Mektubat-ı Rabbani-Tam Metin Tercümesi-Abdülkadir Akçiçek-Çile Yayınları-1979

37.Mektup

37. MEKTUP


MEVZUU :


a) Sünnet-i seniyyeye mütabaata teşvik.. Onun sahibine salât, selâm ve tahiyyat..
b) Nakşibendiye-i Aliyye'ye bağlılık bulmaya rağbet..

***

NOT : İMAMI RABBANİ Hz. bu mektubu, Hace Muhammed Çeterî'ye yazmıştır.

***

Kerem yüzlü gelen mektub-u şerifinizin mütalaasından neşe ve sürür hâsü oldu.

O mektupta, bu Tarikat-ı Nakşibendiye üzerine sebatınız ve istikâmetiniz anlaşılıyor. Bunun için Allah'a hamd olsun.

Bu Tarikat-ı Aliyye'nin tüzüklerinin bereketi ile, Sübhan Allah size; sonsuz terakkiler ikram eylesin.

O büyüklerin yolları kibrit-i ahmer olup sünnet-i seniyyeye mütabaat üzerine kurulmuştur. Onun sudur makamına salât, selâm ve tahiyyat.

***

Bu Fakir, vaktinin kazancını ve hasılatını yazacaktır. Şöyle ki: İlimler, maarif, haller ve makamlar; uzun bir süre, bir bahar yağmuru misali üzerime feyiz yolu yağıp durdu. Her ne zaman, bir işin yapılması gerekse, Allah-ü Taâlâ'nın inayeti ile o şey oluyordu. Ama şu anda, Sünnet-i Seniyye-i Mustafaviye'yi (Resulûllah efendimizin sünnetini) ihyadan başka bir temenni kalmadı. Onun sahibine salât ü selâm ve tahiyyet.. Hallere, vecidlere gelince; zevk erbabı için görülecek şeylerdir.

***

Uygun olan şudur ki: Batın mana, Hacegân Hazretlerine bağlılıkla mamur edile; zahir ise, Resulûllah'ın açık sünnetlerine uymakla süslene.. Hem de tam manası ile..

Beş vakit namazların dahi, ilk vakitlerinde eda edilmesi uygundur. Yalnız, kış günlerinde yatsı namazı hariç. Bu namazın, o vakitlerde gecenin üçte biri geçtikten sonra kılınması müstahaptir.

Bu Fakir, anlatılan işte mustar durumda.. Kıl kadar dahi, namazı vaktinden sonraya tehir edemiyorum. Haliyle, beşerî acizlik müstesna..

 

Günün Sözü

"İnsanlardan utanmayan (çirkin hal ve hareketlerde bulunmaktan sıkılıp mahcup olmayan, ar-nâmus ve hayâ duygusu körelmiş) kimse, Allah’tan da hayâ etmez.” (Hadîs-i Şerif—Taberânî)"
Telif Hakkı © 2021 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.