Kadınlar uğursuz mudur?

Bu konuda uydurma hadis şöyledir: " Uğursuzluk kadında, evde ve attadır." Bu hadis-i şerifi Hz. Aişe duyduğu zaman itiraz ederek şöyle demiştir. "Kur'an-ı Hz.Muhammed'e indiren Allah hakkı için, bu hadisi aktaran yalan söylemiştir. Rasululah ancak şöyle buyurdu:
"Cahilliyet ehli şöyle derlerdi : Uğursuzluk; kadın, at ve evdedir. Mısırlı alim Muhammed Gazali, 1989 yılı başlarında yayınlanan "Fıkıhçılar ve Hadisçilerin Hz.Peygamber'in Sünmnetine Bakışları" isimli eserinde şu hadise yer vermiştir. "Havva olmasaydı hiçbir kadın kocasına ihanet etmezdi. İsrailoğulları da olmasaydı bekleyen et bozulmazdı."
Kitabın tartışıldığı bir açık oturumda Muhammed Gazali bu hadisle ilgili  olarak şöyle söyledi: "adem'e ihanet eden Havva nasıl ve kiminle ihanet etmiştir? Bu söz tamamen Hristiyan inancına benziyor. Ka'bul Ahbar'ın söylediği her sözü, Kuyr'an reddetmiştir. Bilakis Kur'an, Adem'i cennetten çıkaranın Havva değil, şeytan olduğunu  belirtmiştir. Havva'nın  Hz.Adem'e ihaneti kesinlikle İslami bir anlayış değildir. Ahd-i Atik'ten kalma bir sözdür. Etin bozulup bozulmamasi ise, tamamen tabi bir kanundur. Berkletilen et bozulur. Bunun akal ve mantığa ters düştüğü aşikardır. Kabulu mümkün değildir."

Kaynak:
Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN

Anasayfaya dön Konulara dön
Sadakat.Net©İslami web hizmetleri