Gönderen Konu: Türkçe Olimpiyatlari Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?  (Okunma sayısı 14806 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eginli

• yazar
Ynt: Türkçe Olimpiyatlari Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
« Yanıtla #15 : 08 Haziran 2009, 22:35:59 »

biz birde osmanlinin uygulamalarina bakalim, okada insana hükmettiler, cesitli milliyetten dinden irktan, neden onlar osmanlica ögretmediler veya mecbur tutmadilar ...imkanlarimi yoktu acaba... g2))..
Allah(c.c)selami üzerimize olsun.

Bu dünyanin cefasindan sefasina sira gelmez,
gafil olma  ilme calis gecen günler geri gelmez.

Çevrimdışı Fatihan

• Administrator
  • popüler yazar
  • Milimi milimine Ehli sünnet...
« Yanıtla #16 : 08 Haziran 2009, 23:29:47 »
Osmanlı kendi devrinde en büyük devlet idi.İmkanının olmaması sözkonusu bile olamaz.Ama Osmanlı'nın öyle bir derdi yoktu.Çünkü en büyük o idi.Tam aksine diğer milletler Osmanlı Dili ve kültürünü öğrenmek için can atar.Şimdi nasıl en büyük devletlerin dili olan İngilizce dili ve kültürünün öğrenilmesinin can atıldığı gibi hatta zaruri olduğu gibi.

Bu biraz konu dışı.Organizasyon ile Osmanlı arasında doğrudan bir bağlantı kuramıyorum ben.Herhalde bu bağlantı Başbakanın  olimpiyatla ilgili bir takım övgülerinden kaynaklandı :) O sözü de eleştirilecek boyuttadır başbakanın ama bu sefer burada siyaset yapmış olduğumuz algılanacak.

Çevrimdışı racül

• Moderatör
  • aktif yazar
« Yanıtla #17 : 11 Haziran 2009, 03:24:14 »
Hristiyanlar da baslangicta mahremiyete riayet ediyorlardi.
Iyi kötü dini hassasiyetleri vardi

sonradan reforme edildiler

simdi ayni yolu (dindar) müslümanlarin izledigini görüyoruz..

dini ve milli gayretlerle düzenlenen faaliyetlerin bizzat kendisi,
mahremiyet vb. konularda islami hassasiyetleri kademe kademe zimparalayan, törpüleyen bir islev görüyor..

Dinimizde kadinin erkekler önünde show yapmasi dinen caiz degildir.
musiki icra eden kadinin sesi müslüman icin haramdir.
kadin erkek karisik oturmak caiz degildir
musikinin bizzat kendisi bir cok cesitleriyle caiz degildir.

Dini faaliyet adi altinda, Peygamberimizin yolunda faaliyetler adi altinda organize edilen seyler yukaridaki saydigim hususlardaki hassasiyetleri artiriyor mu, eksiltiyor mu???

Din adina faaliyet demek
dinin adini her yere duyurmak midir?
dini daha fazla yasanilir kilmak midir???

...

DIn ve ideoloji

...

bir kac yüz seneden beri dini ideolojinin neferi olmak ile dindar olmak karistiriliyor.
Bu karisimdan da

dindarlik zarar görüyor...

...

Bence bu programlar:

DINDARLIGIN ÖLÜMÜDÜR
Es ist keine Schande hinzufallen, aber es ist eine Schande einfach liegen zu bleiben.
                                                Theodor Heuss
                             ehemaliger Bundespräsident

Çevrimdışı baklagül

• baklagül
  • Yeni üye
  • *
  • inşAllah dese yakaran inşa eder YARADAN....
« Yanıtla #18 : 11 Haziran 2009, 10:53:27 »
 kayseride olsaydınız hep beraber giderdik ülkemiz türkiye dilimiz türkçe bunun dünyada tek ülke türkiye yapıyor buda gurur verici birşey....

racül kardeşim dindarlık hiç bir zarar görmüyo sebebi ne ki böyle bir kanıya vardınız
böyle programlar uluslar arası bağı kuvvetlendiriyor
dindarlığı öldüren kişiler vardır onlarda dinlerine tam olarak bağlı değildir bunun fişinide başkalarına kesmemeliyiz...
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2009, 11:02:17 Gönderen: Nefer »

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #19 : 11 Haziran 2009, 11:19:54 »
Osmanlı 600 yılı  aşkın ortak bir dil kullanarak ayakta kaldı ne zamanki milliyetçi geçinen bazı ne idiğü belirsiz kişilerin yönetime girmesiyle dağılma başladı.Milletleri kaynaştıran kardeş yapan dil değil "din"dir.
Bedeel islemü gariben feseyeudü gariben fetuba lilgurabai.

Çevrimdışı baklagül

• baklagül
  • Yeni üye
  • *
« Yanıtla #20 : 11 Haziran 2009, 11:41:05 »
neden dil din ayrımcılığı yapıyorsunuz hristiyanlar yahudiler falanda böyle düşünse din kavgaları çıkar yani alt-üstü başka ülkelerden çocuklar gelip türkçe şarkılar şiirler söylediler ayrıca yunus emreden  şiiirler ilahiler söylediler  onlar bizim dinimize saygı duyuyorlar bizde onlarınkilere saygı duymalıyız

Çevrimdışı azizistanbul

• yazar
« Yanıtla #21 : 11 Haziran 2009, 12:03:39 »
benim beygamberime mecnun ve büyücü diyen  ve bir olan Allahı üçleyen  Allahın peygamberi ve kulu olan Hz.İsayı tanrı ve Allahın oğlu ittihaz eden muharref (Allahın gönderdiğinden çok uzaklaşmış ve çok farklılaşmış  ) bir dine  saygı göstermek ne derece doğru olur onu bilmiyorum.

senin sevdiğin insanlara  küfür eden adama ne kadar saygı gösterirsin.

Saygı göstermemek demek onları düşman ilan etmek değildir. Ben onların işine karışalım onları kötüleyelim onları öldürelim demiyorum. Herkes kendi yolunda gitsin tutup onlara saygı göstereyim derken kalbinden sevgi gösterirsen imanından olursun mazAllah.

hemen bir test yapayım.

burada fethullah Gülen'e  ağıza alınmayacak hakaretler etse birisi ona saygı gösterirmisin ?

Eğer saygı gösteririm diyorsan Hristiyanlara saygı göstermini anlarım.  Yok laf söyletmem diyorsan ki birçok forumda görüyorum en ufak bir eleştiriye bile tahammülü yok Fethullah güleni sevenlerin  o zaman benim Evrensel dinime ve peygamberime laf eden muharref bir dinin mensubuna dini anlamda saygı göstermeye ben tahammül edemem ve bu forumda edilmesine de müsade etmem.

eğer sen ona saygı gösterirsen bende senin saygı gösterdiğin güncel şahıslara küfür ederim. (tabi küfür meselesinin mahalle çocuklarının küfrü gibi algılamayın)
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2009, 12:07:22 Gönderen: azizistanbul »
جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ

Çevrimdışı baklagül

• baklagül
  • Yeni üye
  • *
« Yanıtla #22 : 11 Haziran 2009, 12:07:47 »
Allah korusun da ben diyorum ki onlar yunus emrenin şiirlerini falan okudular diye bunun din kaybetmekle ne alakası var sanki siz bana böyle laflar diyince birdaha olmıyacak mı bu türkçe olimpiyatları..

Çevrimdışı tefhim

• araştırmacı
« Yanıtla #23 : 11 Haziran 2009, 12:13:09 »
Bu forum sıradan bir forum değil Baklagül.Bu forum mükemmelliyetçi bir forum.Efendim işte Yunus Emrenin şiirlerini söylüyorlarmışta yahu kolbastımıdır nedir deli gibi döndükleri acaip şeyide yapmıyorlarmı.Biz münafıkları andıran hareketleri tasvip etmiyoruz o kadar.
Bedeel islemü gariben feseyeudü gariben fetuba lilgurabai.

Çevrimdışı azizistanbul

• yazar
« Yanıtla #24 : 11 Haziran 2009, 12:15:07 »
forumlar tartışmak içindir. bir mesele ortaya atılır eğrisi doğrusu tartışılır. olimpiyalar olsun veya olmasın biz onların olmasını fiziksel olarak engellemek için bu mevzuyu açmış değiliz ona gücümüzde yetmez. Biz yapılanların doğruluğunu veya yanlışlığını tartışırken. siz ortaya başka bir mesele atmışsınız. Muharref dinlere saygı meselesi. ben ona cevap verdim. Yanlış bir şeyi duyan insan onu mutlaka  gücü yettiği düzeyde düzeltmesi gerekir. Bizde onu yapmaya çalışıyoruz.

düz mantıkla yapılan her kıyas bazen doğru olmayabilriyor. onlar bizim yunus emrenin şiirini okudular bize saygı gösterdiler . bizim ilkokul ve anaokulunda ingilizce okutulan şarkıların hepsinin manasını biliyor mu çocuklarımız  veya onların aileleri şarkı mı şarkı. tamam.

o yabancılar içinde öyle işte .

hanım  :bey  bizim çocuk türkiyeye gidecekmiş

bey : neden ?
hanım : yarışma mı ne varmış şarkı söyleyeceklermiş
bey : iyi olsun gitsin . memleket görmüş olur.

جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ

Çevrimdışı eginli

• yazar
« Yanıtla #25 : 11 Haziran 2009, 13:04:10 »
konu ile ilgili görüslerini bildiren bütün kardeslerime tesekkür ederim...

yapilan bu iste artilarda vardir eksilerde vardir... bunun hepimiz bilincindeyiz... mühim olan bunlari siralayip , dini yönden artilarimi agir basiyor eksilerimi, hangisinin agir basdiginin tesbitidir... tarafgirlik dogru sonuc cikmayi engelleyebilir, buna dikkat etmeliyiz diye düsünüyorum...
Allah(c.c)selami üzerimize olsun.

Bu dünyanin cefasindan sefasina sira gelmez,
gafil olma  ilme calis gecen günler geri gelmez.

Çevrimdışı Günbatımı

• popüler yazar
  • Görelim Mevlâ'm neyler, neylerse güzel eyler...
« Yanıtla #26 : 11 Haziran 2009, 14:10:29 »
Yeteer, bitirin artık lütfen!

Arkadaşlar belirtmiş: Nefse hoş gelen, şaşaalı, çeşitli milletlerdeki çocukların şarkılar, şiirler okuduğu bir organizasyon... Çok da emek harcanmış... :)

Fakat dini açıdan bakılınca, İslâm'a hizmet adına birşey ifade etmiyor. Hatta artılarından geçtik, eksileri de cabası...

Herkesin bu anafikre ulaşması zor olmasa gerek...

Dua'sız üşürmüş yürekler!
Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin...
Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan,
Sana ummadık kapılar açan.
Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan...

Hz. Mevlana