Mektubat-ı Rabbani-Tam Metin Tercümesi-Abdülkadir Akçiçek-Çile Yayınları-1979

90.Mektup

90.MEKTUP

 

MEVZU: a-)Her bakımdan Sübhan Hakk`a yönelmeye teşvik.

 b-)Üstte anlatılan devletin bu zamanda husulü, bu Taife-i Aliye-i Nakşibendiyye ihlasla yönelmeye bağlıdır.Allah onların sırlarının kudsiyetini artırsın.

 

NOT: İMAM-I RABBANİ H.z bu mektubu Hace Kasım`a yazmıştır.

 

Sübhan Allah, bu düşük dünyayı; himmet nazarında kadri düşük, itibarsız eylesin.Ahiretin cemalini dahi; basiret aynanızda süslü tezyin edilip süslenmiş göstersin.Zeyğ-i basardan mutahhar (Gözün maddeye kaymasından yana pak olan) Seyyid`ül-beşer hürmetine.Ona ve aline salatların en faziletlisi, selamların ekmeli.

 

Pek değerli hediyelerle, iltifat olarak gönderilen mübarek mektubunuz ulaştı.Allah-ü Teala, bu kereminize göre, sizi hayırla mükafatlandırsın.

 

Sevenlerin ve ihlas sahiplerinin yaptığı nasihat şudur: Her manada Yüce Mukaddes Zat`a ikbal tahsili için çalışıp çabalamaya ve Yüce Zatın`dan gayr şeylerden yüz çevirmeye teşvik.

 

Asıl iş budur; kalanı abes..

 

Anlatılan büyük devletin bu zamanda hasıl olması şuna bağlıdır: Bu Taife Aliyye-i Nakşibendiye`ye karşı ihlas sahibi olarak, kendilerine dönmek.Şundan ki: Bunların bir sohbeti ile hasıl olan mana zenginliğini; uzun süren ağır mücahede ve şiddetli riyazetlerle dahai elde edilemez.Çünkü: Bu büyüklerin yollarında; nihayette elde edilecek mana zenginliği, bidayete derc edilmiştir.Şöyle ki: Bunların ilk sohbetlerinde verilen, işin sonunda müntehilerin eline geçendir.

 

Bu büyük zatların yolu, ashab-ı kiram yoludur.Hayr`ül-beşer Resulullah S.A efendimizle yaptıkları sohbette kendilerine hasıl olan mana zenginliğinin; nihayette bu ümmetin evliyasına hasıl olması nadirattandır.İşbu yol: Nihayetin bidayete derc edilmesi yoludur.

 

Bu büyük zatlara karşı mahabbet duymalısınız; zira, işin aslı onlardır.

 

Selam size ve diğer hidayete tabi olanlara.Mustafa yolunu bırakmayanlara.Ona ve aline salat-ü selam.

Günün Sözü

"Mü’mini korkutmayın. Mü’mini korkutmak muhakkak ki büyük zulümdür. (Hadîs-i Şerif—Taberânî)"
Telif Hakkı © 2021 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.