Gönderen Konu: Neden tavuk yemiyoruz? - Kemal Özer  (Okunma sayısı 20332 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı wi11m001

• Yeni üye
  • *
Ynt: Neden tavuk yemiyoruz? - Kemal Özer
« Yanıtla #15 : 25 Haziran 2012, 16:51:39 »

bir de tavukun tügleri eger su ile temizlenirse, bu tavugun pis oldugu icin yemesi cazi degil diye söylerler. Bazilar eger belli derecedenin üstünde olmassa caiz der. Bunun hükmü nedir?
Hadisi Serif: "Kim Allah'tan baska ilah olmadigina Allah'in bir ve seriksiz olduguna ve Muhammed'in onun kulu ve Resulu (elcisi) olduguna, keza Hz. Isa'nin da Allah'in kulu ve elcisi olup, Hz. Meryem'e attigi bir kelimesi ve kendinden bir ruh olduguna, keza cennet ve cehennemin hak olduguna sehadet ederse, her ne amel uzere olursa olsun Allah onu cennetine koyacaktir." Buhari, Enbiya 47; Muslim, Iman 46, (28); Tirmizi, Iman 17, (2640)

Çevrimdışı azizistanbul

• yazar
« Yanıtla #16 : 25 Haziran 2012, 17:13:42 »
    Tavukları otobur diye kısıtlamak doğru değil, çünkü bizim tavukları çok iyi hatırlıyorum, kurban olarak kestiğimiz hayvanın çok küçük parçalarını kemali afiyetle yiyorlardı. Bu mevzular hakkında gayet titiz davranan tavuk fabrikaları var, yukarıda uygulanan sistemlerin bütün tavuk fabrikalarında uygulandığına da ihtimal vermiyorum. Ben tavukçu değilim, fabrikalarımda yok, öğle fazlada dışarıdan tavuk alan biriside değilim.Çok şükür kırmızı etimizi ve beyaz etimizi kendi beslediğimiz hayvanlardan yiyorduk yakın zamana kadar. Bu kadar fazla abartıyı vesvese olarak görüyorum. Helal daireyi daraltmayalım.

İstemeyen ve güvenmeyen yemeyebilir kendi tercihidir ama yiyenleride haşa afaroz etmenin lüzumu yok.

ÖNcelikle afaroz hristiyanlığa ait bir terimdir. İslami bir ortamda hristiyanlara ait dini literatür  kullanılmaz.

İkinci olarak  hazır tavuğun etinin yenmesi veya yenmemesi helal veya haram dairesinde olan bir meseledir. İtikadi bir mesele değildir. Yani adam değil tavuk eti domuz eti yese ve ben müslümanım dese sizin bahsettiğiniz " afaroz" yani dinden çıkma meselesine girmez. Yani kişi ben müslümanım diyerek domuz eti yese dinden çıkmaz ama günahkar olur.

Ayrıca hazır tavuklardaki çekinceyi vesvese olarak görmeniz sizin işinize geliyor olmasın. Yani bunu neden takva olarak değil de vesvese olarak algılıyorsunuz.

Benim kanaatıma göre hazır tavuk almamak takva değil fetva işidir. Yani takva işine kalacak kadar ikincil bir sorun değil fetva noktasında birincil sorundur.

Siz böyle birincil bir sorunu vesvese olarak algılıyorsunuz. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim neye dayanarak büyük fabrikaların ürettiği piliçlerin yenmesine fetva veriyorsunuz.

İlmi dirayetsizliğiniz  hazır kesim tavuk yiyenleri afaroz etmek veya etmemek kavralmarı ile anlaşılıyor.
Olabilir herkes alim olacak diye bir şart yoktur.

ama meselesinde alim olmayanın fetva vermemesi diye bir şart vardır.

helal ve haram dairesini daratlmayalım  cümlesini böyle bir mevzuu da kullanmanız yüzeysel islami bilgilere sahip olanların ağzına benziyor.

جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ

Çevrimdışı Gül_Sultan

• popüler yazar
« Yanıtla #17 : 22 Ağustos 2012, 22:45:45 »
Evvela, ukalalığın lüzümu yok, burası herkesin yorum yapmasına açık bir alan. Sitenin girişinde ya da konu başlıklarının hiç birisinde "sadece hocalar yorum yapacak" diye bir ibare yazmıyor alim efendi!

İkinci olarak, afarozun ne demek olduğunu, hangi dinin literatüründe bulunduğunu gayet açık biliyoruz. Benim anlatmak istediğim kelime hangi sözcükle kendini tamamlıyorsa onu kullanırım. Elhamdülillah neyin itikadi bir mesele olup olmadığını şükürler olsun biliyoruz, bu kelimeyle belki biraz mübalağa kaçmış olabilirim, afaroz ile anlatmak istediğim bizim toplumumuzun tavrını kastetmiştim. Bu kelimenin islami bir ortamda kullanılmayacağını neye dayandırıyorsun, alim efendi!

Üçüncü olarak, olarak biz hiç bir zaman alimlik taslamadık kendimizide ilmiye sınıfından göstermedik, bir bilgi paylaşmış isek işkembe-i kübradan atmadık bir kaynağa dayandırdık, kaynaksız bilgilerimizde de kendi yazımız olduğu zaten bildirdik. Sana bendenki ilmin derecesini soran oldumu ki hakaretvari kelimeler sarfediyorsun, alim efendi!

Dördüncü olarak, bir kere okuduğunu anlamaya çalış benim yorumumda hiçbir şekilde büyük fabrikaların ürettiği piliçlerin yenmesi hakkında bir fetva verilmemiştir, tam tersine bu fabrikalarda uygulanan sistemlere güvenmediğimi belirtmişim, alim efendi!

Beşinci olarak, bu çekinceyi benim işime geldiği için vesvese olarak algıladığımı söylüyorsun. Bir kere yorumumda hazır tavukları yediğim şeklinde en ufak bir kelime geçmiyor, hazır tavuk bile yemezken bu durum benim niye işime gelsin anlamış değilim alim efendi!

Altıncı olarak, Fetva ve ya Takvaya dayandırdığın bir meselede nasıl olurda "benim kanaatime göre" diye bir başlangıç yaparsın alim efendi!

Yedinci olarak, biz burada fetva vermiyor, yorum yapıyoruz. Sen benim yaptığım hangi yorumumu fetva olarak kendine uygun görmüşsünki şimdi gelmiş bu yorumumu fetva, helal, haram yönünden eleştiriyorsun. Eğer ilmi olarak tek tek yorumları incelersek şu sitede yorum yapacak adam kalmaz alim efendi!

Sekizinci olarak, yüz defa söylemişimdir, bir yüz defa daha söylemekten bıkmayacağım. Herkes kendi anlamak istediği gibi anlamasın, metin içerisinde geçen sözcükleri saptırmasın ne demek istediğimiz anlaşılsın alim efendi!
Dünya geçer, İnsan göçer ancak kurtuluş Müttakîlerindir.

mazhar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 22 Ağustos 2012, 23:11:03 »
Herkes aynı fikirde olmayabilir,olması da gerekmez.Doğru ise tektir.Katılırsınız,katılmazsınız !usulüne uygun kesilmemiş bir tavuğun eti LEŞ ile aynı değerdedir...

Çevrimdışı azizistanbul

• yazar
« Yanıtla #19 : 23 Ağustos 2012, 15:00:41 »
Evvela, ukalalığın lüzümu yok, burası herkesin yorum yapmasına açık bir alan. Sitenin girişinde ya da konu başlıklarının hiç birisinde "sadece hocalar yorum yapacak" diye bir ibare yazmıyor alim efendi!

Kıymetli kardeşim;

Ben bu sitede yorum yazmak için ilim sahibi olmak gerekir diye bir ifade kullanmadım. Ve o şekilde bir düşüncem de yok.
Benim sizin mesajınıza karşı olan eleştirim, bilmediğimiz hususlarda fetva vermenizdir.
Gerçi siz fetva vermediğinizi söylüyorsunuz amma " helal dairesini daraltmayalım " ifadesi düpedüz hazır tavukların helal olduğuna fetva vermektir.

Siz nasıl düşünürseniz düşünün her cümlenize tek tek reddiye yazacak şuan  için vaktim yok. Ama site sakinleri sizin mesajınızla benim mesajımı okurlar ve hangisinin tutarlı olduğu kanaatini kendileri verirler.

جُلُوسُكَ سَاعَةً عِنْدَ حَلَقَةٍ يَذْكُرُونَ اللهَ خَيْرٌ مِنْ عِبَادَةِ اَلْفِ سَنَةٍ

Çevrimdışı Gül_Sultan

• popüler yazar
« Yanıtla #20 : 23 Ağustos 2012, 18:26:41 »
Muhtelif zamanlarda siteyi girdiğim dönemlerde eski konulara bakıp ne yazmışız, ne yorumlamışız diye ara sıra göz atarım geçmişte yazdığım yazılara, acaba bunu hangi hissiyatla yazmışım, böyle bir yorumda niye bulunmuşum diye düşünürüm. Bazılarına iyiki yazmışım diye içimden geçirirken, bazılarınada keşke yazmasaydım diye pişmanlık duyduğum mevzular oluyor. İçtimai hayatta bile bu böyledir, insan sürekli kendisini yeniliyor  dört, beş sene önce yaptığı bir işi bugün keşke yapmasaydım diyebiliyor.

"Ne alaka kardeşim lafı uzatmada mevzuya gel" diyebilirsiniz, hemen şimdi bağlıyorum.

Dün bu başlık altında iki sene önce yazdığım yorumumu okurken acaba çok mu abes yazmışım diye düşünürken, muhterem kardeşim sizin yaptığınız yorumu okuyunca 180 derece döndüm, bütün hissiyatlarım galeyana geldi. Böyle karşıdakini küçümser, aşağılayıcı bir tarzda yorum, ilmin muktezasımıdır, ilim bunumu gerektirir.

Güzel güzel "kardeşim sen bunu böyle yazmışsın ama bu böyle değildir, ben senin yazdığından şunu anlıyorum, istersen şu tabiri şu şekilde değiştirelim" demek varken, ikimizde aynı doğrultuda düşünürken niye...  Üslup çok önemli.

Tamam benim yorumumdaki "Helal dairesini daraltmayalım" abesle iştigal ediyorsa, yanlış anlamalara meydan veriyorsa sonuna kadar haklısın, bir daha yaparsam bir daha uyar (yapıcı bir şekilde) bizde güzel güzel bu bölümü kaldıralım. 

Uyardığın için ayrıca teşekkür ediyorum güzel kardeşim.

Selametle

Çevrimdışı azizistanbul

• yazar
« Yanıtla #21 : 23 Ağustos 2012, 20:18:28 »
ben hiçbir yazımda alim olduğumu veya ilimde belli bir merhale kattetiğimi yazmadım. Öyle bir iddiam olmadığı halde son üç mesajınızda benim ilim iddiamdan bahsetmişsiniz.

Acizane kardeşinizin , sistematik bir fıkıh ve usulu fıkıh okumadan derme çatma  ve abur cubur kitaplar
okuyarak midelerini karıştıran bir grupla hem net aleminde hemde gerçek alemde ciddi bir mücadelesi vardır. Ve sizin konuşmalarınızdan o havayı hissettim.Çünkü reddiye tarzı aynı idi. Bende oradan referans alarak sert bir giriş yapmış olabilirim. Lakin sizin de cevaplarınız hiç masum değil " alim efendi" " ukalalık yapmayalım" bu sözler de yenilir yutulur sözler değildir.

ayrıca o " afarozlu " ve   " helal dairesini daraltmıyalım" lı mesaja yine olsa yine aynı cevabı veririm.

Çevrimdışı Gül_Sultan

• popüler yazar
« Yanıtla #22 : 24 Ağustos 2012, 02:06:54 »
Madem devam ettirmek istiyorsun, hay hay devam edelim.

İlmi dirayetsizliğiniz  hazır kesim tavuk yiyenleri afaroz etmek veya etmemek kavralmarı ile anlaşılıyor.
Olabilir herkes alim olacak diye bir şart yoktur.

Evvelen, Bizim ilmi dirayetsizliğimizi tescil edecek olan kişinin ehil kişi olması lazım, sizin tabirinizle "reddiye" yazdınızya bize, reddiyeyi belli bir ilmi olan yazar eğer ehil değilse ilmimizide ölçemez. Siz bizim tabirlerimizden manalar çıkarttınızya benden sizin bu yazdığınızdan çok yüksek mertebede bir alim olduğunuz manasını çıkarıyorum.

Saniyen, ben sadece size bu konu ile ilgili iki yorum yaptım yani mesaj yazdım, sizin dediğiniz gibi üç mesaj yazmadım. Ayrıca bu mesajlardanda sadece birisinde "Alim efendi" diye bir vurguda bulundum. Konuyu ne kadar hakim olduğunuz, ne kadar ciddi takip ettiğiniz buradan anlaşılıyor.

Salisen, bizim yazdığımız yenilir yutulur cinsten olmayan kelimeler, sizin tahrik dolu mesajınız ardından gelmiştir.

Rabian, son mesajımda yani size yazdığım ikinci mesajımda gayet yumuşak bir şekilde kelimeleri özenle seçtiğim halde, hatta uyarınızdan dolayı teşekkür ettiğim halde hala anlamamaya çalışıp burnunuzun dikine gidiyorsunuz bu duruma bir anlam veremiyorum.

Mübarek gecedir fazlada uzatmak istemiyorum, inşaAllah bu sayfada yazdığım son mesaj olur.