Gönderen Konu: Kendimi Kontrol Edemiyorum, Frenlerim Tutmuyor!  (Okunma sayısı 4229 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsra

• Moderatör
  • popüler yazar
Kendimi Kontrol Edemiyorum, Frenlerim Tutmuyor!
« : 05 Ocak 2010, 01:28:53 »

Bir otomobilin hızlı ve konforlu olması kadar, en kısa sürede durması da önemlidir. Bu nedenle araçların reklamlarında güvenliğin ön plana çıktığını görebiliriz. ABS, ESP ve daha birçok fren sistemleri şimdilerde araçların farkını ortaya koymak için sunuluyor.

Her şey insan için olduğuna göre konforun ve rahatın yanında bu rahatı riske atacak her türlü ihmal de göz ardı edilmemeli değil mi? Bizler onlarca parayı ekstra fren sistemleri var diye yeni model araçlara vermiyor muyuz? Normalden 2-3 metre daha önce durabilmek, savrulup kaymamak için... 5-6 saniyede 100 km hıza çıkan yeni yetme araçların getirdiği bir ihtiyaç belki de bu. Araçların hızları arttıkça fren sistemlerinin de geliştiği bir gerçek.

İnsan da bunun gibidir aslında. Kendini geliştirmek, yeteneklerine yön vermek, çalışmak, azmetmek yeni model bir otomobilin motor gücü, dizaynı ve konforu gibidir. Ama istenilen hıza erişmek tek amaç değildir. Hızınızı, amacınızı ve kendinizi kontrol edemiyorsanız daha ilk virajda aracınızı savurur, önündekilere çarpar hasara neden olursunuz. Bunun için aracınızın frenleri önemlidir.

İnsanda başarılı olmak kadar, kendini frenleyebilme yeteneğine sahip değilse ilk virajda kaza yapma riskiyle karşı karşıyadır. “Kendini kontrol” insan için bir ABS, ESP’dir. Kendini kontrol etmenin yolu ise “dikkati bir noktada toplamak” ve “dikkatini sürdürebilmek”ten geçer. İnsan, “Durmam gereken yerde duruyor muyum? Kalbim nasıl? Vefalı mıyım?” diye her an kendi kendini kontrol etmelidir.

Bir Müslüman’ın kendi kendini kontrol etmesi Allah korkusuyla başlar. Bunu muhasebe duygusu ve mesuliyet hissi izler. Kontrolünü yitiren insan çevresine hem sözle hem fiilen zarar verir. “Bir anlık öfkeyle oldu” sözleri kanlı olayların ardında söylenegelen söz değil midir? Halbuki öfkeyi kontrol edecek fren sistemlerine yönelik bir gayretiniz yoksa, aracınızın frenlerine gerekli bakımı yaptırmamışsanız kaza kaçınılmaz bir son değil midir? Müslüman için şahsiyet terbiyesi kendini kontrol etmeyi hedefler. Müslüman kendini kontrol etmesini bilen insandır. Kontrolsüz gücün, güç olmadığını bilir.

Serhat Şeftali

Çevrimdışı suden

• suden
  • aktif okur
  • **
Ynt: Kendimi Kontrol Edemiyorum, Frenlerim Tutmuyor!
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2010, 11:30:52 »
çok güzel tesbit
said,cennetlik kişidir.başkasından ibret alandır.
şaki,cehennemlik kişidir.BAŞKASINA İBRET OLANDIR.

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
  • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...

Hz. Mevlana 

Çevrimdışı günce

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2010, 00:05:40 »

&)
İnmemeştir hele kuran   
bunu hakkıyla bilin 
ne mezarlıkta okunmak
ne de fal bakmak için.
            M.Akif Ersoy

Çevrimdışı sakincan

• aktif okur
  • **
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2010, 16:44:48 »
otokontrol, islamda ve islamı yaşayanlarda

en doğru şekilde tezahür eder.
Bu akşam gül koydum yastığımın kenarına...
belki gelirsin rüyama...
benim için olmaz bilirim.......
gülün hatırına..