arayıp bulmaya ister istemez
günahlarını almaya gerek yok : z3))
coşkun su gibi akarken,
neler yitirdik bakarken,
eller duaya kalkarken,
dudaklar yalan söylüyor ...

Çevrimdışı bburaks

• okur
  • *
« Yanıtla #7 : 16 Ekim 2009, 14:08:04 »
dogru soyluyorsunda mıkrosoft kardeş fakat bazen işe yarıyor be
mesela ben gecen bırıne oyle borcum vardı facebookta buldum adam borcunu unutmustu ben hatırlatttım ve borcumu odedım boylece kul hakkından kurtulmus oldum cok sukur yanı bu yuzden face ılk defa tesekkur ettım yanı başkada bi yararı olmadı şimdilik :)
Ey kul
Etme dünya nazı
Kıl namazını
Sonra kılarız diyenin
Dün kıldık namazını

Çevrimdışı gulbahar

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 16 Ekim 2009, 20:45:11 »
Bencede pek gerekli bişey değil..Herkes bişeyler paylaşıyor video falan mesela..Birbirleinden görüp ekleyen bir sürü tanımadığın kişiler çıkıyor ortaya.. gerçekten vakit hırsızlığı..Oraya girip vakit öldüreceğine dini yazılar veya kitaplarla meşgul olsa insan negüzel şeyler öğrenir..Herşey meraktan.Rabbim yarın kıyamette soracak sana ömür verdim nerde harcadın, boş geçen vakitlere yazık ...
Nedâmet ateşiyle dolu bir gönülle, nemli gözlerle tevbe et!

Zîrâ çiçekler güneşli ve ıslak yerlerde açar…”

Çevrimdışı metanet

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #9 : 17 Ekim 2009, 00:44:47 »
ben girmedim cok davet aldim cünki ne ise yaradigini hala cözebilmis degilim selam

Çevrimdışı bburaks

• okur
  • *
« Yanıtla #10 : 17 Ekim 2009, 17:56:16 »
dediğiniz gibi çoğu kişi meraktan kaydolmuş şimdide yavaş yavaş twitter diye bir şey daha da varmış yakında mıllet ona da ilgi gösterir hay bu insandaki meraka zaten ne gelirse meraktan gelirmiş :)
Ey kul
Etme dünya nazı
Kıl namazını
Sonra kılarız diyenin
Dün kıldık namazını

Çevrimdışı Hâsıl-ı Kelam

• Moderatör
  • yazar
« Yanıtla #11 : 20 Ekim 2009, 21:03:22 »
Faydalı yönleri de var tabi ama özellikle mahremiyet konusunda sıkıntılar da var.Diger taraftan en samimi arkadaşımızın dahi saatlerce facebook tarzı boş-beleş yerlerde vaktini heba etmesini engelleyemiyoruz bu da bir gerçek.Bu nedenle sırf rıza-i ilahi için net ortamında belli başlı bir şeyler yapmaya çalışan insanların "ne yapabilirim de facebook, twitter, friendfeed gibi yerlerde gayemize uygun çalışmalar yapabilirim düşüncesine yönelik mesai yapması da elzem.
Nefsinle değil, kalbinle düşün ve karar ver!

Çevrimdışı metanet

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : 26 Ekim 2009, 01:43:22 »
bende henüz üye degilim ama adina bakinca paylasimm sitesi dendigine göre orada hususi bir arkadaslik falan mümkün degil anlasilan onun pesindede degilim,zamandanda cok sikayet edildigine göre,iyisi ben gene girmeyeyim.vaktim zayi olmasin

Çevrimdışı ihvan

• popüler yazar
« Yanıtla #13 : 26 Ekim 2009, 09:23:36 »
her teknolojik gelişmelerin iyi tarafıda vardır.önemli olan iradeye sahip olabilmek.zaman her yerde öldürülebilir.saymakla bitmez...biz iyi taraflarını alalım.iyi taraflarını kullanalım...gençlerin ve öğrencilerin elbette zamanları daha önemli..buralarda harcanmamalı..

Çevrimdışı ilimadamı

• Yeni üye
  • *
  • İnsanların hayırlısı,insanlara faydalı olandır.
« Yanıtla #14 : 30 Ekim 2009, 21:48:54 »
teknoloji ürünleri mesela televizyon ilk evinize gelirken hep onunla ilgilendiniz değil mi?
sonra bilgisayar geldi evinize ona alışınca televizyon ne saçma dediniz değil mi?
sonra telefon vs bunlar uzar gider bunları yapan satan kazanır bizim sadece zamanımız kaybolur onların umrunda mı?Bizim zamanımız  hayır değil niye umursasınlar ki istediği ürünü satmış o karını yapmış satan karına bakar ama biz onun karını değil zamanımızı düşünmeliyiz aramızda kaç kişi beş vakit namazını kılıyor yaşı tutmayanlar hariç kılmayanlar telefon,bilgisayar,televizyondan kaynaklanıyor