Mektubat-ı Rabbani-Tam Metin Tercümesi-Abdülkadir Akçiçek-Çile Yayınları-1979

129.Mektup

129. MEKTUP

MEVZUU : İnsanın camiiyet (her şeye sahip olma) durumu; mana olarak derlenip toparlanmasına sebeb olduğu gibi dağınık kalmasına da sebep olur. Bu durum, mahhub (sevilen) zatlara bir nailiyet olmakla beraber, aynı zamanda mahcuplara bir belâdır.

***

NOT : İMAMI RABBANİ Hz. bu mektubu, Seyyid Nizama yazmıştır.

***

Mübarek mektubunuz ulaştı.

***

Bilmiş olasın ki,

İnsan, mevcudatın en çok toplayıcı mahiyeti olanıdır. Çeşitli ve pek çok mevcudat ile onun alâkası ve irtibatı vardır. Haliyle bu, kendi parçalarından her bir parçanın vasıtası ile olmaktadır.

Onun bu, her şeyle alâkası ve irtibatı, Yüce Sultan Mukaddes Hak'tan uzaklık duymasının artmasına sebeb olmaktadır. Hem de her manada..

Bu çok sayıda alaka duyduğu şeyler yüzünden, insanın mahrumiyeti, başkasına nazaran, daha ziyade olmaktadır.

Şayet bu, parça parça şeylerin alâkasını keser de, Allah'ın verdiği muvaffakiyetle, yeniden kendi aslına rücu ederse., büyük bir nailiyete ermiş olur. Yoksa., tam manası ile bir dalâlet uzaklığına dalar..

İnsan, bu camiiyet durumu ile, mevcudatın en faziletlisi olduğu gibi; aynı camiiyet durumu ile, mahlukatın şerlisi olur.

Bu camiiyet durumu vasıtası ile, insanın aynası, pek tamam bir şekildedir.

Şayet insan, ayna yüzünü bu âleme çevirirse., her şeyden bir karalık alır; aynasını kirletir. Şayet, Sübhan Hakkın tarafına çevirirse., o zaman, safası ve göstermesi her şeyden daha güzel olur..

***

Anlatılan alâkalardan kalbin hürriyete kavuşması, başta Allah'ın Resulü Muhammed'in özelliğidir; Allah-ü Taâlâ ona salât ve selâm eylesin. Bundan sonra, kalan peygamberlerin.. Daha sonra da, değişik derecelerine göre evliyanın..

Salât ve selâm, başta bizim peygamberimize., daha sonra diğer peygamberlere ve onlara tabi olanlara., taa, kıyamet gününe kadar..

***

Noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah, Nebiyy-i Mustafa hürmetine anlatılan alâkalardan bizlere necat ihsan eylesin. Resulülah efendimiz, anlatılan manada şu âyet-i kerime ile medhedilmiştir:

- «Onun gözü ağmadı; aşmadı da..» (53/17)

Ona ve âline salâtların en tamamı., selâmların ekmeli..

Bundan daha fazlasını yazmak, yorgunluğa sebeb olur.

Selâm ve ikram..

 

Günün Sözü

"“Gizli verilen sadaka, Rabb’ın gadabını söndürür.” (Hadîs-i Şerif—Tirmizî)"
Telif Hakkı © 2021 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.