İSLAMDA KADIN

Kur'an'da Sağlık ve Bulaşıcı Hastalıklar

Kur'an-ı Kerim asırlardan beri, düşünce, duygu ve davranışlarımıza yön verdiği gibi, sağlığımızı da olumlu yolda etkilemiştir. Teknmiğin ilerlemesi, Kur'an-ı Kerim'in emir ve yasaklarındaki hikmetleri daha iyi ortaya koymaktadır. Bütün çıkmazları ve çaresizlikleri ona başvurarak halletmek isteyenlerin O, şüphesiz imdadına yetişecektir.
Kur'an-ı Kerim buyuruyor:
"Başınıza her ne musibet geldiyse, kendi ellerinizin kazanmasıyladır."((Şura Suresi 30). Hastalığa genellikle insanların sebep olduğu bu âyet-i celilede vurgulanmıştır. ayrıca hiçbir kusuru bulunmayan  masum kimselerede hastalık ve musibetler gelebilir. Bu, ya o müslümanın derecesini yükseltmek için veya sabırla, ona daha çok mükafat kazandırmak içindir.
Kur'an-ı Kerim'deki birçok haramların hikmetleri bugün anlaşılmaktadır.
Âyetlerin iniş sırasında tam olarak bilinmiyordu. Fuhşun zührevi hastalıkları doğurduğu da, yine çağımızın başlarında farkedilen bir olaydır. Ancak bugün bütün yasakların sebeplerini bildiğimizi de iddia edemeyiz. AIDS'in %73 oranında fuhşa dayandığını bundan yirmi yıl önce söylemek  mümkün değildi. Bunun gibi bundan 10-15 yıl sonra bu yasaklara bağlı yeni hastalıkların çıkmayacağı söylenemez.
Allah2ın emirlerine uymak, yasaklarından kaçmak mumin için yegane gayedir. Fakat, haramların hastalıklar da dahil çeşitli olumsuzluklara yol açacağından şüphe etmeyiz.

Kaynak:
Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN

Anasayfaya dön Konulara dön
Sadakat.Net©İslami web hizmetleri