Fıkıh Köşesi

SAHUR YEMEĞİ SONRASI İHTİLAM

Soru: "Sahur yemeğini yiyen, oruca niyet eden ve yeniden uyuyan bir kimse, uykusunda iken ihtilam olursa orucu bozulur mu? (...) Ramazan-ı Şerif orucu bozan bir kimse; bazı hallerde sadece gününe gün kaza, bazı hallerde ise hem kaza, hem keffaret ile karşı karşıyadır. Bununla ilgili genel bir kaide var mıdır?"

CEVAP: Sahur yemeğinden sonra uyuyan ve uykuda iken ihtilam olan kimsenin orucu bozulmaz. Zira, Resul-i Ekrem (sav): "Üç şey vardır ki, bunlarla oruç tutan kimse iftar etmiş olmaz: Kan aldırmak, kusmak ve ihtilam"(1) hükmünü beyan buyurmuştur. İhtilamda cinsi münasebetin ne sureti, ne de mahiyeti mevcut değildir. Herhangi bir kadına baktığı ve menisi geldiği zaman da durum aynıdır. Bu da, düşünerek menisi gelen kimse gibidir. Resul-i Ekrem (sav)'in: "Oruç, vücuda girenden dolayı bozulur"(2) buyurduğu malumdur. İnsanoğlu fıtratının gereği olarak; gıda maddelerini, boğazı vasıtasıyla vücuduna ulaştırır. Bu, en tabii yoldur. Bunun dışında; kulak, burun, ön ve arka menfezler gibi arızi yollar da mevcuttur. Oruca niyet eden bir mükellef; herhangi bir kasıt olmadan (meşru bir mazeret veya hata sonucunda) orucunu bozarsa, gününe gün kaza etmesi gerekir. Kaide şudur: Kasden ve kendi ihtiyarıyla, herhangi bir özür bulunmadan Ramazan-ı Şerif orucunu bozan mükellefe hem kaza, hem keffaret gerekir!.. Bunun dışında, kendi ihtiyarı olmaksızın ve meşru bir özür sebebiyle orucunu bozan mükellefe sadece kaza gerekir.

(1) İbn-i Hümam-Fethu'l Kadir-Beyrut: 1315, C: 2, Sh: 64.
(2) İmam-ı Merginani-El Hidaye-Kahire: 1965, C: 1, Sh: 125.

Günün Sözü

"“Cennet sizin (her) birinize, ayakkabısının bağından/nalininin tasmasından daha yakındır. Cehennem de böyledir.” (Hadîs-i Şerif—Buhârî)"
Telif Hakkı © 2024 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.